Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Bardzo dobry początek tygodnia

0
Podziel się:

Piątkowa sesja na Wall Street, podczas której jej główne indeksy wyznaczyły nowe szczyty oraz dzisiejsze ponad 2-proc. wzrosty w Japonii spowodowały, że rodzimi inwestorzy ruszyli do kupowania akcji.

GPW: Bardzo dobry początek tygodnia

Łukasz Pałka, godz. 16.55

WIG20 zyskał dzisiaj aż 2,5 procent. Inwestorów mogą tylko niepokoić dość słabe obroty, które wyniosły dzisiaj niewiele ponad 1,3 miliarda złotych.

Sesja za oceanem nie przynosi w tej chwili znacznych wzrostów głównych indeksów, które utrzymują się w okolicach piątkowego zamknięcia. Lepiej zachowywały się dzisiaj giełdowe wskaźniki w Europie. Brytyjski FTSE100 zyskał 0,6 procent, niemiecki DAX 1 procent, a węgierskiemu indeksowi BUX udało się sięgnąć 2 procent.

Wśród największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie najlepiej poradził sobie dzisiaj TVN, którego notowania poszły w górę o ponad 5 procent. Nieźle radziły sobie spółki surowcowe, które zyskiwały ponad 4 procent.

Wśród mniejszych spółek ponad 2 procent zyskał dzisiaj Bank Millennium, który pochwalił się lepszymi od oczekiwań wynikami za pierwszy kwartał.

Łukasz Pałka, godz. 13.00

Optymizm na europejskich parkietach. Pomoc dla Grecji, wzrost cen surowców i brak danych makro zachęcają inwestorów do kupowania akcji.

Indeks WIG20 tuż przed godziną trzynastą zyskuje ponad dwa procent. Około jednoprocentowe wzrosty notują też główne indeksy na parkietach w Londynie i we Frankfurcie. Mimo wzrostów na europejskich parkietach o około dwa procent spadają notowania w Grecji.

Wszystkie spółki notowane w indeksie WIG20 rosną. Najwięcej, bo ponad trzy procent idą w górę notowania PBG i Polimexu. Nieźle radzą sobie też spółki surowcowe PKN Orlen, Lotos i KGHM, które zyskują sporo ponad dwa procent.

Paweł Zawadzki, godz. 9:35

Piątkowa sesja na Wall Street, podczas której jej główne indeksy wyznaczyłynowe szczyty oraz dzisiejsze ponad 2-proc. wzrosty w Japonii spowodowały, że rodzimi inwestorzy ruszyli do kupowania akcji.

Indeks największych notowanych na GPW spółek wystartował na niemal 1,5-proc. plusie. Obecnie zyskuje już niemal 2 procent. Gorzej radzą sobie indeksy średnich i małych spółek, jednak również w ich przypadku obserwujemy wzrosty. mWIG40 i sWIG80 zyskują odpowiednio 0,9 i 0,5 procent

Atmosferę na polskiej giełdzie podtrzymuje zdecydowana przewaga kupujących, która utrzymuje się również w przypadku większości europejskich parkietów. Francuski CAC zyskuje ponad 1,5 proc., a niemiecki DAX i brytyjski FTSE rosną w granicach 1 procent.

Wśród największych notowanych na GPW spółek znakomicie radzą sobie spółki surowcowe i paliwowe, które dodatkowo wspierają rosnące ceny miedzi i ropy naftowej. Lotos zyskuje ponad 3,5 proc., a KGHM oraz PKN Orlen zwyżkują o ponad 2,5 procent.

Na szerokim parkiecie znakomicie radzi sobie Ponar. Producent urządzeń hydraulicznych po zakończeniu piątkowej sesji poinformował o sprzedaży części majątku. Bardzo dobrze tę wiadomość odebrali inwestorzy. Akcje spółki drożeją o ponad 5 procent.

Nieźle wypada także bank Millennium. Po tym jak spółka zaprezentowała lepsze od oczekiwań analityków wyniki jej papiery drożeją o około 3 procent.

GPW: Amerykanie i Grecy zachęcą do kupowania akcji

Arkadiusz Droździel, godz. 6:15

Po osiągnięciu w piątek przez indeksy za oceanem najwyższych poziomów od września 2008 roku oraz rosnących szansach na rozwiązanie problemów Grecji na początku notowań na GPW można się spodziewać kontynuacji wzrostów z ostatniej ubiegłotygodniowej sesji.

WIG 20 zyskał w piątek 1,25 procent dzięki czemu powrócił ponad psychologiczny poziom 2500 punktów. Również pozostałe indeksy zakończył dzień na plusach.

Największy wpływ na inwestorów na początku handlu w tym tygodniu powinien mięć jednak najwyższy od 47 lat wzrost sprzedaży nowych domów w USA. Okazało się, że w marcu sprzedano 411 tysięcy nowych domów, czyli o ponad 100 tysięcy więcej niż w lutym. Wynik ten przekroczył też niemal o 100 tysięcy oczekiwania analityków. Choć w kolejnych miesiącach trudno jest się spodziewać utrzymania takiego tempa - z końcem kwietnia wygasają ulgi podatkowe na zakup nowych domów, wprowadzone w 2008 roku, by złagodzić skutki kryzysu w nieruchomościach – inwestorzy jednak uznali, że tak duży wzrost to kolejny sygnał, że gospodarka amerykańska najgorsze ma już za sobą.

Z ochotą ruszyli więc do kupowania akcji, co przyczyniło się do zakończenia przez Dow Jones ósmego tygodnia z rzędu na plusach, osiągając na koniec dnia rekordowy od 19 miesięcy poziom. Również Nasdaq oraz S&P 500 są na poziomach nie obserwowanych od czerwca (Nasdaq) i września (S&P) 2008 roku.

Pozytywnie na rynek powinna także wpłynąć coraz bliższa perspektywa - przynajmniej czasowego – zakończenia kłopotów Grecji. W piątek premier greckiego rządu zapowiedział, że jego kraj zamierza prosić o uruchomienie pomocy przyznanej przez Unię Europejską (30 mld euro) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (10-15 mld euro).

Pozyskanie tych pieniędzy jest jednak obwarowane wprowadzeniem przez Greków radykalnych reform finansów publicznych co umożliwi obniżenie gigantycznego długu publicznego (115 proc. PKB). W zamian będą mogli pożyczyć miliardy euro na trzy lata oprocentowane na 5 proc. w skali roku, a nie 11 procent. A na takim poziomie były ostatnio oprocentowane obligacje sprzedawane przez nich. Oznacza to, że taniej pieniądz mogą pożyczać nawet Pakistańczycy, czy też Mongołowie.

Jeżeli więc w najbliższych dniach pod naporem strajków pracowników sektora publicznego grecki rząd nie wycofa się z drastycznych cięć w budżecie można oczekiwać, że sprawa Grecji tym razem powinna pozytywnie oddziaływać na inwestorów w Europie.

Do środy możemy mieć do czynienia z nieco zwiększoną aktywnością sprzedających akcje. Do tego dnia można się bowiem zapisywać na akcje PZU. Część inwestorów – szczególnie tych o najmniejszej zasobności portfela - może więc zbierać pieniądze na zakup tych walorów.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)