Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Burzliwy tydzień na światowych rynkach finansowych

0
Podziel się:

Trzy wiedźmy przyniosły wzrosty na zakończenie emocjonującego tygodnia. Plany dotyczące dodatkowej pomocy dla Grecji wspierają indeksy.

GPW: Burzliwy tydzień na światowych rynkach finansowych

*Dzień wygasania serii kontraktów terminowych zgodnie z oczekiwaniami przyniósł sporą zmienność. Początkowo sesja nie zapowiadała się optymistycznie - jednak spotkanie głów państwa Francji i Niemiec zapowiedziała kolejny pakiet pomocowy dla Grecji, co wsparło indeksy na GPW i w Europie. *

WIG20 zamknął się 0,57-procentowym wzrostem . Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał 0,41 proc., natomiast sWIG80 znalazł się lekko na plusie. Najbardziej zyskującym w piątek blue chipem było PBG, z kolei najwięcej spadły papiery KGHM. Obroty wyniosły niemal 2 miliardy złotych.

Indeks WIG20 w przeciągu tygodnia

Opublikowane dzisiaj wskaźniki makroekonomiczne nie wpłynęły znacznie na zachowanie inwestorów. W Polsce blisko oczekiwań znalazł się odczyt produkcji przemysłowej. W USA dwa wskaźniki wyprzedzające dały przeciwne sygnały. Indeks nastrojów Michigan okazał się gorszy od oczekiwań, z kolei Conference Board stworzony z kilku współczynników pozytywnie zaskoczył analityków.* *

Zapisy na JSW rozpoczęte

Już w poniedziałek poznaliśmy cenę emisyjną JSW, która wyniosła 146 złotych. Cena okazała się zaskoczeniem, ponieważ parę dni wcześniej nieoficjalnie mówiło się o cenie 156 złotych. Od wtorku będzie można się zapisywać na papiery węglowej spółki.

Zdecydowana większość analityków jest zdania, że ta oferta jest atrakcyjna- przynajmniej krótkoterminowo. Ostrzegają, że w trzymanie papierów w dłuższym terminie jest narażone na ryzyko - choćby koniec surowcowej hossy.

Zamieszki w Grecji

Greccy obywatele sprzeciwiają się reformom oszczędnościowym propagowanym przez socjalistyczny rząd, na którego czele stoi premier Jeorjos Papandreu. Taki obrót sprawy przybliża wizję bankructwa kraju z półwyspu bałkańskiego - rentowność dziesięcioletnich obligacji osiągnęła rekordową wartość 18 procent.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z OGARNIĘTEJ PROTESTAMI GRECJI (AP, ang):

Program oszczędnościowy greckiego rządu przewiduje oszczędności w wysokości 28,4 mld euro do 2015 r. Tylko w bieżącym roku cięcia przyniosą skarbowi państwa łącznie 6,4 mld euro. Dodatkowe wpływy z podatków mają zapewnić 22 mld euro w latach 2012-2015.

Słabe dane makro w USA

Dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych nie zachwyciły inwestorów.O ile nie można mieć większych zastrzeżeń do ważniejszych, oficjalnych danych takich jak inflacja producencka czy produkcja przemysłowa - to zawiodły wskaźniki wyprzedzające.

Słabo wypadł indeks NY Empire State. Analitycy spodziewali się wartości na poziomie 12,5, natomiast realna wartość wyniosła -7,79 punktu. Podobny wskaźnik z Filadelfii również zawiódł, osiągając wartość -7,7 pkt., co rozminęło się z konsensusem analitycznym który wyniósł 6,9 punktu.

Indeksom w USA nie pomogło także publiczne wystąpienie szefa Fed - Bena Bernanke. Przewodniczący Rezerwy Federalnej nie wspomniał o oczekiwanej trzeciej edycji programu _ luzowania ilościowego - _QE3.

Frank najmocniejszy w historii

W czwartek serca mocniej zabiły posiadaczom kredytów denominowanych we frankach.Szwajcarska waluta w stosunku do polskiego złotego osiągnęła historyczne maksimum, wyznaczone na poziomie 3.3370. Była to reakcja na wydarzenia światowe oraz wypowiedzi władz monetarnych Szwajcarii wykluczające interwencje walutowe.

Ostatnie wieści dotyczące przyznaniu kolejnej transzy pakietu pomocowego dla Grecji ustabilizowały kurs franka. Szwajcarska waluta ma jednak potencjał do dalszego wzrostu.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)