Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

GPW czerwoną wyspą. Słaba sesja na WIG20

0
Podziel się:

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń giełdowych dnia - czytaj w komentarzu Money.pl.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Ostatnia godzina notowań nie pozostawia złudzeń. Nerwowość na rynkach akcji, szczególnie w Polsce, pozostaje bardzo duża. Warunki dyktują cały czas sprzedający. Spadek wartości WIG20 na poziomie 0,64 procent jest tym bardziej znaczący, że w całej Europie panowały bardzo dobre nastroje.

Jak od sufitu odbił się kurs WIG20 od 2400 punktów. W ciągu dnia dwukrotnie inwestorzy próbowali przebić ten poziom, ale nieskutecznie. Sesja kończy się na 2379 punktów, co oznacza spadek o 0,64 procent.

Do końca liderem wzrostów wśród blue chipów pozostał ukraiński Kernel. Tuż za nim z około 2-procentowym wzrostem uplasowały się JSW i Eurocash. W dół cały indeks ciągnęły przede wszystkim papiery PKN Orlen. Jako jedyne potaniały ponad 2 procent. Powodów do zadowolenia nie mieli też akcjonariusze Tauronu, jednej ze spółek będących w centrum uwagi za sprawę publikacji wyników i licznych zapowiedzi prezesa co do planów na ten rok.

Zmiany wartości najważniejszych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kilka nowych informacji dotyczących trzeciej części gry Wiedźmin zaprezentował CD Projekt. Najwyraźniej nie tego oczekiwali inwestorzy i papiery spółki okazały się najsłabsze w indeksie mWIG40. Dla przeciwwagi, w tej samej grupie znalazła się zyskująca prawie 5 procent Trakcja. Co ciekawe, przez rynek przeszły dzisiaj papiery na kwotę ponad 8,5 milionów złotych.

Zdecydowanie lepsze nastroje panowały dziś wśród europejskich graczy. Powyżej pół procenta zwyżkowały indeksy w Londynie i Frankfurcie. Koło procenta na plusie sesję kończy francuski CAC40.

Zmiany wartości głównych indeksów giełdowych giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Początkowo za nieco słabsze nastroje odpowiadał odczyt indeksu instytutu ZEW z Niemiec. Jego wartość spadła do najniższego poziomu od września ubiegłego roku, czyli do 46,6 pkt. Tymczasem prognozy wskazywały na 53 pkt. Większego negatywnego wpływu na giełdy nie miała sprawa konfliktu na Krymie. Zarówno na ukraińskiej jak i rosyjskiej giełdzie dominował zielony kolor.

#

WIG20 najsłabszym indeksem, ale widać rosnący optymizm

Damian Słomski, godz. 15:15

WIG20 nadrobił straty z początku sesji i szykuje się do ataku na okrągły poziom 2400 punktów. Wsparciem dla inwestorów z GPW może być spory optymizm panujący za Oceanem. Bez echa przeszły za to najnowsze dane GUS.

Handel na europejskich parkietach w większości przebiega pod dyktando kupujących. Wyjątkiem jest w zasadzie tylko GPW. WIG20 przez większą część sesji wyraźnie tracił na wartości. Koło 15:00 kurs jednak znowu zbliżył się w okolice wczorajszego zamknięcia czyli 2395 punktów.

Wszystkie najważniejsze krajowe indeksy znajdują się teraz mniej więcej w tym samym punkcie. Wśród blue chipów mocno drożeją papiery ukraińskiego Kernela. Słabo radzi sobie Tauron, który przy okazji publikacji wyników, zdradził częściowo plany dotyczące ewentualnej dywidendy.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wpływu na notowania nie mają najnowsze publikacje GUS. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw w lutym wzrosła rok do roku o 4 procent do 3856,5 zł. Zaskoczyło to analityków prognozujących średnio wzrost rzędu 3,2 procent. Lekko, bo o 0,2 procent rok do roku, wzrosło także zatrudnienie w firmach.

Pozytywnie na rodzimych graczy może wpływać dosyć duży optymizm jaki zagościł na Wall Street. Główne indeksy zyskują około 0,5 procent.

#

GPW: Bardzo duża ostrożność wśród inwestorów

Łukasz Pałka, godz. 13:00

Inwestorom wciąż brakuje zapału do kupowania akcji. Na rynek napłynęły też kiepskie informacje z Niemiec, gdzie indeks ZEW spadł do poziomu najniższego od jesieni ubiegłego roku.

Czwarta godzina handlu na warszawskim parkiecie nie przyniosła na razie wyraźnej poprawy nastrojów wśród inwestorów. Główne indeksy są na niewielkich minusach. Nie widać też wyraźnej reakcji na słowa prezydenta Rosji. Nadzwyczajne orędzie Władimira Putina relacjonujemy tutaj. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że na razie temat Krymu zszedł na rynkach na drugi plan.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W międzyczasie na rynek napłynęły informacje z Niemiec na temat najnowszego odczytu wskaźnika nastrojów ZEW. Okazało się, że spadł on do poziomu 46,6 punktu i tym samym znalazł się najniżej od września ubiegłego roku. To dodatkowo nie zachęca inwestorów do kupowania akcji.

W Polsce inwestorzy poznają jeszcze dzisiaj najnowsze informacje o zatrudnieniu i wynagrodzeniach. GUS opublikuje je o godzinie 14.

GPW: Utrzymanie wzrostów może być bardzo trudne

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie nie rozpoczęli wtorkowej sesji w najlepszych nastrojach. O wzrosty wciąż jest bardzo trudno.

Pomimo lepszych nastrojów na parkietach w Azji oraz przynajmniej chwilowego wyjaśnienia sprawy Krymu, inwestorzy na warszawskiej giełdzie rozpoczęli sesję od korekty wczorajszych, mocnych wzrostów. Widać, że sytuacja wciąż jest bardzo nerwowa.

Bieżące notowania WIG20 podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed rozpoczęciem handlu inwestorzy poznali wyniki finansowe notowanej w WIG20 grupy Tauron. Jej zysk netto wyniósł w czwartym kwartale 2013 roku 95,5 mln zł, co okazało się wynikiem lepszym od prognoz. Na razie kurs Tauronu utrzymuje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Widać za to wzrost akcji KGHM, co ma związek z odbiciem cen miedzi.

GPW: Dane gospodarcze czy sprawa Krymu. Co ważniejsze?

Przemysław Ławrowski, 17.03, godz. 22.25

Ewentualne rynkowe wzrosty będą we wtorek powodowane bardziej danymi gospodarczymi. Pojawi się bilans handlowy w strefie euro oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Wachlarz publikacji ważnych dla polskiego inwestora dopełnią dane GUS dotyczące zatrudnienia oraz wynagrodzeń. Do głosu może jednak dojść, obecna od pewnego czasu na rynku, sprawa Krymu.

Pierwsza sesja w tym tygodniu była jedną z najlepszych w tym roku. Indeks największych spółek wzrósł podczas niej o ponad 2 procent. We wtorek będzie kolejna szansa na zwyżkę. Tym razem jednak będzie ona zależała już nie tylko od nastrojów globalnych oraz napięć związanych ze sprawą Ukrainy, ale także od danych makroekonomicznych których będzie o wiele więcej niż w poniedziałek.

Kontynuacja odbicia jest możliwa gdyż indeksy znajdują się cały czas na stosunkowo niskich poziomach w porównaniu do końcówki lutego. Dodatkowo zbliża się również konferencja po posiedzeniu Fed. Odbędzie się ona w środę i wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że usłyszymy o kolejnym cięciu programu QE3.

Notowania indeksu WIG20 od połowy lutego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

We wtorek w pierwszej połowie sesji w Europie, na sytuację będą wypływać takie dane jak bilans handlu zagranicznego ze strefy euro oraz niemiecki indeks instytutu ZEW (nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych). Według prognoz cała strefa euro ma utrzymać nadwyżkę handlową na podobnym poziomie co miesiąc wcześniej, czyli ponad 10 miliardów euro. Z kolei nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych w Niemczech mają być nieco gorsze niż rok wcześniej.

Handel na giełdach zachodniej Europy rozpocznie się wzrostami. To co wydarzy się później będzie efektem wymienionych wcześniej danych oraz rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Popołudniu pojawią się natomiast informacje mające większe znacznie dla inwestorów zza Oceanu. Poza informacjami dotyczącymi liczby pozwoleń na budowę domów oraz liczby rozpoczętych już procesów budowy, poznamy poziom inflacji konsumenckiej w USA za luty. Rok do roku wzrost cen ma wynieść 1,2 procent. Dane te wpłyną na rozpoczęcie sesji w Stanach Zjednoczonych, która od niedawna pokrywa się z sesją w Europie o godzinę dłużej niż zwykle, z uwagi na szybszą zmianę czasu na letni w USA. Ta natomiast w pewnym stopniu wpłynie na inwestorów ze starego kontynentu.

Dynamika wzrostu zatrudnienia nadal niska

O godzinie 14-tej pojawią również dane gospodarcze z polski. Dowiemy się jak w lutym wzrosły wynagrodzenia oraz zatrudnienie. Poznamy również liczbę nowych etatów oraz przeciętne wynagrodzenie brutto. W styczniu średnia pensja wynosiła 3805 złotych. W grudniu natomiast przekroczyła 4 tysiące.

Dane te będą dla inwestora z GPW uzupełnieniem tego, co będzie się działo na globalnym rynku. Ze względu na niepokój polityczny do łask graczy rynkowych wróciły surowce. Mowa tutaj w szczególności o złocie, które znajduje się blisko 6-miesięcznego maksimum. Dobrze radzi sobie również platyna. Nieco gorzej wygląda sytuacja miedzi. Ta jednak jest bardziej podyktowana koniunkturą w chińskiej gospodarce.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)