Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowi gracze nie mają pomysłu na WIG20

0
Podziel się:

Trzeba pamiętać że indeks ma jeszcze pole do spadków.

Giełdowi gracze nie mają pomysłu na WIG20

Z powodu braku ważnych danych makroekonomicznych oraz ciągłych niepokojów za wschodnią granicą WIG20 kończy tydzień na lekkim minusie.

Dane gospodarcze z ostatnich 5 dni nie miały wpływu na światowe parkiety. W konsolidacji już drugi tydzień poruszają się zarówno Stany Zjednoczone, jak i Niemcy oraz Wielka Brytania. WIG20 w tym okresie tracił, polski indeks znajduje się jednak w trendzie bocznym od początku roku.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w ekonomicznym kalendarzu była konferencja prezesa EBC. Choć bank nie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych, to Mario Draghi przyznał, że EBC jest gotowe do podjęcia działań już na następnej konferencji. Ewentualne luzowanie polityki monetarnej powinno wpłynąć pozytywnie na indeksy, choć na pewno nie można liczyć na podobne efekty, jakie w USA przyniosło QE.

Kolejne ważne dane, zarówno z Niemiec jak i z Chin, raczej rozczarowywały. Największa gospodarka Europy zanotowała spadek bilansu handlowego, oraz ujemną dynamikę zamówień w przemyśle, które miesiąc do miesiąca spadły o prawie 3 proc. Z kolei druga największa gospodarka świata opublikowała wskaźniki cen konsumpcyjnych i przemysłowych - CPI spadł do poziomu 1,8 proc., PPI utrzymuje się w okolicach -2 proc. Spowolnienie potwierdził również nie tylko wskaźnik PMI dla przemysłu liczony przez HSBC, ale także China Enterprise Index, który wskazuje na ponad 7 proc. spadek przychodów chińskich przedsiębiorstw w pierwszym kwartale, w odniesieniu do tego samego okresu zeszłego roku.

Choć WIG20 dał w strefie wsparcia w okolicach 2390 pkt krótkoterminowe sygnały do wzrostów, to trzeba pamiętać że indeks ma jeszcze pole do spadków, a silniejszego odreagowania w przypadku wybicia z konsolidacji w dół można oczekiwać dopiero na poziomie 2300 pkt. Spadek w okolice 2150 punktów jest na ten moment - nawet biorąc pod uwagę słabość polskiej giełdy w ostatnich miesiącach - mało prawdopodobny. Głównym czynnikiem prospadkowym jest oczywiście sytuacja na Ukrainie, która wciąż blokuje ewentualne wzrosty.

W tym tygodniu do największych spółek publikujących wyniki za pierwszy kwartał należą Bank Handlowy i Alior, PGNiG i Bogdanka oraz LPP i CCC.

Wśród banków, lepszy kwartał w odniesieniu do roku wcześniej zanotował Alior Bank, którego zysk wzrósł o ponad 50 proc., do 68,4 mln złotych (zgodnie z oczekiwaniami). Bank Handlowy zanotował zaś zysk netto w wysokości prawie 250 mln złotych, co jest wynikiem o 30 proc. gorszym niż rok wcześniej (choć i tak lepiej niż prognozowano).

Jeśli chodzi o spółki wydobywcze, ujemną dynamikę wzrostu zysku zanotowała Bogdanka. Wynik na poziomie 62,4 mln złotych jest niższy o 10 proc. w odniesieniu do pierwszego kwartału 2013. PGNiG z kolei zarobił prawie 1,2 mld złotych, czyli o 11 proc. lepiej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, lepiej również od prognoz.

Wyniki spółek odzieżowych mocno odbiegały od prognozowanych. Zysk netto CCC to tylko 0,4 mln złotych, czyli o połowę mniej, niż oczekiwali analitycy. LPP zarobiło w tym samym okresie prawie 15 mln złotych, choć rynek oczekiwał wyniku na poziomie ponad 20 mln złotych. Ta druga, spadek zysku tłumaczy znaczącym wpływem negatywnych różnic kursowych, wynikających głównie z osłabiającej się hrywny ukraińskiej i rosyjskiego rubla.

Ponadto, na rynek wypłynęły informacje o planach ekspansji dwóch prężnie rozwijających się spółek - InPost i Medicalgorithmics. Pierwsza z nich, należący do grupy Integer producent paczkomatów, nawiązała współpracę z Aramex Group - największym operatorem logistycznym na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Spółka chce jeszcze w tym roku utworzyć sieć paczkomatów w kilkunastu krajach tego rejonu. Druga, dostawca rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej, szuka wejścia na rynki w Brazylii i Australii.

KNF zatwierdził prospekt emisyjny PCC Rokity - producent chemicznych półproduktów zadebiutuje na GPW w czerwcu. Wprowadzenie na giełdę grupy spółek nieruchomościowych rozważa MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Na parkiet trafić miałaby cała struktura holdingowa Mars Real Estate. Na razie nie są znane żadne daty, ani nawet fakt, czy do debiutu rzeczywiście dojdzie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)