Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Cymcyk
|

Dobry początek, słaby koniec

0
Podziel się:

Początek dzisiejszej sesji zgodnie z oczekiwaniami był optymistyczny. WIG20 wspiął się nawet na 3,5 proc. plusy i znalazł się powyżej okrągłego poziomu 1400 pkt.

Dobry początek, słaby koniec

*Początek dzisiejszej sesji zgodnie z oczekiwaniami był optymistyczny. WIG20 wspiął się nawet na 3,5 proc. plusy i znalazł się powyżej okrągłego poziomu 1400 pkt. *

Bardzo duży obrót w pierwszej godzinie koncentrował się jak zawsze na największych spółkach, a przedsiębiorstwa małe i średnie pozostawione były zupełnie na uboczu.

Od rana wzrosty notowały też zachodnie parkiety. DAX utrzymywał 2 proc. plusy nawet po informacji, że niemiecka gospodarka przeżywa najgorszy okres od 22 lat. Eksport u naszych zachodnich sąsiadów rekordowo szybko się kurczy i doprowadził już do spadku PKB w ciągu roku o 1,7 proc. Jeszcze gorzej prezentuje się gospodarka Wielkiej Brytanii, gdzie PKB w czwartym kwartale spadło o 1,9 proc rok do roku. To najmocniejszy spadek w Anglii od 1980 roku.

W czasie kiedy w południe rynek wyznaczał nowe sesyjne maksima RPP ogłosiła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. Dane opisujące rzeczywistość i prognozy dla gospodarki wskazują na potrzebę co najmniej dwukrotnie większego cięcia, ale tak szybko ogłoszony komunikat sugeruje, że Rada boi się bardziej zdecydowanych działań, które mogłyby być odebrane jako pretekst do osłabienia złotego. Rynek walutowy na tą informację zareagował niewielkim osłabieniem się krajowej waluty, a indeks WIG20 chwilę po komunikacje zaczął redukować zwyżkę, czego przyczyną było tylko i wyłącznie osłabienie zachodnich parkietów.

Spadek był na tyle silny, że sprowadził niemiecką giełdę do poziomu neutralnego. Przyczyn tak znacznego ruchu można doszukiwać się w informacji z agencji Standard & Poor, która obniżyła ranking inwestycyjny Ukrainy do najniższego w Europie i uznała ten kraj za równie niebezpieczny pod względem finansowym jak... Pakistan. Po wczorajszej podobnej obniżce rankingu dla Łotwy to kolejny cios dla regionu środkowo-europejskiego. Dodatkowo agencja negatywnie ocenia przyszłe perspektywy dla Ukrainy, które mogą się poprawić tylko gdy kraj dojdzie do porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Na Ukrainie wiele banków zachodnich rozpoczęło inwestycje w sektor finansowy, który teraz jest niestabilny, stąd też podaż skoncentrowała się na zachodnich instytucjach finansowych.

Krajowy rynek nie uległ presji ogólnego osłabienia i utrzymywał się na 2 procentowym wzroście do momentu rozpoczęcia handlu w USA. Tamtejsze rozpoczęcie dwuprocentowymi spadkami zdecydowanie wzmocniło podaż i WIG20 w ostatnich minutach walczył o poziom wczorajszego zamknięcia ale ostatecznie zakończył na spadku o 1,2 proc.

Sesja zdecydowanie potwierdza obowiązujący od dawna schemat. Byki nie są w stanie utrzymać wysokich poziomów z otwarcia i zawsze takie poranne wyskoki kończą się spadkami. Analogicznie zachowuje się podaż przy zdecydowanie ujemnych początkach, z tą różnicą, że wtedy kupujący zdobywają przewagę w ostatnich minutach. W kontekście dzisiejszego handlu jutro jest całkowicie uzależnione od konsekwencji amerykańskich inwestorów. Muszą oni potwierdzić, że wczorajsze wybicie nie było tylko krótką grą pod odbicie, ale jest poparte silną wiarą w obronę listopadowych dołków.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)