Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
18.02.2011 17:42

GPW: 2700 punktów przebite. Nowy szczyt sWIG80

Piątkowe notowania dały inwestorom nieco wytchnienia. Po czterech spadkowych sesjach z rzędu WIG20 w końcu finiszował nad kreską. Mimo wzrostu tydzień jednak zakończył poniżej psychologicznego poziomu 2700 punktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Ostatecznie indeks największych notowanych na GPW spółek sesję zakończył 0,8 proc. nad kreską. Rzutem na taśmę minimalny wzrost odnotował sWIG80. Niemal 1-proc. przecena dotknęła natomiast mWIG40.

Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem pustego kalendarza publikacji ze światowej gospodarki. Nieco postraszyła inwestorów decyzja Banku Centralnego Chin o podwyższeniu stopy rezerw obowiązkowych dla banków, jednak w przeciwieństwie do całego tygodnia, dziś na GPW dominowała chęć do kupowania akcji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/gpw;lekka;poprawa;nastrojow;i;kolejne;dobre;dane;z;polski,196,0,773828.html) GPW: Lekka poprawa nastrojów i kolejne dobre dane z Polski
Nie zmniejszył jej nawet neutralny początek notowań za Oceanem. Główne indeksy Wall Street przez pierwsze dwie godziny sesji trzymały się bowiem bardzo blisko czwartkowych zamknięć. Do nabywania akcji nie zachęcało nawet wystąpienie Bena Bernanke, który kolejny raz bronił dodatkowego programu luzowania polityki monetarnej.

WIG20 w górę ciągnęły spółki z branży finansowej. Pierwsze pięć najmocniej rosnących blue chipów to PKO BP, BRE Bank, Getin, PZU oraz Pekao SA. Ich akcje podrożały od 1,7 do 2,4 procent. Powodów do zadowolenia nie mają natomiast akcjonariusze Polimeksu i Asseco Poland, których papiery zostały przecenione o odpowiednio 2,2 i 1,6 procent.

2700 punktów pokonane

Niemal 1-proc. wzrost WIG20 podczas dzisiejszej sesji niewiele zmienił w ujęciu tygodniowym. Od poniedziałku do czwartku dominowały bowiem niedźwiedzie. Indeks największych notowanych na GPW spółek nie zdołał utrzymać się powyżej linii 2700 punktów, czyli poziomu, który powstrzymywał sprzedających mniej więcej od połowy stycznia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolki;z;wig20;zarobia;o;15;proc;wiecej,54,0,767286.html) Spółki z WIG20 zarobią o 15 proc. więcej
Co ciekawe, spadki w Warszawie miały miejsce, kiedy Wall Street, mimo nie najlepszych danych z amerykańskiej gospodarki, wyznaczała nowe szczyty. Gorsze od prognoz okazały się sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, napływ kapitałów długoterminowych, czy liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Lepsza były natomiast dane z rynku nieruchomości oraz wskaźniki obrazujące koniunkturę w przemyśle w stanie Nowy Jork oraz rejonie Filadelfii. Nieco niepokoić może natomiast wyższa od rynkowych szacunków inflacja.

Inwestorzy obrazili się na GPW?

Inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie nie wsparły nie tylko szczyty za Oceanem. Nie pomagały także niezłe wiadomości z rodzimej gospodarki i dobre wyniki finansowe prezentowane przez polskie spółki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/2011;na;gpw;zobacz;prognozy;analitykow,37,0,747045.html) 2011 na GPW. Zobacz prognozy analityków
Wyższa od prognoz okazała się publikowana dziś produkcja przemysłowa, która w styczniu zamiast szacowanych 9,1 proc., wzrosła o 10,3 procent. Lepsze od oczekiwań były także dane dotyczące zatrudnienia.

Nie pomagały także dobre wyniki finansowe za czwarty kwartał. Dużo lepszymi od prognoz osiągnięciami pochwalił się Lotos. Dwa razy więcej niż prognozowali analitycy zarobiły Police. Szacunki specjalistów lekko przebił także ING.

Nowy szczyt *_ *maluchów _

Z tegotygodniowych wydarzeń warto odnotować także środowe maksimum sWIG80. W 2010 roku małe spółki wypadły słabiej niż WIG20 i mWIG40, teraz odrabiają zaległości. Od początku stycznia sWIG80 zyskał już prawie 5 procent.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, komentarze gieldowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz