Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Bardzo silny spadek WIG20

0
Podziel się:

Wyhamowanie spadków na głównych europejskich giełdach nie pozostało bez wpływu na warszawski parkiet. Dzień został zakończony gwałtowną wyprzedażą.

GPW: Bardzo silny spadek WIG20

Wiadomość o pozytywnym otwarciu sesji za Oceanem nie wsparła notowań w Warszawie. Przełamany został ważny poziom 2850 punktów, zaraz potem zareagowały zlecenia zabezpieczające, które zepchnęły indeks WIG20 w dół.

WIG20 zamknął się 1,83 procenta poniżej piątkowego zamknięcia - to oznacza, że indeks znajduje się najniżej od 24 maja. MWIG40 i sWIG80 spadły odpowiednio 0,68 proc. oraz 0,69 procenta.

Pod koniec notowań mocno zostały przecenione papiery TP SA, które już dzisiaj były notowane bez dywidendy. Skala spadku telekomunikacyjnego giganta sięgnała 3,68 procenta. Obroty wyniosły nieco ponad 800 mln złotych.

GPW: Duże spadki na giełdach

Artur Nawrocki, godz. 15.51* *

Na początku tygodnia widzimy odwrót inwestorów od ryzykownych aktywów. Spadają nie tylko akcje na rynkach rozwiniętych i wschodzących, ale również surowce. Ultimatum dla Grecji skutecznie odstrasza giełdowe byki.

WIG20 traci lekko ponad 1 procent. Nieco lepiej sobie radzą indeksy małych i średnich spółek, które spadają odpowiednio 0,94 proc. oraz 0,67 procenta.

Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy dały ultimatum greckiemu rządowi. Do 3 lipca ma przyjąć pakiet reform gwarantujący oszczędności w latach 2010-2015 w wysokości 28,4 miliarda euro.

Podobne nastroje panują na Zachodzie Europy. DAX traci 0,96 proc., FTSE zniżkuje 1,27 proc. z kolei francuski CAC40 spada 0,85 procenta. Na minusie choć trochę lepiej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie indeks S&P500 0,13 procenta.

Na rynku towarowym również zagościły spadki. Ponad procent traci ropa naftowa, miedź, srebro, a także złoto.

Na wartości indeksu WIG20, który jest indeksem cenowym waży TP SA, która jest notowana pierwszy dzień bez dywidendy. Najmocniej tracącymi papierami z indeksu blue chipów są PBG (-2,71 proc.) oraz ukraiński Kernel (-2,51 proc.).

GPW: Uspokojenie nastrojów, jednak bez sił na odbicie

Paweł Zawadzki, godz.12.39

Wyhamowanie spadków na głównych europejskich giełdach nie pozostało bez wpływu na warszawski parkiet. Wyraźnego ruchu w górę jednak nie było.

O odrobienie całości spadków może być trudno - dziś nie ma żadnych istotnych publikacji z gospodarki, a spadki na początku notowań na Wall Street sugerują kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy.

WIG20 traci obecnie około 0,8 procent. Nieco większą przecenę obserwujemy w przypadku giełd we Frankfurcie czy Paryżu. Nieznacznie lepiej radzą sobie natomiast wskaźniki średnich i małych spółek notowanych na GPW.

W WIG20 wzrostami mogą się obecnie pochwalić CEZ, Pekao SA, Telekomunikacja Polska, Getin i Tauron. Akcje żadnej ze spółek nie zyskują jednak więcej niż 1 procent.

Spadkowym liderem w gronie największych jest tracący ponad 3 proc. Kernel. Po piętach depczą mu PBG i TVN, których akcje tanieją o odpowiednio 2,1 i 1,8 procent.

GPW: Grecja znów straszy inwestorów

Paweł Zawadzki, godzina 9:35

Po piątkowym optymizmie wynikającym ze złagodzenia stanowiska Niemiec w sprawie pomocy dla Grecji, dziś na rynki powrócił niepokój. Inwestorom nie spodobał się brak rozstrzygnięć w sprawie mocno zadłużonego kraju.

Obecnie tracą wszystkie najważniejsze indeksy warszawskiej giełdy. Najbardziej zniżkuje WIG20, który zniżkuje o niemal 1 procent. Podobna skala przeceny dotyka mWIG40. Połowę mniejszy spadek obserwujemy w przypadku wskaźnika małych spółek.

Po tym jak w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy opowiedzieli się za szybkim sfinalizowaniem drugiego pakietu pomocy finansowej główne europejskie indeksy zdecydowanie ruszyły w górę. Dziś na parkiety powróciły niepokoje, a niemiecki DAX, czy brytyjski FTSE tracą już po około 1 procent.

To przede wszystkim efekt tego, że w weekend nie zapadły żadne konkretne decyzje w sprawie pomocy finansowej dla Aten. Co prawda na oficjalne informacje w sprawie drugiego pakietu pomocowego jest jeszcze czas, jednak więcej obaw niesie za sobą decyzja w sprawie kolejnej części obecnego wsparcia.

Warta 12 miliardów euro i można powiedzieć, że kluczowa dla greckiego _ być albo nie być _ piąta transza uchwalonego w ubiegłym roku pakietu pomocowego ma zostać wypłacona dopiero po wprowadzeniu przez Grecję dodatkowych oszczędności. Z kolei z wcześniejszych informacji wynika, że Ateny będą potrzebować tych pieniędzy już w lipcu.

W gronie największych spółek przed przeceną bronią się obecnie tylko trzy spółki. Akcje czeskiego koncernu energetycznego CEZ drożeją o 0,6 procent. Na poziomie piątkowego zamknięcia znajdują się natomiast kursy akcji KGHM i BRE Banku.

GPW: Odsunięcie bankructwa Grecji pomoże indeksom

Artur Nawrocki, godzina 7:06

Kluczowe dla nadchodzącego tygodnia będą spotkania najważniejszych osób w Unii Europejskiej. Najpierw szczyt ministrów finansów UE, natomiast w czwartek zgromadzą się przywódcy państw Wspólnoty Europejskiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tematem numer jeden będzie sytuacja w Grecji.

O znaczeniu kryzysu greckiego nie trzeba przekonywać. Rynki reagują bardzo emocjonalnie na każde doniesienia z tego kraju. Dotyczy to także decyzji organów UE w sprawie pomocy dla Greków. Tak też powinno być, i w tym tygodniu.

Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja wygląda nad wyraz optymistycznie. Udało się indeksom wybronić poziom 2845 punktów, a także w ostatnim dniu przy większym wolumenie wybić się z tej krótkoterminowej konsolidacji.

WIG20 w okresie 3 miesięcy

Wagę sygnału technicznego umniejsza fakt, żepiątek był dniem trzech wiedźm - co oznacza, że obroty tego dnia zazwyczaj są większe. Po drugie - sesja mogła zakończyć się zupełnie inaczej, gdyby nie informacje o udzieleniu dodatkowej pomocy dla Grecji.

I faktycznie - krótkoterminowo każde działanie mające na celu oddalenie wizji bankructwa tego kraju jest przyjmowane entuzjastycznie przez rynek. Kwestia w tym jak długo można odkładać to co jest prawie nieuniknione. Bez zgody społeczeństwa nie uda się przeprowadzić poważnych reform premierowi Jeorjosowi Papandreu, które są niezbędne by uniknąć bankructwa.

W tym tygodniu poznamy jak ukształtuje się sprzedaż detaliczna oraz bezrobocie w Polsce. W związku z sezonowym wzrostem zatrudnienia analitycy prognozują spadek stopy bezrobocia aż o 0,5 procenta, do wartości 12,1 procenta.

W USA zapadną także decyzje dotyczące stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się żadnych zmian w polityce pieniężnej władz monetarnych Stanów Zjednoczonych. Poznamy także odczyty jednego z najpopularniejszych wskaźników wyprzedzających - PMI. Zostanie on zaprezentowanych dla gospodarek Chin, Niemiec oraz strefy euro.

Na polskiej giełdzie dniem wolnym od sesji giełdowych będzie czwartkowe Boże Ciało. Część inwestorów może zamykać pozycje oraz realizować zyski jeszcze w środę, więc tego dnia indeksy mogą się zachować trochę gorzej od innych europejskich parkietów.

Dzisiaj TP SA i ING BSK będą pierwszy raz notowane bez dywidendy. W przypadku spółki telekomunikacyjnej będzie to 1,5 zł, natomiast Bank Śląski wypłaci 15 złotych na każdą akcje.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)