Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Bankructwo Lehman Brothers dołuje GPW

0
Podziel się:

WIG20 znalazł się już poniżej najniższego punktu trwającej od lipca 2007 r. bessy.

Bankructwo Lehman Brothers dołuje GPW

WIG20 znalazł się już poniżej najniższego punktu trwającej od lipca 2007 r. bessy.

Po godz. 10 WIG20 tracił ponad 2 proc. na wartości. WIG spadał nieco mniej, bo 1,7 procent. Zarówno inwestorzy w Polsce, jak i w całej Europie, obawiają się kolejnej fali kryzysu finansowego. WIG20 przez chwilę znalazł się nawet poniżej najniższego poziomu obecnej bessy, z drugiej połowy lipca tego roku. Bykom udało się jednak nieco oddalić od tej granicy.

W weekend czwarty co do wielkości bank w USA - Lehman Brothers - oficjalnie ogłosił bankructwo. To już druga, po Bear Stearns, amerykańska instytucja finansowa z samej czołówki, która nie potrafi sobie poradzić z kryzysem subprime.

Bank o 158 letniej tradycji, który poradził sobie z poprzednimi kryzysami czy wojnami nie przetrzymał obecnego kryzysu finansowego. W przeciągu roku jego akcje straciły 93 proc. na wartości.

Oprócz GPW, w dół leci prawie cała Europa. Indeksy w Niemczech, Anglii czy Francji traciły prawie 3 proc. na wartości. Najmocniej przecenionym parkietem był po godz. 10 czeski PX, który spadał o prawie 6 procent.

Informacja o Lehman Brothers będzie dziś prawdodobnie najważniejszym newsem zarówno na Starym Kontynencie jak i w USA. Za Oceanem kontrakty na indeksy spadały nawet ponad 3 proc., sugerując, że dzień na całym świecie upłynie pod znakiem sprzedaży akcji.

Równocześnie ceny ropy spadły już poniżej 100 dolarów za baryłkę - dokładnie do 97 dol. w Nowym Jorku.

Techniczna sytuacja WIG20 jest wybitnie niedźwiedzia. Powstała bardzo duża luka bessy, a indeks znajduje się na poziomie z dna bessy. Na razie poziom ten prawdopodobnie okaże się skutecznym wsparciem, tym bardziej, że pod koniec tygodnia rynek będzie zajęty serią wygasających kontraktów terminowych. Jeśli jednak dane makro podawane w tym tygodniu nie okażą się lepsze od oczekiwań analityków, możliwe, że WIG20 powędruje dalej na południe.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)