Notowania

pko
01.10.2009 13:15

Banki ciągną GPW w górę

Inwestorzy w Warszawie nadal chętnie kupują akcje banków. Dzięki WIG i WIG 20 nadal utrzymują się na plusach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Największym zainteresowaniem cieszą się akcje największego polskiego banku PKO BP, które od początku sesji wyraźnie zyskują. To efekt tego, że dziś zostanie ustalone prawo poboru akcji nowej emisji. Zadowoleni mogą być także posiadacze akcji BZWBK oraz BRE Bank, które zyskują więcej niż WIG20, w którego skład wchodzą.

Lepiej od średniej rynkowej radzą sobie także akcje KGHM, który ogłosił dzisiaj, że dzięki wdrożonej od początku roku centralizacji zakupów w koncernie udało się zaoszczędzić w ciągu 9 miesięcy 250 mln złotych.

Dzisiejsza sesja nie należy natomiast do udanych dla posiadaczy akcji wchodzących w skład mWIG 40 i sWIG80, które praktycznie od początku sesji są poniżej poziomu ze środy.

Jacek Mysior, godz. 9:35

*Czwartkowa sesja w Warszawie rozpoczęła się od wzrostów głównych wskaźników. Spory w tym udział ma cieszący się dużym zainteresowaniem kupujących PKO BP. *

Wbrew temu na co wskazują indeksy, z rana nastroje na rynku nie są zbyt optymistyczne. Rynek w górę ciągnie wąska grupa spółek z PKO BP na czele. Zainteresowanie spółką jest ogromne, co potwierdzają bardzo wysokie obroty w pierwszych minutach notowań. Dziś bowiem zostanie ustalone prawo poboru akcji nowej emisji. Prospekt emisyjny nie został jeszcze opublikowany, stąd wciąż nie jest znana cena emisyjna. Tymczasem akcje giganta od początku notowań wyraźnie zyskują na wartości przyczyniając się w dużej mierze do wzrostu indeksu WIG20. Wsparciem dla warszawskiego parkietu są również poprawiające się nastroje europejskich parkietach, gdzie po neutralnym otwarciu inicjatywę udało się przejąć kupującym.

Łukasz Pałka, godz. 6:20

Wynik sporu o PZU i nowy prospekt emisyjny PKO BP najmocniej będą dzisiaj przyciągać uwagę inwestorów na GPW. Może szykować się duże zamieszanie.

Po kiepskim zakończeniu wczorajszych notowań w Polsce, a także w USA, trudno spodziewać się, by dzisiaj na naszej giełdzie zapanowały optymistyczne nastroje. Na Wall Street zakończono wczoraj handel na niewielkich minusach. Choć w skali trzech ostatnich miesięcy inwestorzy za oceanem zarobili już średnio 15 proc.

Inwestorzy w nerwach będą czekać na dwie bardzo istotne dla rynku informacje.

*ZOBACZ TAKŻE: Porozumienie z Eureko to nadal wielka niewiadoma. Po pierwsze*, dzisiaj być może czeka nas zakończenie wieloletniego sporu Skarbu Państwa z Eureko o kontrolę nad największym polskim ubezpieczycielem. Gra toczy się o gigantyczne pieniądze, więc jakiekolwiek niepowodzenie w negocjacjach mogłoby spowodować bardzo duże zamieszanie dla budżetu i całego rynku rynku.

*ZOBACZ TAKŻE: Stracisz na akcjach PKO BP, jeżeli nic z nimi nie zrobisz. Po drugie*, dzisiaj największy polski bank PKO BP ogłosi swój nowy prospekt emisyjny, na który czekają wszyscy posiadacze akcji banku. Poznamy informacje o cenie akcji w nowej emisji, a także jej wielkość. Nerwy wokół tej gigantycznej emisji są spore, bo podstawowe informacje na jej temat inwestorzy dostaną dopiero _ za pięć dwunasta _. A już w piątek papiery będą notowane bez tzw. praw poboru.

W obliczu tych dwóch informacji wszelkie inne napływające do Polski dane makro, jak najnowsza prognoza inflacji resortu finansów, czy indeks PMI dla Polski nie będą miały dla inwestorów większego znaczenia.

Dlatego dzisiaj można spodziewać się dość nerwowej sesji na GPW, która po raz kolejny zapewne nie przyniesie rozstrzygnięcia, w którą stronę będą się kierować indeksy w najbliższych miesiącach.

Tagi: pko, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz