Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Giełdy w Niemczech, Francji i USA ostro w dół. GPW znów na wspak

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu analityka Money.pl, co się w tym tygodniu działo na światowych rynkach akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks WIG20, przy obrotach na całym rynku na poziomie około miliarda złotych, kończy dzień na 0,16-procentowym plusie. Na tle dzisiejszych spadków w Europie, to bardzo dobry wynik. Cały tydzień, polskie blue chips kończą jednak na 0,84-procentowym minusie.

Ogromna większość europejskich indeksów podczas ostatniej sesji w tym tygodniu zanotowała spore spadki. Niemiecki DAX traci ponad dwa procent, tylko niewiele lepiej poradzili sobie inwestorzy na giełdzie we Francji. Do pozytywnych wyjątków należy dziś giełda we Włoszech.

Nic do tej pory nie wskazuje, żeby dużo lepiej tę sesję zakończyli inwestorzy przy Wall Street. Wszystkie indeksy za Oceanem otworzyły się na sporych minusach i tracą teraz około procenta. Wszystko za sprawą fatalnych danych z tamtejszego rynku pracy.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rozczarowujący okazał się raport Departamentu Pracy. Choć stopa bezrobocia spadła z 7,7 proc. w lutym do poziomu 7,6 procent, to jednak składowe tego wyniku obrazują załamanie dynamiki. Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniósł 88 tysięcy, podczas gdy w lutym przybyło 268 tysięcy nowych miejsc pracy. W sektorze prywatnym powstało zaś 95 tysięcy nowych miejsc pracy, podczas gdy miesiąc temu przybyło 254 tysiące.

Bezrobocie w USA. Dane w procentach
źródło: BLS
Dorośli mężczyźni 6,9
Dorosłe kobiety 7
Pracownicy w wieku 16-19 lat 24,2
Biali 6,7
Czarnoskórzy w tym Afroamerykanie 13,3
Azjaci 5
Latynosi 9,2

W przypadku dorosłych mężczyzn, bezrobocie wynosi 6,9 proc., dla dorosłych kobiet wynik zamknął się na poziomie równo 7 procent. Znacznie gorsza sytuacja jest wśród najmłodszych pracowników, wśród których stopa sięga ponad 24 procent. Nie zmieniła się sytuacja osób, które bez pracy pozostają długo - w przypadku amerykańskiego Departamentu Pracy to ponad 27 tygodni. Liczba wyniosła 4,6 miliona, czyli 39,6 procent wszystkich bezrobotnych.

Czas pozostawania bez pracy w USA. Dane w tysiącach
- mar-13 zmiana roczna
źródło: BLS
mniej niż 5 tygodni 2,464 -203
od 5 do 14 tygodni 2,838 56
od 15 do 26 tygodni 1,737 42
więcej niż 27 tygodni 4,611 -186

Średnia tygodniowego czasu pracy w prywatnym sektorze pozarolniczym wzrosła o 0,1 godziny do poziomu 36,4 godziny. Średnia godzinowa praca wyniosła zaś 23,82 dolara, czyli wzrosła o centa w porównaniu z ubiegłym miesiącem, wynika z danych Departamentu Pracy.

Dzisiejsze dane okazały się gorsze od prognoz, jednak przynajmniej część tych informacji była już wcześniej w cenach. Inwestorzy _ na bieżąco _ reagowali bowiem na najnowsze doniesienia z rynku pracy - jak cotygodniowe wiadomości na temat liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz opublikowany w środę raport ADP za marzec.

Wynika z niego, że liczba nowych pracy w sektorze prywatnym wzrosła o 158 tysięcy. Największy w tym udział miały najmniejsze firmy, zatrudniające do 49 osób. W tym sektorze powstało 74 tysiące posad. W przypadku _ medium _ i _ large business _, wzrosty wyniosły odpowiednio 37 i 47 tysięcy miejsc. W całym pierwszym kwartale, ADP zaraportowała średnio 191 nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, jednak marcowy wynik okazał się sporym rozczarowaniem.

Oprócz amerykańskiego rynku pracy, w centrum uwagi inwestorów w tym tygodniu pozostawały finalne odczyty indeksów PMI w sektorze usług dla największych gospodarek Europy.

Finalny odczyt PMI w Europie dla usług
- wynik
źródło: Markit
Francja 41,3
Hiszpania 45,3
Irlandia 52,3
Niemcy 50,9
Rosja 54,6
Wielka Brytania 46,4
Włochy 45,5
strefa euro 52,4

W całej strefie euro, indeks spadł z 47,9 do 46,4 pkt. i zniżka okazała się nieco większa, niż oczekiwał rynek. Prognozy _ in plus _ przebiły zaś PMI dla Włoch i Hiszpanii. Wynik dla Niemiec zamknął się na poziomie 50,9 punktu, względem prognozy 51,6. Miesiąc wcześniej odczyt wyniósł tam 54,7 pkt. i był to najwyższy wynik od 19 miesięcy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)