Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Wróbel
|

Długoterminowy trend zagrożony

0
Podziel się:

W poniedziałek rynki finansowe nie miały zbyt wiele do zaoferowania inwestorom oczekującym na decyzję w sprawie drugiego programu pomocowego dla Grecji, który może zostać ogłoszony lada chwila.

Długoterminowy trend zagrożony

Jedyną wartą uwagi publikacją makroekonomiczną był odczyt inflacji producentów w strefie euro. W kwietniu ceny rosły nieco wolniej niż przed miesiącem - wskaźnik inflacji PPI spadł z 6,8 proc. r/r do 6,7 proc. Nie wpłynęło to w sposób zauważalny na notowania euro względem dolara, ponieważ ekonomiści spodziewali się zbliżonego wyniki.

Po południu za euro płacono 1,46 USD - o blisko 7 centów więcej niż dwa tygodnie temu i jednocześnie najwięcej od początku maja, co mogłoby sugerować, że inwestorzy są coraz spokojniejsi o europejski system bankowy, ale z drugiej strony, w okolicy rekordów wszech czasów porusza się kurs franka wobec euro. Zatem ucieczka od ryzyka ma w dalszym ciągu miejsce, chociaż nie przybiera ona obecnie zbyt ekstremalnej formy. Przekonują się o tym m.in. polscy kredytobiorcy, którzy mogą w czerwcu zapłacić za franki najwięcej w historii. W poniedziałek kurs franka kształtował się na poziomie 3,24 PLN, a euro kosztowało 3,96 PLN.

Na rynku akcji w USA wszystkie główne indeksy zmagają się właśnie z długoterminowymi liniami trendu wzrostowego. Początek poniedziałkowej sesji na Wall Street przyniósł pogłębienie wyprzedaży z poprzedniego tygodnia i naruszenie trendu przez indeks szerokiego rynku S&P500, indeks małych spółek Russell 2000 oraz gromadzący największe spółki DJIA. W Europie ok. godz. 17 przed spadkami broniły się nieliczne indeksy z londyńskim FT-SE na czele, a większość giełdowych wskaźników traciła na wartości mniej niż 1 proc. Na GPW WIG20 spadł o ok. 0,3 proc.

Eksperci analizujący dane o greckim systemie bankowym dotarli do informacji mówiącej, że w 2011 roku Grecy wycofali z banków depozyty o wartości 13 mld EUR, a w ubiegłym roku 28 mld EUR (ok. 12 proc. ogółu). Uwzględniając fakt, że to właśnie w greckich bankach odciętych od rynkowych źródeł finansowania zgromadzone jest ok. 60 proc. wszystkich rządowych obligacji, ich perspektywy na najbliższe miesiące rysują się w ponurych barwach. W miniony weekend na ulicach Aten przeciwko dalszym cięciom wydatków przez rząd protestowało ok. 80 tys. osób.

W innych zakątkach świata mniejsze gospodarki także walczą o uniknięcie niewypłacalności, np. Białoruś otrzymała pożyczkę od Rosji, Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli Egiptowi kredytu na ok. 3 mld EUR, a po wyborach w Portugalii i Peru nowe realia polityczno-gospodarcze w tych państwach również mogą niepokoić inwestorów. Indeks giełdy w Peru spadał w poniedziałek o ponad 8 proc., ponieważ nowy prezydent może, idąc za przykładem Hugo Chaveza, znacjonalizować strategiczne branże surowcowe.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)