Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czas na odbicie na GPW

0
Podziel się:

Takie wzrostowe odbicie powinno mieć miejsce już wczoraj. Po tym gdy amerykańscy inwestorzy zignorowali fatalne wyniki kwartalne, jakie opublikowała Alcoa , prawdopodobna była wzrostowa korekta na Wall Street we wtorek.

Czas na odbicie na GPW

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie powinna rozpocząć się od odreagowania ostatnich spadków, które sprowadziły indeks WIG20 z 1920,44 pkt. notowanych 6 stycznia do 1766,12 pkt. wczoraj, a WIG z 28434,41 pkt. do 27020,31 pkt.

Takie wzrostowe odbicie powinno mieć miejsce już wczoraj. Po tym gdy amerykańscy inwestorzy zignorowali fatalne wyniki kwartalne, jakie opublikowała Alcoa (1,49 dol. straty na akcję w IV kwartale zamiast oczekiwanej straty na poziomie 10 centów), prawdopodobna była wzrostowa korekta na Wall Street we wtorek. I faktycznie taki ruch do góry miał miejsce.
Wzrosty na dzisiejszym otwarciu sesji w Warszawie, nie gwarantują tego, że takim samym wynikiem zakończy się cały dzień. Po pięciu dniach spadków to oczywiście byłoby logiczne zachowanie. Jednak o wszystkim mogą zdecydować, publikowane o godzinie 14:30, dane nt. dynamiki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.

W grudniu oczekuje się jej spadku o 1 proc., natomiast w przypadku sprzedaży z wyłączeniem samochodów spadku o 1,2 proc. (w listopadzie był to odpowiednio spadek o 1,8 proc. i o 1,6 proc.). Gorsze dane nie będą większym zaskoczeniem. Jednak znacznie gorsze od prognoz dane, w sytuacji gdy w ostatnich dniach nastąpiło pogorszenie klimatu inwestycyjnego na świecie, mogą zniechęcić do kupna akcji. Lepsze od oczekiwań dane będą natomiast zachęcać do zakupów.

Dziś zostaną również opublikowane grudniowe dane o inflacji CPI w Polsce. Prognozy zakładają jej wzrost o 3,4 proc. w relacji rocznej, po tym gdy w listopadzie wzrost ten sięgnął 3,7 proc. Wyraźnie niższa od prognoz inflacja otworzy drogę do silniejszego cięcia stóp przez Radę Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu. Gdyby więc ten raport wpisał się w korekcyjne nastroje na GPW, to mógłby dodatkowo te nastroje wzmocnić.

Ostatnie spadki zdecydowanie pogorszyły sytuację techniczną na wykresach indeksów WIG20 i WIG. Zwrot z poziomu listopadowych szczytów każe traktować trend boczny jako scenariusz bazowy dla polskiego rynku akcji i dopóki nie pojawią się nowe sygnały kupna, oczekiwać testu październikowo-listopadowych dołków przez WIG20 i WIG.

ZOBACZ TAKŻE:

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)