Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Joanna Pluta
|

General Motors grozi bankructwo

0
Podziel się:

Sesje z ostatnich dni nie zwiastują szybkiej poprawy nastrojów inwestycyjnych. Dwudniowe spadki za Oceanem oraz kolejny dzień zniżki na giełdach azjatyckich, nie nastrajają pozytywnie.

General Motors grozi bankructwo

Przykład General Motors pokazuje, w jaki sposób kryzys rozprzestrzenia się z sektora finansowego na sektor produkcyjny. Ceny akcji koncernu spadły do najniższego poziomu od 1943 roku i wydaje się, że bez pomocy ze strony amerykańskiego rządu, spółka najprawdopodobniej nie uniknie bankructwa. Przez dwa ostatnie dni główne indeksy na Wall Street - Dow Jones oraz S&P 500 straciły po ponad 3% każdy.

Spadki zapanowały również na parkietach w Azji. Japoński Nikkei 225 zniżkował na dzisiejszym zamknięciu 1,3%. W Azji złe dane idą w parze z pozytywnymi - oprócz obniżenia perspektyw ratingu dla Korei Południowej przez agencję Fitch, dane z Chin pokazały, iż eksport Państwa Środka wykazał w ostatnim miesiącu najsłabsze tempo wzrostu od czterech miesięcy. Jest to efektem spadku popytu ze strony gospodarek wysoko rozwiniętych i pokazuje, jak kryzys w tych krajach, może przełożyć się na zależne w dużym stopniu od eksportu gospodarki wschodzące.

Z drugiej strony jednak znacząco wzrosła sprzedaż detaliczna w Chinach, co z kolei wskazuje na rosnący popyt wewnętrzny w tym kraju, który może stanowić przeciwwagę dla spadającego eksportu. Na ceny akcji negatywny wpływ mają zniżkujące ceny surowców - szczególnie źle oddziałuje spadek cen ropy naftowej poniżej psychologicznego poziomu 60 dolarów za baryłkę.
Po wczorajszych spadkach, dziś większość indeksów Europy Zachodniej otworzyła się na plusie, wraz z upływem dnia jednak pozytywny sentyment słabnie, a zyski stają się coraz mniejsze.

Od rana silnie traci polski WIG 20, co jest związane z kolejną falą odpływu kapitałów zagranicznych z regionu emerging markets. Szanse na poprawę nastrojów w dniu dzisiejszym są raczej niewielkie - indeks polskich blue chipów może mieć zatem duże trudności by zakończyć sesję z pozytywnym wynikiem.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)