Notowania

dziś w money
17.11.2008 17:05

GPW: Ciekawie było w kilku przypadkach

WIG20 tylko na chwilę wyszedł dziś na plus. Sesja nie należała do emocjonujących, o czym wskazują bardzo małe obroty. W skali poszczególnych spółek działo się jednak sporo.

Podziel się
Dodaj komentarz

WIG20 tylko na chwilę wyszedł dziś na plus. Sesja nie należała do emocjonujących, o czym wskazują bardzo małe obroty. W skali poszczególnych spółek działo się jednak sporo.

Indeks blue-chipów tylko raz wyszedł ponad poziom piątkowego zamknięcia i było to na początku notowań. Potem podaż sukcesywnie spychała ceny akcji w dół. W kulminacyjnym momencie WIG20 tracił nieco ponad 3 procent.

O 15.15 byki skorzystały z niespodziewanie pozytywnego odczytu wskaźnika produkcji przemysłowej w USA w październiku. Wzrósł on o 1,3 proc., podczas gdy oczekiwano spadku o 0,2 proc. a we wrześniu (po korekcie) spadek wynosił 2,8 procent.

Inwestorom udało się więc odrobić część strat i WIG zamknął się wynikiem -1,94 proc., a WIG20 -1,95 procent.

Nadal utrzymuje się spora baza na kontraktach na WIG20, która wynosi 49 punktów (FW20Z8 stracił dziś 3,8 procent.). Dziwi trochę, że przy tak _ płytkim _ rynku (zaledwie 668 mln zł. obrotu na WIG) instytucje nie wykorzystały okazji do większego arbitrażu. Być może jednak nagłośnienie przez media _ tej jednej, zagranicznej transakcji _ zrobiło swoje.

Jeśli jednak na całym rynku było stosunkowo (i wymiernie patrząc na obroty) spokojnie, to już na poszczególnych spółkach działy się nawet prawdziwe dramaty. Mowa tu o spółce Polaqua, której akcje straciły jedną trzecią swej wartości. Spółka odwołała prognozy na ten rok, a prezes zapowiedział, że chciałby przejąć kontrolę nad spółką, tak aby nikt nie mógł jej tanio kupić. Czy to wystarczający powód do tak silnej przeceny? Wydaje się, że nie, szczególnie, że nie znane są terminy dokupywania walorów przez Marka Stefańskiego.

Po raz kolejny zawiódł inwestorów Bioton. Spółka, niespodziewanie, w III kw. zanotowała ponad 20 mln zł. skonsolidowanej straty. Rynek spodziewał się zysku. Akcje Biotonu straciły dziś 8,5 proc. i są na poziomach konsolidacji z początku 2005 roku.

Patrząc na rynek szerzej, WIG20 najwyraźniej zmierza po raz kolejny do minimów bessy. Na szczęście idzie mu to z dużym trudem, akcje nie są wyprzedawane na potęgę jak to było przy ustanawianiu tych minimów.

Patrząc jednak na PKB Japonii, które skurczyło się w minionym kwartale, masowe zwolnienia w USA itd. itp. jeszcze raz te poziomy powinniśmy w tym tygodniu osiągnąć.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, kryzys
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz