Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Czarny Piątek w USA. A polscy inwestorzy...

0
Podziel się:

Lepsze od prognoz dane z Niemiec oraz pozytywne doniesienia w sprawie Grecji nie wsparły chętnych do kupowania akcji. Giełdowe indeksy w dalszym ciągu utrzymują się na poziomach zbliżonych do wczorajszych zamknięć.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 15.45

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się o największych w tym tygodniu wzrostów głównych indeksów. Nastroje na rynku poprawiły między innymi pozytywne dane z Niemiec.

W USA trwa dzisiaj dzień wyprzedaży w sklepach, zwany _ Czarnym Piątkiem _. Dobre nastroje na początku sesji na Wall Street udzieliły się również graczom i w tej chwili główny indeksy zyskują po około 0,5 procent.

Na europejskich parkietach druga część handlu przynosi również odbicie głównych indeksów, choć nie jest ono znaczące.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 najwyraźniejszy, bo ponad 3-procentowy spadek notuje Bogdanka. Na prawie 2-procentowych minusach są również spółki paliwowe PKN Orlen oraz Lotos. Inwestorzy chętnie kupują za to akcje takich spółek jak Bank Handlowy i Tauron.

W drugiej części sesji brakuje nowych danych makroekonomicznych, które mogłyby mieć wpływ na nastroje na rynkach.

GPW: Dobre dane nie pomagają. Cztery spółki dołują WIG20

Paweł Zawadzki, godzina 12:00

Po trzech godzinach notowań w Warszawie WIG20 symbolicznie traci. Niechęć do handlowania akcjami potwierdzają także obroty, które w przypadku blue chipów sięgają zaledwie 146 mln złotych. Wartość handlu na całym rynku nie przekracza jeszcze 200 mln złotych.

Sprawdź, jak radzą sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowania mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

German Ifo Business Climate - czyli wskaźnik odzwierciedlający nastroje niemieckich przedsiębiorców - w listopadzie znalazł się na poziomie 101,4 punktów. To dobra wiadomość. Analitycy oczekiwali bowiem spadku do 99,6 pkt ze 100 punktów. Warto dodać, że październikowy odczyt był najsłabszym od początku 2010 roku.

Pojawiły się także sygnały, że Grecja jest coraz bliżej porozumienia z Trojką. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgadza na relację długu do PKB w 2020 roku sięgającą 124 procent. Wcześniej miało to być 120 procent.

Pozytywnej reakcji na GPW jednak nie widać. W gronie dwudziestu największych spółek najlepiej radzą sobie obecnie walory Banku Handlowego (+2,4 proc.) i Telekomunikacji Polskiej (+1,4 proc.). WIG20 w dół mocno ciągną aż cztery spółki, których akcje tanieją o ponad 1,5 proc. (Synthos, PKN Orlen, Lotos i Bogdanka).

Czarny Piątek w USA. Zobacz, co dzieje się na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 09:39

Indeks największych spółek na otwarciu notowań odrobił większość spadku z wczorajszego fixingu. Podobnie jak wczoraj inwestorzy nie kwapią się jednak do większych zakupów.

Po niespełna trzech kwadransach ostatniej w tym tygodniu sesji WIG20 traci już niespełna 0,1 procent. W okolicach wczorajszych zamknięć utrzymują się także wskaźniki spółek średnich i małych. Większych zmian nie obserwujemy obecnie również na najważniejszych europejskich parkietach.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zachowanie giełdowych indeksów w obecnej sytuacji raczej nie powinno nikogo dziwić. Z danych makro dziś opublikowany zostanie w zasadzie jedynie - obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców - indeks instytutu Ifo (10:00).

Jak dotąd nie ma rozstrzygnięć w sprawie unijnego budżetu (rozmowy na szczycie mają zostać wznowione dziś w południe), a Amerykanie - po wolnym z okazji Święta Dziękczynienia - do handlu wracają jedynie na 3,5 godziny (Czarny Piątek).

GPW: Czarny piątek i szczyt unijny w centrum uwagi

Artur Nawrocki, 22.11, godzina 20:27

Słabe zachowanie WIG20 w końcówce dzisiejszej sesji, dobre nastroje w Europie oraz optymizm dotyczący unijnego szczytu sprawiają, że wzrosty w piątek są bardziej prawdopodobne.

W czwartek sesja skończyła się dosyć sporym tąpnięciem na same zakończenie notowań. Odpowiedzialne są za to spadki PZU i PGE, na których wykresach widać negatywny wpływ fixingu. Zaskoczyły natomiast obroty, które przy nieobecności Amerykanów mogły być dużo gorsze.

Biorąc pod uwagę dobre zachowanie indeksów europejskich oraz wzrosty kontraktów terminowych na indeks S&P500, jutro na otwarciu raczej należy spodziewać się wzrostów. Wydaje się, że inwestorzy powinni wykorzystać rozbieżności pomiędzy rynkami akcji w Europie.

Wprawdzie dwie ostatnie sesje były spadkowe, to jednak indeks WIG20 zniżkował przy wyraźnie niższych obrotach niż miało to miejsce w czasie sesji wzrostowych. Pozwala to sądzić, że środa i czwartek na giełdzie są jedynie korektą wcześniejszej zwyżki.

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ciągu ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jutro raczej nie czeka nas zbyt wiele danych makroekonomicznych. Przez cały dzień będą spływać informacje o nastrojach konsumenckich w tzw. _ czarny piątek _, który jest dniem promocji i wyprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Warto je śledzić, gdyż wyniki sprzedaży z tego dnia mogą mieć duży wpływ na notowania za Oceanem. Tego dnia sesja w Stanach Zjednoczonych jest skrócona, co również odbije się na obrotach na GPW.

Warto również zwrócić uwagę na dane z niemieckiej gospodarki. Najpierw dowiemy się jak wygląda finalny odczyt PKB (godz. 8.00). Analitycy wskazują, że Produkt Krajowy Brutto naszego sąsiada wzrośnie o 0,2 procent w stosunku do poprzedniego kwartału. Dwie godziny później opublikowany zostanie indeks Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. W opinii ekonomistów wskaźnik nieznacznie spadnie.

Ważny jest również szczyt Unii Europejskiej, ale tak naprawdę ma on wpływ na poszczególne giełdy, a nie rynki jako całość. Wszystkie państwa Unii mają swoje własne interesy i w zależności od indywidualnych sukcesów, każdy europejski parkiet może zareagować inaczej na wyniki negocjacji.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)