Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobra sesja w Europie. WIG20 blisko poziomu 2400 punktów

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegł handel na europejskich rynkach.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Indeks największych spółek z GPW zaliczył dziś czwartą z rzędu wzrostową sesję. Dobre nastroje królowały również w pozostałej części Europy. Dane o GUS dotyczące inflacji nie zaskoczyły, a rekordy zobaczyliśmy na giełdzie w Niemczech.

WIG20 od początku tego tygodnia systematycznie z sesji na sesję notuje wzrosty. Dziś wskaźnik blue chipów urósł o 0,8 procent. Poprawę nastroju widać również na wskaźnikach mWIG40 oraz sWIG80. Wzrosty wyniosły odpowiednio o 1,61 i 1,14 procent.

Informacją dnia z polskiej gospodarki był odczyt inflacji konsumenckiej. W grudniu wyniosła ona 0,7 procent w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami. Miesiąc do miesiąca wyniosła ona 0,1 procent.

Wśród najlepszych w poszczególnych indeksach znalazły się takie spółki jak Bogdanka, działający na rynku ochrony zdrowia Pelion, oraz groszowy IDM.

Zobacz, jak przebiegła dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na giełdach Europy zachodniej dzisiejsza sesja także przebiegła w dobrych nastrojach. Najwięcej wzrosła giełda niemiecka. DAX zyskał ostatecznie prawie 2 procent. Znajduje się on aktualnie na historycznych szczytach. Powodem mocnego wzrostu była publikacja prognozy PKB. W 2014 roku gospodarka naszych zachodnich sąsiadów urośnie 0,4 procent. Dobrze poradził sobie francuski CAC oraz brytyjski FTSE100.

Nastrojów w Europie nie zmienili amerykanie. Indeksy na Wall Street rosną o około 0,5 procent. Amerykański departament energii opublikował dziś tygodniowe dane dotyczące zapasów paliw. W przypadku ropy ich poziom spadł o 7,7 mln baryłek. Zmniejszenie się zapasów zapewne wpłynie na niewielki wzrost cen ropy na światowym rynku.

Losy sesji w Stanach Zjednoczonych mogą się zmienić po publikacji Beżowej Księgi. Informacje w niej zawarte opisują sytuacje ogólnogospodarczą w USA. Powstaje ona na podstawie informacji, pozyskanych z dwunastu okręgowych banków Rezerwy Federalnej.

Wzrosty na GPW. Inflacja w Polsce zgodna z oczekiwaniami

Przemysław Ławrowski, godz. 15:15

Indeksy w Europe świecą się na zielono. Dynamika wzrostu wskaźnika WIG20 nieco osłabła po publikacji GUS dotyczącej inflacji. Początek sesji w USA nie przyniesie większych niespodzianek.

Sytuacja na GPW nieco się ustabilizowała. Widać to szczególnie na wskaźnikach mWIG40 oraz sWIG80, które rosną odpowiednio o 0,9 i 0,8 procent. Niewielkie zmniejszenie skali wzrostów WIG20 zaobserwowano po publikacji danych GUS o inflacji. W grudniu wyniosła ona 0,7 procent rok do roku.

Wskaźnik blue chipów znajduje się na poziomie 2390 punktów, zatem niewiele już pozostało do poziomu 2400 punktów. Jeżeli tempo wzrostów zostanie zachowane to niedługo zaobserwujemy przełamanie ważnego poziomu. Liderem wzrostów jest bank PEKAO, natomiast najgorzej radzi sobie Kernel, który traci ponad 3,5 procent.

Wśród giełd zachodniej Europy najwięcej zyskuje DAX (1,3 procent). Dziś opublikowano dla tamtejszej gospodarki prognozę wzrostu PKB na 2014 rok. Według niej dynamika wskaźnika zostanie zachowana (0,4 procent).

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed rozpoczęciem sesji w Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe na tamtejsze indeksy znajdują się na niewielkim plusie. Zatem z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że handel na Wall Street rozpocznie się na plusie.

Niespełna godzinę temu poznaliśmy odczyt inflacji konsumenckiej zza Oceanu. Rok do roku wyniosła ona 1,2 procent. Inwestorzy z uwagą będą się przyglądać, publikowanej dziś wieczorem naszego czasu, Beżowej Księdze. Znajdują się w niej informacje dotyczące bieżącej sytuacji w gospodarce USA.

Stabilizacja na GPW, a w Europie nowe rekordy

Damian Słomski, godz. 13:00

Mamy za sobą już półmetek handlu na GPW i bardzo dobre nastroje nie opuszczają inwestorów. Drugą sesję z rzędu w centrum uwagi są papiery Enei. Pojawiło się też kilka ciekawych rekomendacji.

Sytuacja na warszawskim parkiecie jest stabilna. Kurs WIG20 oscyluje w okolicach 2400 punktów i zamyka się w stosunkowo wąskim przedziale. Zmienność zamyka się w kilkunastu punktach. Ciekawie jest za to w przekroju spółek. Najmocniejszy Pekao zyskuje blisko 3,5 procent. Z kolei najsłabsze papiery Kernela tracą prawie 4 procent. Niepokoić może fakt, że od rana przybyło_ spadkowych _ spółek. Pod kreską znalazły się m.in. GTC i Synthos.

Największy obrót na rynku generują papiery PKO BP. Druga pod tym względem jest Enea (około 51 milionów złotych). Wszystko przez zamieszanie ze sprzedażą pakietu Vattenfalla. Wczoraj wywołało to przecenę o około 12procent, a dziś mamy odreagowanie: 3 procent.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Opublikowane zostały dzisiaj także ciekawe rekomendacje. Między innymi Credit Suisse obniżył cenę docelową dla akcji PZU do 423 złotych. Z kolei analitycy BM BGŻ zachęcają do kupna papierów CD Projekt, wyceniając jeden walor na 20,85 złotych. Daje to potencjał do około 20-procentowych wzrostów względem obecnej wyceny.

Przewagę kupujących, podobnie jak na GPW, można obserwować na pozostałych najważniejszych parkietach w Europie. Niemiecki DAX wyznacza kolejne rekordy przebijając 9650 punktów, co oznacza wzrost względem wczorajszego zamknięcia o ponad jeden procent.

#

WIG20 rośnie czwartą sesję z rzędu. Pękła bariera 2400 punktów

Damian Słomski, godz. 09:45

Sesja na światowych rynkach akcji przebiega pod dyktando kupujących. W Europie ponownie wyróżnia się warszawski parkiet. Na WIG20 pękła bariera 2400 punktów.

Dobre nastroje inwestorów zwiastowały wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street. Dobrą passę kontynuowali Azjaci - japoński Nikkei225 zyskał na wartości 2,5 procent. Pałeczkę przejęli teraz również Europejczycy. Przewodzi im rodzimy indeks grupujący największe spółki. WIG20 względem wczorajszego zamknięcia po pierwszych 30 minutach zyskuje procent, powracając tym samym powyżej 2400 punktów.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród blue chipów pod kreską są jedynie Kernel i KGHM. Szczególnie dotkliwa jest przecena ukraińskiej spółki, która traci już prawie 3 procent. W podobnej skali na plusie są papiery JSW i Pekao. Słabiej radzą sobie spółki o mniejszej kapitalizacji. Zarówno mWIG40 jak i sWIG80 rosną około 0,5 procent.

Wczoraj w gronie średniaków wyróżniała się Enea, której duży pakiet akcji sprzedał Vattenfall. Skutkowało to ponad 10-procentową przeceną. Jak narazie inwestorzy przystopowali z dalszą wyprzedażą papierów. Co więcej, kurs energetycznej spółki rośnie około 2 procent, przy dosyć dużych obrotach na poziomie 20 milionów złotych.

Wstępnego podsumowania 2013 roku dokonał niemiecki urząd statystyczny. Niemiecka gospodarka zanotowała w ostatnim roku wzrost na poziomie 0,4 procent. To wynik nieco gorszy od oczekiwań rynkowych, które sugerowały wzrost o 0,1 punktu procentowego wyższy. Nie przeszkadza to niemieckim inwestorom. DAX wyznacza właśnie nowe historyczne rekordy.

#

Kupujący na GPW walczą o dalsze wzrosty. Ale Enea ostro w dół

Łukasz Pałka, 14. stycznia, godz. 22:15

Wiele wskazuje na to, że inwestorom obecnym na warszawskiej giełdzie uda się w środę kontynuacja rozpoczętych w poniedziałek wzrostów. W centrum uwagi graczy znajdą się akcje koncernu energetycznego Enea.

Za nami udana sesja na nowojorskiej giełdzie. Lepsze od prognoz dane na temat grudniowej sprzedaży detalicznej w USA spowodowały, że inwestorzy na Wall Street odreagowali wtorkowe spadki i handel zakończył się na wyraźnych plusach. Analitycy z amerykańskiego rynku w swoich komentarzach uzasadniali, że dane o sprzedaży wskazują na poprawę w amerykańskiej gospodarce. Można to traktować jako kolejne potwierdzenie tego, że już w przyszłym tygodniu Fed zdecyduje o kolejnym cięciu programu QE3 o 10 miliardów dolarów miesięcznie.

Wydaje się jednak, że inwestorzy są już pogodzeni z tym scenariuszem i łagodne kroki podejmowane przez bank centralny USA nie będą miały negatywnego wpływu na rynek. To pozwali kontynuować wzrosty na Wall Street.

Nasza giełda w ostatnich tygodniach pokazała, że potrafi wyraźnie odróżnić się od zagranicznych trendów, co mogliśmy zaobserwować po wyraźnych spadkach cen akcji. Były one spowodowane głównie przez działania funduszy emerytalnych, pozbywających się akcji. Od poniedziałku przynajmniej w przypadku indeksu WIG20 sytuacja wygląda nieco lepiej, ale nie przesądza to jeszcze o tym, że w styczniu nie wrócimy już do spadków. O napiętej wciąż sytuacji może świadczyć to, że przynajmniej na razie daleko nam do wyraźniejszych wzrostów na małych i średnich spółkach.

W środę w centrum uwagi inwestorów pozostaną ciągle akcje spółki energetycznej Enea. Posiadający ponad 18 procent jej papierów koncern Vattenfall ogłosił właśnie, że zamierza je sprzedać. Nieoficjalna cena, która pojawia się na rynku to 12 złotych za akcję. Te informacje spowodowały drastyczny spadek kursu o ponad 12 procent. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Jeżeli chodzi o dane makroekonomiczne, to środa nie przyniesie wielu informacji, które mogłyby mieć wpływ na nastroje wśród inwestorów. Warto po południu zwrócić uwagę na doniesienia z USA. Dowiemy się m.in. co dzieje się na rynku nieruchomości (wnioski o kredyt hipoteczny), zostanie też opublikowany nowy odczyt wskaźnika NY Empire State, a do tego wieczorem inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat aktualnej sytuacji gospodarczej w USA, zawartymi w tzw. Beżowej Księdze Fed.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)