Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Roman Przasnyski
|

Europejskie strachy wracają na parkiety

0
Podziel się

Czwartkowy marazm raczej nie przedłuży się na dzisiejszą sesję. Amerykanie nie będą zbyt skorzy do aktywności po wczorajszym świętowaniu, ale sytuacja w Europie z pewnością ich rozrusza.

Europejskie strachy wracają na parkiety
bCYmQYwl

Wczoraj, mimo stagnacji w ciągu dnia i dość udanej dla byków końcówki notowań na głównych europejskich parkietach, pojawiły się oznaki niepokoju. Indeksy w Atenach, Madrycie, Istambule, Budapeszcie, Dublinie i Lizbonie nie traciły na wartości bez powodu. Rozdźwięk między nimi a Frankfurtem, Paryżem i Londynem dziś może się zmniejszyć i to kosztem tych ostatnich.

W czwartek rano przypomniano sobie, że Axel Weber, członek rady Europejskiego Banku Centralnego i szef Bundesbanku oznajmił, iż w razie potrzeby liczący 750 mld euro fundusz, przeznaczony na stabilizację zagrożonych kryzysem państw regionu może zostać zwiększony. A to przy okazji doniesień niemieckiej prasy o możliwości jego podwojenia. Gazetowe insynuacje zostały zdementowane przez unijnych i niemieckich oficjeli. Ale od dementi, do przekonania nieufnych inwestorów droga daleka. Więc tam, gdzie zagrożenie największe, indeksy spadały.

Przy braku innych wydarzeń i informacji makroekonomicznych, rynki mogą znów skupić się na tego typu spekulacjach. A to wzrostom notowań akcji z pewnością sprzyjać nie będzie. Tym bardziej, że dzisiejsza niemiecka prasa doniosła, że Europejski Bank Centralny zachęca Portugalię do skorzystania z finansowej pomocy, co miałoby na celu uchronienie się przed ewentualną koniecznością uruchomienia o wiele większego wsparcia dla Hiszpanii. Hiszpańskie banki są mocno zaangażowane w Portugalii, więc logika tego posunięcia EBC staje się oczywista.

bCYmQYwn

Na rynkach surowcowych dziś rano widać wyraźne spadki notowań, szczególnie duże w przypadku kontraktów na miedź, zniżkujących o 1,6 proc. Na ucieczkę od ryzyka wskazuje zdecydowane umocnienie się dolara względem euro. Nieczęsto się zdarza, by w krótkim czasie kurs euro zmienił się o dużą figurę, czyli drugą cyfrę po przecinku. A dziś już zdążył spaść z 1,335 do 1,326 dolara. W Azji wszystkie giełdy zakończyły piątek na minusie. Ta mieszanka nie wróży Europie nic dobrego.

bCYmQYwO
giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
KOMENTARZE
(0)