Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Bliższa pomoc dla Grecji pomaga indeksom

0
Podziel się:

Nadzieje na oddalenie wizji bankructwa Aten wzmocniły bycze nastroje. Giełdy w Europie zyskują.

GPW: Bliższa pomoc dla Grecji pomaga indeksom

Optymistyczne informacje w sprawie Grecjipomagają indeksom w Polsce, jednak na Zachodzie Europy giełdy wręcz wystrzeliły w górę.

WIG20 zyskuje 0,19 procenta. Nie jest zaskoczeniem, że małe i średnie przedsiębiorstwa zachowują się gorzej - tendencja ta pojawia się coraz częściej. MWIG40 zniżkuje 0,19 proc., natomiast sWIG80 spada 0,58 procenta.

Znacznie lepiej prezentują się indeksy na zachodnioeuropejskie, w szczególności te które stanowią trzon strefy euro. Niemiecki DAX zyskuje 1,48 proc., z kolei francuski CAC40 rośnie 1,14 procenta. Wiadomość o kolejnej pomocy bardzo ucieszyła greckich inwestorów - ateński indeks zyskuje ponad 4,5 procenta.

Na polskiej giełdzie najlepszym blue chipem jest PBG, które zyskuje 2,21 procent. Rynek nie został zaskoczony informacjami o produkcji przemysłowej, które okazały nieznacznie gorsze od oczekiwań analityków.

GPW: Warszawa ponownie lepsza od zachodniej Europy

Paweł Zawadzki, godz. 9.25* *

GPW traci, jednak skala przeceny nie jest duża. Znacznie większe spadki obserwujemy na najważniejszych giełdach Starego Kontynentu.

WIG20 wystartował nad kreską, jednak już po kilku minutach znalazł się poniżej wczorajszego zamknięcia. Obecnie minimalnie traci. Symboliczna przecena dotyka także mWIG40. 0,3 procent traci natomiast sWIG80.

To oznacza, że Warszawa radzi sobie sporo lepiej niż największe giełdy w Europie. I tak niemiecki DAX i brytyjski FTSE tracą po około 0,6 procent. Niemal 1-proc. przecenie ulega natomiast francuski CAC.

Informacją początkowej fazy notowań jest planowana przez Zygmunta Solorza-Żaka sprzedaż części akcji Cyfrowego Polsatu. Wiadomość negatywnie odebrali akcjonariusze. Akcje telewizyjnej spółki tracą niemal 5 procent.

Pozytywnie na cenę akcji Petrolinvestu zadziałała natomiast wiadomość ouzyskaniu przez jej spółkę zależną kolejnej koncesji na poszukiwanie ropy i gazu. Papiery spółki drożeją o około 3 proc. i są wzrostowym liderem w mWIG40.

GPW: "Trzy Wiedźmy" potrząsną warszawską giełdą?

Paweł Zawadzki, godzina 6:00* *

Neutralna sesja na Wall Street zapowiada spokojny początek notowań na GPW. Więcej emocji powinno pojawić się pod koniec dnia. Wówczas wygasa bowiem czerwcowa seria instrumentów pochodnych.

Dobre wrażenie po lepszych od oczekiwań analityków danych z amerykańskiego rynku pracy i sektora nieruchomości częściowo zatarła mocno negatywnie zaskakująca informacja o nastrojach w sektorze przemysłowym w rejonie Filadelfii.

Również mieszane były humory podczas wczorajszej sesji na Wall Street. Ta nieźle się rozpoczęła, jednak kupujący dość szybko opadli z sił i przewaga przeszła w ręce chętnych do pozbywania się akcji. Byki obudziły się w ostatniej godzinie notowań, dzięki czemu DJIA i S&P500 finiszowały nad kreską. Ta sztuka nie udała się Nasdaq'owi.

Pod kreską symbolicznie wczorajszą sesję kończył także WIG20. To sprawia, że inwestorzy z Warszawy nie powinni szczególnie przejąć się tym, że Amerykanie kończyli notowania poniżej poziomu, na którym znajdowali się, kiedy sesję kończyła GPW.

Wciąż w centrum uwagi będzie Grecja. Choć wczoraj spekulowano, że finalizacja drugiego pakietu pomocowego dla Aten może nastąpić dopiero we wrześniu, to dziś około południa na temat pomocy finansowej mają dyskutować prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

O nastrojach raczej nie będą decydować wiadomości z gospodarki, ponieważ ich kalendarz jest niemal pusty. W zasadzie warto odnotować dwie publikacje. Z Polski o 14-tej napłyną dane o produkcji przemysłowej, a z USA o 15:55 o nastrojach konsumentów.

Rodzimy wskaźnik może nieco wpłynąć na kurs złotego w stosunku do najważniejszych światowych walut, jednak na giełdzie zbyt wiele raczej nie zmieni. Drugi z kolei zostanie opublikowany chwilę przed rozpoczęciem ostatniej godziny notowań na GPW.

Podczas czterech ostatnich kwadransów sesji, notowania WIG20 będą miały natomiast wpływ na to, po jakim kursie zostanie rozliczona czerwcowa seria kontraktów terminowych.

Zatem pod warunkiem, że rynki nie zostaną niczym zaskoczone, prawdopodobnym scenariuszem są niewielkie obroty i zmiany w pierwszej połowie sesji i znacznie większe ruchy wraz ze zbliżaniem się jej ku końcowi.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)