Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dane z USA nadają ton giełdowym wydarzeniom

0
Podziel się

Wtorkowa sesja na rynkach europejskich obnażyła słabość kupujących, inwestorzy nie czekali ze sprzedażą akcji do piątkowych informacji o amerykańskim PKB.

Dane z USA nadają ton giełdowym wydarzeniom
bEgseISt

Wystarczyły dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, które były fatalne. Spadek o 27% i najgorszy wynik od 1995 roku mówią same za siebie. Na rynkach obawy o trwałość ożywienia gospodarczego mocno wzrosły, a co bardziej nerwowi gracze postanowili wyjść z rynku akcji już wczoraj. Efekt był taki, że spadki na głównych parkietach europejskich tzn. W Londynie, Paryżu i Frankfurcie przekroczyły 1%.

Niczego dobrego nie można powiedzieć także o sesji na GPW. Indeks WIG20 w trakcie dnia przełamał wsparcie na poziomie 2440 punktów i na zamknięciu stracił 2,25%. Wskaźnik dużych spółek spadł do poziomu najniższego od 22 lipca, a dzisiejsza sesja była najgorszą od bliską dwóch miesięcy. Z Polski napłynęły dzisiaj dane makroekonomiczne, stopa bezrobocia okazała się zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 11,4%, natomiast gorsza od oczekiwań była sprzedaż detaliczna (wzrosła o 3,9% w skali roku). Spadki na giełdach nie wpłynęły na zachowanie złotego, nasza waluta kosmetycznie straciła do euro (kurs nadal oscyluje w okolicy 4 zł), złoty umocnił się natomiast w stosunku do dolara, który osłabł po danych makro ze Stanów Zjednocznych.

Fatalne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości wywołały także spadki na giełdach w USA. Indeks DJIA dotarł w okolice 10000 punktów, a czwartą z rzędu spadkową sesję zaliczył indeks S&P500 (-1,45%). Sytuacja robi się coraz bardziej nerwowa, a chętnych do kupowania akcji jest coraz mniej. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich zeszła poniżej 2,5%, co jest najniższym poziomem od stycznia 2009. Jeśli na dodatek w piątek potwierdzą się plotki o tym, że wynik PKB w II kwartale w USA może być bardzo słaby, to rynki może czekać fala paniki i wyprzedaży.

bEgseISv
bEgseISW
giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
KOMENTARZE
(0)