Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

GPW cierpi na brak obrotów. Na celowniku papiery KGHM

0
Podziel się:

O tym, jak przebiega ostatnia sesja tygodnia na krajowej giełdzie, czytaj w komentarzu Money.pl.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Zazwyczaj na dwie godziny przez zamknięciem sesji na GPW inwestorzy patrzą w stronę Wall Street, szukając tam wskazówek do tego jak może potoczyć się końcówka handlu. Dzisiaj jednak, ze względu na Dzień Niepodległości, pozostanie nam do końca śledzić lokalny europejski rynek akcji.

Niestety nie za bardzo jest na czym zawiesić oko. Notowania głównych indeksów z GPW praktycznie nie różnią się od kursów z wczorajszego zamknięcia. Zmienność samego WIG20 zamyka się w wąskim przedziale 2365-2375 punktów. Towarzyszą temu obroty na poziomie zaledwie 200 milionów złotych.

Jedną trzecią tej kwoty stanowi handel tylko na akcjach KGHM. Kurs względem odniesienia zyskuje ponad 2 procent, co jest najlepszym wynikiem wśród blue chipów. Trzeba jednak zaznaczyć, że odniesienie jest już skorygowane o dywidendę w wysokości 5 zł na papier. Wśród najsłabszych spółek liderem jest JSW. Skala przeceny przekracza tu 3 procent.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z analogiczną sytuacją jak na GPW mamy do czynienia na pozostałych najważniejszych parkietach giełdowych Europy. Jedynie hiszpański IBEX i włoski FTSE MIB tracą na wartości ponad 0,5 procent.

#

Dzień Niepodległości w USA. Wall Street nie pracuje, GPW się urlopuje

Paweł Zawadzki, godz. 12:49

Choć jesteśmy już niemal na półmetku notowań, sytuacja na krajowej giełdzie mocno się nie zmieniła. Z podobną tendencją możemy mieć do czynienia aż do zamknięcia sesji.

W dzisiejszym kalendarzu nie ma już bowiem żadnych istotnych publikacji z gospodarki, a z powodu Dnia Niepodległości dzisiaj nie pracuje giełda przy Wall Street.

Z wartych odnotowania danych makro poznaliśmy dziś jedynie zamówienia w niemieckim przemyśle. Te w maju w ujęciu miesięcznym skurczyły się o 1,7 procent. Analitycy oczekiwali spadku, ale około 1-procentowego.

Indeksy grupujące największe spółki notowane na GPW tracą. Nad kreską znajdują się natomiast indeksy, w których skład wchodzą średnie i małe spółki. Zmiany w przypadku wszystkich krajowych wskaźników są jednak symboliczne.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niewiele dzieje się także w przypadku najważniejszych parkietów Starego Kontynentu. Najważniejsze indeksy giełd we Frankfurcie, Londynie, czy Paryżu w dalszym ciągu minimalnie tracą.

Nowe rekordy w USA, a WIG20 pod kreską. Sprawdź, dlaczego

Paweł Zawadzki, godzina 9:39

Nowe rekordy na Wall Street nie przekonały europejskich graczy do zdecydowanych zakupów akcji. Indeksowi WIG20 dodatkowo ciąży odcięcie dywidendy od kursu akcji KGHM.

Indeks największych spółek notowanych na krajowej giełdzie traci obecnie około 0,2 procent. Byłby więc nad kreską, gdyby dziś od kursu akcji miedziowego giganta nie zostało odjęte pięć złotych dywidendy.

Dywidenda nie jest ponadprzeciętna (w stosunku do wczorajszego zamknięcia stanowi niespełna 4 procent), ale akcje KGHM mają znaczący, bo ponad 10-procentowy, udział w indeksie blue chipów.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nowe rekordy za Oceanem i pierwszy raz w historii kończący notowania powyżej 17 tysięcy punktów Dow Jones Industrial Average nie przekonały do mocniejszych zakupów akcji także na innych europejskich giełdach. Niemiecki DAX, francuski CAC i brytyjski FTSE tracą obecnie od 0,1 do 0,2 procent.

Jak poradzi sobie GPW bez amerykańskich inwestorów?

Damian Słomski, 3 lipca, godzina 22:40

Amerykańscy inwestorzy mają już weekend. Gracze z GPW tego komfortu nie mają i co gorsza, końcówka tygodnia nie zapowiada się zbyt optymistycznie. Jeśli kupujący nie dadzą o sobie znać, a pretekstów do podejmowania ryzyka nie będzie za wiele, to skończy się na czwartym spadkowym tygodniu z rzędu.

Czwartek za sprawą danych z amerykańskiego rynku pracy oraz posiedzenia EBC był najciekawszym dniem tygodnia. Przełożyło się to automatycznie na zachowanie inwestorów, którzy zdecydowanie obrali północny kierunek. Wystarczy wspomnieć o ponad procentowej zwyżce niemieckiego DAX-a, dzięki której ponownie kurs przebił 10.000 punktów i zbliżył się do historycznych rekordów.

Czwartek, być może na krótko, ale zapisał się rekordem na Wall Street. Indeks Dow Jones Industrial Average pierwszy raz w historii przekroczył 17.000 punktów. O tym, że najprawdopodobniej nie będzie to ostatnie słowo kupujących świadczą prognozy licznej grupy analityków, którzy nie wykluczają dalszego powolnego szybowania nawet do poziomu 20.000 punktów.

Notowania indeksu Dow Jones na przestrzeni ostatnich 10 lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Trzeba jednak patrzeć na kolejne rekordy z dużą ostrożnością, bo każdy trend prędzej czy później musi się skończyć. Jedno jest pewne - sytuacja na Wall Street nie zmieni się już w tym tygodniu. Wszystko przez jutrzejszy Dzień Niepodległości, a więc i brak sesji za Oceanem. Najwięksi rynkowi gracze mają już weekend, więc po piątkowej sesji raczej nie ma co liczyć na większą aktywność inwestorów.

W odniesieniu do warszawskiego parkietu wcale nie musi to być taka zła informacja, bowiem sentyment do spółek z GPW jest w ostatnim czasie wyjątkowo negatywny. Kto wie, czy pakiety akcji przeznaczone do sprzedaży nie trafiły już na rynek. Tym samym być może uda się w końcu odbić od dna. Nie bez powodu mowa o dnie. Czwartkowe minimum na WIG20 na poziomie 2.360 to najgorszy wynik od marca. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę piątkowe zamknięcie na poziomie 2400 punktów, to okazuje się że ten tydzień z dużym prawdopodobieństwem będzie już czwartym z rzędy, gdy indeks blue chipów pikuje w dół.

Notowania WIG20 z ostatniego miesiąca Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ruchy podczas ostatniej sesji tygodnia na GPW trudno będzie tłumaczyć publikacjami istotnych danych, bo takich po prostu nie będzie. Trudno oczekiwać żeby podsumowanie dynamiki zamówień w przemyśle Niemiec za maj miało jakiekolwiek przełożenie na wyceny krajowych spółek.

Będąc przy wycenach, warto przypomnieć, że przed otwarciem notowań, kurs odniesienia dla KGHM-u zostanie zredukowany do 122 ze 127 złotych. Będzie to wynikać z ocięcia dywidendy w kwocie 5 zł na akcję. W tym roku do akcjonariuszy miedziowego giganta trafi łącznie miliard złotych z ponad 3 miliardów zysku za 2013 rok. Pierwsza część pieniędzy na kontach inwestorów pojawi się jednak dopiero 18 sierpnia.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)