Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Coraz większe spadki. Co dalej?

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu Money.pl, co będzie miało największy wpływ na handel akcjami w Warszawie.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Inwestorzy kontynuują sprzedaż akcji. Tylko cztery spółki z WIG-u 20 dały do tej pory zarobić.

Handlującym w kraju nadal ciążą niepokojące dane o PKB w Chinach. Indeks blue chipów traci od rana 0,4 procenta, lepiej sobie radzą mniejsze mWIG40 i sWIG80 odpowiednio 0,3 i -0,2 procenta. Znacznie gorzej radzą sobie za to grupy spółek na bardziej dojrzałych parkietach w Europie.

Indeks WIG20 tym samym przestał liderować europejskiej stawce, inwestorzy na niektórych parkietach na Starym Kontynencie dziś zyskują. Te ważniejsze jednak są poniżej kreski, niemiecki DAX traci 0,5 procenta, a francuski CAC40 zniżkuje 1,2 procenta.

Oto notowania najważniejszych indeksów w Europie

Najwięcej od rana dały zarobić papiery BRE Banku i Bogdanki. Z kolei powodów do zadowolenia nie mają akcjonariusze JSW oraz Boryszewa.

Najlepsi i najgorsi w WIG20

Sytuacji na polskim rynku akcji nie zmienił opublikowany o godz. 14 wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Roczna inflacja, zgodnie z przewidywaniami, osiągnęła poziom 3,9 procenta, czyli 0,4 punktu procentowego mniej niż w analogicznym okresie miesiąc temu. Wzrost cen z miesiąca na miesiąc wyniósł pół procenta.

Nieco wolniej ceny rosną w USA. Tamtejsze Bureau of Labor Statistics podało pół godziny później, że wskaźnik CPI z roku na rok wzrósł o 2,7 procenta. Zgodnie z oczekiwaniami, inflacja miesięczna wyniosła 0,3 procenta.

GPW zaskakuje. Radzi sobie prawie najlepiej w Europie

Arkadiusz Droździel, godz. 12:45

Spadki na giełdach w Europie, a także ich zapowiedź na starcie handlu za Oceanem wpływają także na sytuację na rodzimym parkiecie. Skala przeceny na GPW jest jednak jedną z najmniejszych w Europie.

Nieco lepiej radzą sobie małe i średnie spółki, których indeksy znajdują się na nieznacznych plusach. Inwestorzy w Warszawie nie wykazują jednak zbyt dużego zainteresowania handlem, o czym świadczy niski poziom obrotów, które nie przekraczają poziomu 200 mln zł w skali całego rynku, a w przypadku największych spółek z WIG20 130 mln złotych.

Zobacz jak zmieniają się indeksy na GPW i w Europie

Pogorszenie się nastrojów po dwóch dniach wzrostów na rynkach akcji, obserwowane od początku piątkowej sesji, jest wynikiem wolniejszego od prognoz tempa wzrostu chińskiej gospodarki. To zwiększa prawdopodobieństwa nawrotu recesji w światowej gospodarce, Chiny bowiem były głównym motorem napędowym dla niej w ostatnich latach.

Wśród spółek największy wpływ na główne indeksy mają KGHM, JSW i BRE Bank. Akcje koncernu miedziowego tanieją w efekcie spadku cen miedzi na giełdach surowców po informacjach z chińskiej gospodarki, a także obniżeniu ich wyceny przez analityków Credit Suisse. Kurs papierów JSW spada natomiast w związku z informacją, że ministerstwo gospodarki rozważa połączenie spółki z Katowickim Holdingiem Węglowym, który ma problemy finansowe.

Koniec poprawy nastrojów na giełdach? Groźby płyną z....

Arkadiusz Droździel, godz. 9:45

Gospodarka chińska w pierwszym kwartale rozwijała się najwolniej od trzech lat. Ta informacja wyraźnie ostudziła apetyt inwestorów na zakupy pobudzony na dwóch poprzednich sesjach.

W pierwszych trzech miesiącach roku PKB w Chinach wzrosło o 8,1 procent w skali roku i o 1,9 proc. w skali kwartału. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż spodziewali się analitycy. Oznacza także spadek o 0,7 proc. w porównaniu do czwartego kwartału ubiegłego roku. Negatywny wydźwięk tej informacji wzmacnia także fakt, że był to piąty z rzędu spadek tempa wzrostu gospodarczego.

Z Chin napłynęły też nieco lepsze od oczekiwań dane. W marcu o więcej niż prognozowano zwiększyła się produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna, które odpowiednio odnotowały wzrost o: 11,9 i i 15,2 procent (prognoza: 11,5 i 15,1 procent).

W tej sytuacji na giełdach w Europie nieznaczną przewagę posiadają sprzedający akcje. Również w Warszawie WIG20 od początku sesji znajduje się pod kreską. mWIG40 i sWIG80 oscylują w okolicach poprzedniego zamknięcia.

Wśród spółek z WIG20 największe straty ponoszą akcjonariusze JSW. Ich akcje tracą w następstwie informacji, że spółka może zostać połączona z mającym kłopoty Katowickim Holdingiem Węglowym. Najlepiej radzą sobie natomiast papiery BRE Banku, które drożeją o ponad w procent.

Polepszenie nastrojów. GPW skorzysta?

Artur Nawrocki

Udana sesja na Wall Street, świetnie wyniki Google oraz wzrost apetytu na ryzyko na rynkach finansowych sprzyjają dobremu otwarciu na GPW. Jeśli dane z Chin nie rozczarują, to możemy spodziewać rozpoczęcia sesji w zielonym kolorze.

Jak podaje Bloomberg zysk operacyjny giganta internetowego przebił prognozy analityków sięgając 10,08 dolarów na akcje za pierwszy kwartał, natomiast przychody wyniosły 8,14 miliarda dolarów. Na globalnych rynkach wzrost apetytu na ryzyko przebiegł według standardowego scenariusza - akcje, surowce, ryzykowne waluty rosną, a spadają rentowności obligacji oraz dolar.

Zobacz, jak przebiegała sesja na Wall Street

Co ciekawe indeksy za Oceanem zaczęłył zyskiwać, pomimo kiepskich danych o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Przyczyną wzrostów głównie były plotki - dotyczące dalszego luzowania polityki monetarnej oraz danych o dynamice PKB w Chinach.

To czy warszawski parkiet będzie kontynuował wzrosty zależy od danych makroekonomicznych. Jeszcze przed sesją spłyną kluczowe dane z Chin. Mówimy tutaj o PKB, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detaliczne. Analitycy spodziewają, że wzrost gospodarczy w Państwie Środka sięgnął 8,3 procenta w stosunku do poprzedniego roku. To 0,6 procenta mniej niż przed kwartałem.

Plotki na temat chińskiego wzrostu gospodarczego rozgrzały wczoraj Wall Street. Spekulowało się, że dynamika PKB może sięgnąć, nawet 9 procent. Gdyby przypuszczenia się potwierdziły, to moglibyśmy obstawić wzrosty warszawskich blue chipów. Dane wsparłyby notowania miedzi, ta z kolei polski KGHM, który ma największy wpływ na kurs indeksu WIG20.

W ciągu dnia będą spływać informacje odnośnie inflacji konsumenckiej (USA, Polska, Wielka Brytania i Niemcy). Warto obserwować te dane, gdyż inflacja niższa od oczekiwań zwiększy prawdopodobieństwo kolejnych programów stymulujących systemy finansowe - zarówno w USA, jak i w Europie. Pod koniec dnia zostanie opublikowany indeks Uniwersytetu Michigan, obrazujący nastroje w amerykańskich gospodarstwach domowych.

Nie wolno też zapomnieć o wynikach amerykańskich spółek finansowych JP Morgan i Wells Fargo, które zostaną opublikowane wczesnym popołudniem. Na polskiej giełdzie ciekawymi spółkami mogą być PZU, które zaproponowało wypłatę 1,75 miliarda złotych dywidendyoraz Synektik działający w branży ochrony zdrowia, który dostał bardzo pozytywną rekomendacje od DM BZWBK z wysoką ceną docelową.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

Fitch rating długoterminowy na poziomie A i rating krótkoterminowy F1

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)