Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marek Knitter
|

GPW: Byki nadal mają przewagę

0
Podziel się

Na GPW w Warszawie trwa mini hossa. Jest szansa na bardzo dobre zamknięcie całej sesji.

GPW: Byki nadal mają przewagę
bEhZOdGt

Decyzja o pozostawieniu na obecnym poziomie stóp procentowych przez radę Polityki Pieniężnej nie zmartwiła inwestorów. Po lekki zawahaniu inwestorzy przystąpili do dalszego marszu w górę. Po przebiciu 1750 punktów potencjał byków może się jednak powoli wyczerpywać. Pierwsze sygnały już się pojawiają. Na razie jednak jesteśmy wciąż jednym z najmocniejszych parkietów w Europie.

Nadal liderami wzrostów są banki. To co niepokoi, to fakt, że TP SA wciąż traci ponad 2 proc. przy bardzo mocno rosnących obrotach wynoszących już blisko 300 mln zł. Dobrze zachowują się jednak małe i średnie spółki. Ich wskaźniki zyskują po ponad 2,4 proc. Statystycznie 255 spółek notuje wzrosty, a 60 spadki. Obroty na całym rynku zbliżają się do 1 mld zł.

bEhZOdGv

GPW: Byki ostro w górę

Godzina, 12:00:40, Marek Knitter

Na GPW w Warszawie trwa mini hossa. Indeks WIG20 zyskuje już ponad 3 proc.

bEhZOdGB

Już początek sesji zapowiadał bardzo udane notowania. Bykom nie wystarczył jednak tylko 2-proc. wzrost. Tuż przed południem indeks WIG20 zyskiwał ponad 3,7 proc. Liderami wzrostów wśród największych spółek są przede wszystkim banki i KGHM

Jak na razie inwestorzy przystąpili do zakupów sporej grupy spółek. Wzrost dotyczy już 70 proc. wszystkich spółek notowanych na GPW. Wielkim przegranym dzisiejszej mini hossy jest zapewne TP SA, które traci ponad 2 proc. Ten spadek równoważą i to z nawiązką notowania akcji PKO BP, które zyskuje ponad 3,8 proc. i Pekao z ponad 4,5-proc. wzrostem.

Z kolei BRE Bank, który pozytywnie zaskoczył wynikami kwartalnymi zyskuje aż 8,95 proc. Zyskuje również sporo BZ WBK, bo ponad 5,8 proc. Z kolei BPH, który pokazał stratęrównież idzie w górę, choć nie tak dynamicznie jak konkurencji. Akcje tego banku zyskują ponad 1,7 proc.

bEhZOdGC

Odbicie na GPW

Godz. 9:33, Jacek Mysior

Początek notowań na giełdzie w Warszawie przebiega pod znakiem przewagi kupujących. Indeks WIG20 zyskuje ponad 2 proc.

Niepewność na rynkach nieco ustąpiła po wczorajszej przecenie na europejskich rynkach akcji. Indeksy od rana lekko zyskują na wartości. Jednak jeszcze dziś inwestorzy poznają pierwsze wstępne szacunki odnośnie amerykańskiego PKB w I kwartale, co może wprowadzić nieco zamieszania na rynkach. Prognozy mówią, że gospodarka USA skurczyła się w tym okresie o 5 proc.

bEhZOdGD

Na naszym rynku uwagę inwestorów przykuwają raporty spółek za I kwartał. Z największych podmiotów pozytywnie zaskoczył BRE Bank, którego zysk netto wprawdzie spadł, porównując rok do roku, ale był lepszy od wskazań analityków.

Godz.6:14, Paweł Satalecki

Dzisiejsza sesja będzie wymagać wiele uwagi ze strony inwestorów. Poznamy dziś dużo istotnych dla rynków informacji.

Sesja za oceanem zakończyła się niewielkimi spadkami (S&P500 stracił 0,27 proc.), a przebieg handlu to krążenie wokół poniedziałkowego zamknięcia. Wpływ zamknięcia indeksów w USA na nasz parkiet można więc dziś pominąć.

bEhZOdGE

Skupić należy się jednak na kalendarzu. Dziś decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie RPP. Wynik nie jest tak oczywisty, bo równie dobrze Rada może obniżyć stopy lub pozostawić je bez zmian. Osobiście obstawiam ten drugi scenariusz, co chyba byłoby lepiej odebrane przez rynki.

O ile decyzja RPP będzie miała większe przełożenia na notowania złotego, to o godz. 14:30 przeżyjemy kulminację dzisiejszej sesji. Wtedy to zostaną podane wstępne wyniki PKB Stanów Zjednoczonych za I kwartał. Przewiduje się spadek o aż 5 procent. W IV kw. ostateczne dane pokazały spadek tempa wzrostu o 6,3 procent. Stąd równie słabe oczekiwania co do kolejnego kwartału.

Czy możemy pozytywnie się zaskoczyć? Myślę, że nie...nawet jeśli spadek okaże się nieco niższy od przewidywań, inwestorzy w pamięci będą mieli właśnie kolejne - coraz gorsze przybliżenia w IV kwartale. Tak czy siak będzie to kolejny spadek.

Po zamknięciu notowań w Warszawie, o godz. 20:15 decyzję w sprawie stóp podejmie tym razem amerykański Fed. Tu oczywiście sytuacja jest o wiele łatwiejsza do przewidzenia - czyli _ bez zmian _. Spodziewam się także kolejnych słów mówiących o tym, że są przesłanki co do wyhamowania kryzysu na początku 2010 roku.

Jakby tego jeszcze było mało wyniki za miniony kwartał podają dwa polskie banki: BRE oraz BPH. Według szacunków _ Parkietu _ wynik sektora pogorszy się o 54 procent. Mówi się także, że kilka banków zanotuje stratę netto. Warto więc obserwować te raporty.

Ciężko przewidzieć przebieg dzisiejsze sesji, gdy tak wiele danych jest do rozpatrzenia. Z pewnością wczorajsze notowania nie wyglądają dobrze, ale póki WIG20 nie przebije 1630 pkt. jesteśmy bezpieczni. Podobnie ma się sytuacje z WIG-iem (26,5 tys. punktów).

ZOBACZ TAKŻE:

bEhZOdGW
dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)