Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Dane zaskoczyły. Wszystkie indeksy nad kreską

0
Podziel się:

Niezły początek notowań za Wall Street utrzymuje dobre nastroje na warszawskiej giełdzie. Podobna atmosfera panuje na większości giełd Starego Kontynentu.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godzina 16:06

Tym razem to nie indeks największych spółek jest liderem wzrostów. Od WIG20, który zyskuje obecnie około 0,6 procent, lepiej radzą sobie zarówno _ maluchy _, jak i _ średniaki. _sWIG80 rośnie o 0,8, a mWIG40 o 1,6 procent.

Zobacz jak radzą sobie polskie indeksy na dzisiejszej sesji

Amerykańskie indeksy wystartowały lepiej niż wskazywały na to wcześniej kontrakty terminowe. To daje nadzieje na piątą z rzędu wzrostową sesję na Wall Street.

Dobre humory inwestorów podtrzymują wiadomości z gospodarki USA - indeks obrazujący nastroje amerykańskich konsumentów rosnąc do 57,8 pkt przebił oczekiwania analityków.

Mocno na zachowanie warszawskich inwestorów nie wpłynęły natomiast dane z polskiego rynku pracy. Wyższy od prognoz okazał się wzrost wynagrodzeń, a niższy - zatrudnienia.

GPW: Przyzwoite wzrosty na warszawskim parkiecie

Artur Nawrocki, godzina 12:20

*Brak istotnych impulsów rynkowych sprawia, że giełda lekko zwyżkuje. Podobne nastroje panują na innych giełdach europejskich. Istotnie zniżkuje jedynie parkiet w Moskwie. *

WIG20 zyskuje 0,9 proc., niemal tyle samo zwyżkuje indeks małych spółek sWIG80. Za sprawą Ciechu, PEP oraz Boryszewa, który może skupić akcje własne, solidnie rośnie mWIG80 (1,76 proc.).

Zobacz jak radzą sobie polskie indeksy na dzisiejszej sesji

Bilans płatniczy strefy euro okazał się być dużo niższy od prognoz analityków. Eksperci prognozowali saldo na poziomie -5,5 miliarda euro. Ostatecznie odczyt wyniósł -12,9 miliarda euro. Euro słabnie wobec dolara, aczkolwiek zyskuje w stosunku do polskiego złotego.

Z drugiej strony lepiej zaprezentował się bilans handlu zagranicznego. Oczekiwania analityków znajdowały się na poziomie 2 miliardów euro. Saldo zaskoczyło jednak wartością 4,3 miliarda euro.

Na fotel lidera wzrostów na GPW wysunął się deweloper GTC, który znajduje się na poziomie ponad 6 procent wyższy od wczorajszego zamknięcia. Hitem dzisiejszej sesji jest jedna Grupa Ipopema SA. Grupa zajmująca się głównie rynkami finansowymi rośnie dzisiaj ponad 24 procent.

GPW: WIG20 walczy z poziomem 2300 punktów

Artur Nawrocki, godz. 11.40

W dniu trzech wiedźm wydaje się, że poziom 2300 punktów stanowi istotny opór, który utrudnia bykom kontynuację wzrostów, aczkolwiek po godzinie walki udało się go przełamać, przynajmniej na chwilę.

WIG20 rośnie 0,85 procenta, natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa tym razem są lepsze od blue chipów. MWIG40 rośnie 1,80 proc.,a sWIG80 0,93 procenta.

Zobacz notowania WIG20 w dniu trzech wiedźm

Giełdy w Europie także znajdują się na umiarkowanych plusach. Szału zakupów nie ma, ale nastroje są dobre. Z głównych indeksów najlepiej radzi sobie niemiecki DAX, zyskujący ponad 1 procent. FTSE rośnie 0,4 proc., a francuski CAC40 zwyżkuje 0,11 procenta.

Liderem wzrostów w WIG20 jest Bre Bank, który rośnie już 5 procent. Najgorzej radzi sobie czeski CEZ, który po zakończeniu notowań opuści prestiżowy indeks. W mWIG40 kontynuację wzrostów notuje Boryszew. Spółka Romana Karkosika złożyła wiążącą ofertę na zakup spółki Wedo.

GPW: Hossa jest tuż za rogiem. Czy się uda?

Artur Nawrocki, godz. 6.00

Nie można sobie wyobrazić lepszych warunków na przełamanie tendencji spadkowej. Akcja banków centralnych upłynniająca rynek dolara sprawia, że wraca apetyt na ryzyko. W związku z tym zyskują rynki wschodzące, również polska giełda. Dobrze wróży *też *Wall Street, który solidnymi wzrostami zakończył notowania.

Wydaje się, że w tym momencie warunki na wzrost są idealne. Do kluczowego posiedzenia władz monetarnych USA zostało kilka dni, a na światowe giełdy powrócił optymizm. Można stwierdzić, że rynki już kompletnie dyskontują bankructwo Grecji i są na nie przygotowane.

Wczorajsza sesja na GPW stanowi dobry impuls wzrostowy, ale tak naprawdę byki nie osiągnęły nic znaczącego, bo czwartkowy wzrost (choć imponujący) nie przebił linii trendu spadkowego - co widać szczególnie na kontraktach na WIG20. Jeżeli udałoby mu się przebić trwale przebić przez 2340-50 punktów, to byłby to bardzo dobry sygnał zapowiadający rynek byka.

Wykres WIG20 w ciągu trzech miesięcy

Wykorzystując popularny wskaźnik RSI (Relative Strengh Index), można było zaobserwować tzw. dywergencję, czyli rozbieżność między wskaźnikiem, a kursem. Pokazuje ona czy indeks ma szansę na zmianę trendu. Wynika z tego, że ma taką szansę.

Z drugiej strony, jeśli będziemy patrzeć na wykres okiem pesymisty to ponownie zobaczymy trójkąt, tym razem większy. Co to oznacza? Jeśli indeks wybije się z formacji dołem to może dojść nawet do poziomu 1650 punktów...

Pod względem liczby danych makroekonomicznych dzisiejszy dzień będzie znacznie bardziej skromny w porównaniu do wczoraj. Mimo tego w kalendarzu znajdzie się parę ciekawych pozycji. Jeszcze przed południem spłyną informacje dotyczące strefy euro obrazujące jej stosunki z zagranicą.

KALKULATOR LOKATOWY

| Kwota wkładu | | |
| --- | --- | --- |
| Oprocentowanie nominalne |

Oprocentowanie nominalne lokaty, to oprocentowanie podawane przez bank w skali roku (nie uwzględnia kapitalizacji). | % |
| Okres lokaty |

Okres na jaki została założona lokata w banku. | mies. |
| Kapitalizacja |

Kapitalizacja określa, jak często bank dopisuje odsetki do kwoty lokaty. Następnie kwota lokaty powiększona o odsetki podlega oprocentowaniu nominalnemu. | miesięczna kwartalna półroczna roczna jednodniowa |
| | | |

O godzinie 10.00 poznamy saldo rachunków bieżących w bilansie płatniczym. Analitycy prognozują, że sezonowo wygładzany wskaźnik wyniesie -5,5 miliarda euro. Godzinę później dowiemy się o saldzie handlu zagranicznego. Eksperci oczekują wartości 2 miliardów euro.

Po południu napłyną dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w Polsce. W późniejszych godzinach zostaną opublikowane dane ze Stanów Zjednoczonych. Najpierw będą to informacje o napływie kapitałów do USA - analitycy spodziewają się aż blisko 9-krotnego wzrostu do 30 miliardów dolarów.

Wartość nie powinna dziwić, gdyż już w lipcu inwestorzy zaczęli uciekać do bezpiecznych aktywów i lokowali swoje amerykańskich skarbowych papierach dłużnych. Prawdopodobnie wskaźnik ten urośnie jeszcze w następnym miesiącu.

Na koniec dnia czeka nas wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje panujące w amerykańskich gospodarstwach domowych. Prognozy analityków mówią o wartości 56,5, czyli wzrost w porównaniu do poprzedniego odczytu.

W dniu dzisiejszym nastąpi także przetasowanie wśród giełdowych indeksów. Najważniejszą zmianą będzie wejście Jastrzębskiej Spółki Węglowej do indeksu WIG20. w zamian indeks blue chipów opuści czeska spółka energetyczna CEZ. Dzisiaj zmniejszy się także kurs PBG, ale to nie kwestia kontynuacji spadkowego trendu, a... dywidendy (1,40 na akcję).

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)