Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Kubiak
|

Atak popytu na blue-chip-y

0
Podziel się:

Środowe notowania przyniosły dawno nie spotykane zwyżki znaczącej większości spółek na GPW.

Środowe notowania przyniosły dawno nie spotykane zwyżki znaczącej większości spółek na GPW.

Poprawa nastrojów na światowych parkietach pozwoliła indeksom przyspieszyć marsz na południe w czym partycypował przede wszystkim WIG20 finiszując ostatecznie aż 3,77 procent powyżej wtorkowego zamknięcia. Równie wyraźnie zyskał sWIG80, którego ponad dwuprocentowy wzrost, potwierdził również poprawę nastrojów w grupie spółek o mniejszej kapitalizacji. Wzrost rynku prowadziły silnie przecenione akcje Pekao, które z nawiązką odrobiły wczorajszy pięcioprocentowy spadek.

Niewiele mniej zyskały papiery KGHM, Polimeksu, Biotonu, Prokomu i Polnordu. Silny wzrost ostatnich trzech papierów to również m.in. efekt doniesień o możliwym powrocie do kraju R.Krauzego. Ponadto zwyżkę rynku wsparły pozostałe spółki surowcowe PKNOrlen, Lotos i PGNiG zyskując ponad trzy procent. Swój udział w zwyżce zaznaczyły ponadto walory TPSA z ponad dwuprocentowym wzrostem.

Z kolei prawie trzydziestoprocentowy spadek kursu BPH to efekt dostosowania ceny do parytetu wymiany po oddzieleniu prawa do objęcia akcji nowej emisji Pekao, co ma związek z finalizacją fuzji obu banków. Obok spektakularnych wzrostów miały miejsce również podobnego wymiaru spadki, co przytrafiło się na kończącym sesję fixingu akcjom Millennium, przecenionym bez znanego powodu o prawie czternaście procent.

Pozytywną wymowę sesji potwierdzają obroty, które osiągnęły niemal 2,2 miliarda złotych. Lepsze nastroje na światowych rynkach mają szansę potrwać do przyszłego tygodnia, kiedy rozstrzygną się losy kolejnej, spodziewanej przez rynki obniżki stóp procentowych przez amerykański FED.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)