Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Bez szału zakupów. Słaby start Tauronu w WIG20

0
Podziel się:

Choć skala spadków w przypadku indeksu największych spółek znacznie się skurczyła, to polski parkiet wciąż jest jednym z najsłabszych wskaźników w Europie.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 16.40

Warszawski parkiet spisywał się dzisiaj słabiej niż główne indeksy w Europie. Przed cały dzień WIG20 utrzymywał się poniżej poziomu piątkowego zamknięcia.

Obroty na całym warszawskim rynku nie były wysokie, przekroczyły 1,3 miliarda złotych. Nie było zaskakujących zwrotów akcji i zrywów do kupna. Tym sposobem główne indeksy w Europie Zachodniej wypadły dzisiaj lepiej niż w Polsce, wychodząc na plus.

Dzisiaj w indeksie WIG20 po raz pierwszy były notowane papiery koncernu energetycznego Tauron. Spółka jednak nie zabłysnęła. W ciągu dnia jej papiery traciły nawet ponad jeden procent. Potem nieco odbiła, ale i tak Tauronowi nie udało się wyjść na plus. Wśród dużych spółek nieźle poradził sobie KGHM, mocno traciły za to papiery PKO BP.

GPW wciąż wśród liderów spadków w Europie

Paweł Zawadzki, godz. 13:33

WIG20 traci około 0,4 procent. Podobną skalę przeceny obserwujemy w przypadku małych spółek. Niemal dwa razy większy jest spadek w przypadku mWIG40.

Dla porównania, kluczowe indeksy najważniejszych giełd Starego Kontynentu od początku dzisiejszych notowań się umacniają. Parkiety we Francji, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii zyskują już od 0,7 do ponad 1 procenta. Słabiej od GPW wypadają natomiast giełdy na Ukrainie, w Rumunii, czy Grecji.

Polskiej giełdzie najbardziej ciążą, tracące na wartości około 2 procent, akcje PKO BP. Inwestorów do kupowania akcji nie zachęcają optymistyczne prognozy prezesa banku na 2011 rok. Spadki próbuje natomiast hamować kombinat górniczy z Lubina, którego walory drożeją o ponad 1 procent.

GPW: WIG20 mocno w dół

Paweł Zawadzki, godz. 10:27

Wyraźne spadki w przypadku spółek mających największy wpływ na WIG20 poskutkowały tym, że indeks mocno zanurkował. Co ciekawe w Europie wciąż dominują wzrosty.

Pekao SA, PKO BP, Lotos, PGE i TVN zniżkują od 2 do ponad 2,5 procent. W efekcie indeks największych spółek traci niemal 1 procent.

W tym samym czasie niemiecki DAX zwyżkuje o 0,4 procent, a francuski CAC ponad 0,6 proc. Rosną także główne indeksy w Czechach i na Węgrzech.

Obecna sytuacja na GPW może mieć związek z piątkowym wygasaniem kontraktów terminowych. Jest zatem szansa, że po okresowych odchyleniach WIG20 powróci w neutralne okolice, w których znajdował się na starcie notowań.

GPW: Debiut Tauronu w WIG20 wyraźnie pod kreską

Paweł Zawadzki, godz. 9:28

Przedświąteczny tydzień inwestorzy rozpoczęli w neutralnych nastrojach. Do kupowania akcji nie zachęciły symboliczne maksima na Wall Street. Nie przestraszył także powrót napięć na Półwyspie Koreańskim.

Indeks największych spółek traci obecnie symboliczne 0,1 procent. W okolicach swoich piątkowych zamknięć znajdują się także wskaźniki spółek średnich i małych.

Swojego debiutu w indeksie największych spółek jak dotąd do udanych zaliczyć nie może Tauron, który po kilkudziesięciu minutach notowań traci ponad 1 procent. O dwa grosze, czyli o ponad 14 procent rośnie spadkowicz z WIG20, obecny uczestnik mWIG40, Bioton. W weekend spółka poinformowała o zawarciu znaczącej umowy.

W indeksie największych spółek największej przecenie ulegają akcje BRE Banku, które tracą około 1,5 procent. Największy wzrost w WIG20 przypada natomiast spółce KGHM (+0,9 proc.), któremu sprzyjają dobre nastroje na rynku surowcowym.

GPW: Dziś debiut Tauronu w WIG20

Paweł Zawadzki, godz. 6:06

Po niemal półrocznej obecności na polskim parkiecie, Tauron pojawi się wśród największych spółek. W prestiżowym gronie nie zobaczymy natomiast _ groszowego _ Biotonu. Debiutu nie powinna zakłócić ogólna atmosfera na GPW. Bo choćsesja na Wall Street nie zapowiada mocnego wystrzału w górę, to nie daje także sygnału do pozbywania się akcji.

Mimo niezbyt udanego początku notowań na amerykańskim parkiecie w piątek dwóm z trzech kluczowych indeksów udało się sesję zakończyć nad kreską. Tym samym wyznaczyły one w kursach zamknięcia swoje ponad 2-letnie maksima.

I choć ostatnio pokonywanie wcześniejszych szczytów odbywa się poprzez dodawanie jedynie kilku punktów, a kupujący trochę jakby opadają z sił, to nie można zaprzeczyć, że to oni są przeważającą siłą na rynku.

Wygasająca ostatnia w tym roku seria instrumentów pochodnych podczas piątkowej sesji na GPW nie namieszała. Jedyną oznaką grudniowych _ Trzech Wiedźm _ są podwyższone obroty, które tylko w przypadku dwudziestu największych spółek sięgnęły niemal 3 mld złotych.

0,15-proc. zwyżka WIG20 nie pozwoliła w piątek odrobić czwartkowego spadku, przez co indeks największych spółek tydzień zakończył symbolicznie pod kreską. Do szczytu brakuje mu obecnie niemal równego procenta i jeśli sytuacja za Oceanem nie ulegnie wyraźnemu pogorszeniu, całkiem prawdopodobny jest ruch w jego kierunku.

A ogólna sytuacja nie jest najgorsza. Barack Obama podpisał ustawę przedłużającą ulgi podatkowe w USA. Niezłe są dane z przemysłu - zarówno amerykańskiego, jak i europejskiego, Wall Street nie kwapi się do wyprzedaży akcji, a eksperci w mediach podają coraz wyższe poziomy docelowe dla amerykańskich indeksów.

Tauron w WIG20, Bioton w mWIG40

Dziś spora grupa inwestorów będzie przyglądała się notowaniom debiutanta w indeksie największych spółek. Tauron, który na warszawskim parkiecie pojawił się 30.czerwca, w WIG20 debiutuje dopiero po ostatniej w tym roku kwartalnej rewizji indeksów.

A oczekiwania są duże. Ubiegły tydzień druga pod względem wielkości spółka energetyczna w kraju, notowania kończyła najwyższą ceną zamknięcia od początku swojej historii na GPW.

Zwiększone obroty, które temu towarzyszyły sprawiają, że inwestorzy z pewnością liczą na więcej. Mają jednak powody. W środę ujawniona została kolejna rekomendacja kupna, z ceną docelową o ponad 13 proc. wyższą niż obecna wycena rynkowa.

W tym tygodniu tylko cztery sesje

W wigilijny piątek notowań na GPW nie będzie. Choć kalendarz danych makro publikowanych w tym tygodniu nie pęka w szwach, to inwestorzy mogą liczyć na kilka wskazówek ułatwiających im podejmowanie decyzji.

Kluczowe wiadomości już tradycyjnie napłyną zza Oceanu i będą to listopadowe dane z rynku nieruchomości (sprzedaż domów na rynku wtórnym - środa, sprzedaż nowych domów - czwartek), finalne dane o PKB za trzeci kwartał (środa) oraz zamówienia na dobra trwałego użytku (czwartek).

Są także wyraźne akcenty z Polski. W środę RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, które z dużym prawdopodobieństwem pozostaną na niezmienionym poziomie, a w czwartek poznamy listopadową sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)