Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Pogorszenie nastrojów na koniec sesji

0
Podziel się:

Wzrost zainteresowania akcjami na giełdach w Europie odwróciło nastroje na warszawskim parkiecie.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

*Partie polityczne w Grecji wznowiły rozmowy ws. utworzenia nowego rządu. Mówi się, że stanowisko greckiego premiera ma objąć Lukas Papademos - były prezes Europejskiego Banku Centralnego. Na sam koniec nastroje się nieco pogorszyły, co odzwierciedla 0,5-procentowa zmiana na fixingu. *

Ostatecznie WIG20 zamknął się na poziomie 2362,72 punktu co stanowi 0,8 procenta wzrostu. MWIG40 spadł o 0,34 procenta, a sWIG80 zyskał 0,25 procenta.

Zobacz jak WIG20 zakończył notowania

Mocniej zaczęła tracić giełda w Stanach Zjednoczonych. S&P jest już 0,5 procenta poniżej piątkowego zamknięcia. Pesymizm powrócił także na zachodnie parkiety europejskie. Większość z nich zeszła pod kreskę.

Najlepszą spółką w WIG20 pozostało PBG, które zyskało 3,27 procenta. W mWIG40 rewelacyjną sesję zaliczył Kulczyk Oil Ventures, który wzrósł ponad 10 procent.

GPW: Grecja w cieniu, Włochy w centrum uwagi

Artur Nawrocki, godz. 15.09

Emocje związane z negocjacjami rządowymi w Grecji nieco wygasły. Inwestorzy nie mogą jednak odetchnąć, ponieważ w centrum zainteresowania znalazł się temat Włoch. Media spekulują, że premier Włoch Silvio Berlusconi może ustąpić z pełnionego stanowiska.

WIG20 przed południem rósł po wiadomości o możliwej dymisji szefa włoskiego rządu. Teraz nastroje się uspokoiły a WIG20 zyskuje 0,3 procenta. Blisko piątkowego zamknięcia znajdują się także indeksy małych i średnich przedsiębiorstw. Rentowność 10-letnich włoskich obligacji wzrosła do 6,5 procenta.

Zobacz jak sobie radzą indeksy w Polsce

W Europie panują nieco gorsze nastroje. Główne indeksy znajdują się na minusach. Niemiecki DAX spada 0,38 procenta, francuski CAC40 zniżkuje 0,15 procenta, a brytyjski FTSE traci 0,95 procenta. Ateny są najmocniejszym parkietem w Europie zyskującym 1,24 procenta. Kontrakt terminowy na S&P spada 0,3 procenta.

Wśród blue chipów najlepiej radzi sobie PBG, które zyskuje 3,51 procenta oraz Telekomunikacja Polska rosnąca 2,22 procenta. Najwięcej spada Bank Handlowy (-1,79 proc.) i deweloper GTC (-1,25 proc.). Obroty wyniosły 715 milionów złotych.

GPW: Inwestorzy zmieniają nastawienie do akcji

Arkadiusz Droździel, godz. 12.15

Wzrost zainteresowania akcjami na giełdach w Europie odwróciło nastroje na warszawskim parkiecie. Inwestorom spodobała się informacja, że Silvio Berlusconi wkrótce może ustąpić ze stanowiska.

Indeks największych spółek, który wystartował na wyraźnych minusach stopniowo zaczął zyskiwać na wartości, by około południa wyjść nad kreskę. Nadal poniżej piątkowego zamknięcia przebywają indeksy małych i średnich spółek.

Sprawdź notowania WIG20 na żywo

Impuls do zmiany nastawienia inwestorów przyszedł z giełd europejskich, gdzie kupujący zwiększyli nieco swoją aktywność. To efekt informacji, jaka pojawiła się we włoskich mediach, że premier Silvio Berlusconi może już wkrótce zrezygnować ze stanowiska.

W tej sytuacji bez echa przeszły dużo gorsze od oczekiwań dane z niemieckiej gospodarki. We wrześniu produkcja przemysłowa spadła w skali miesiąca o 2,7 proc., a zakładano, że się obniży o pół procent.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie akcje TPSA i Getin Holdingu, które zyskują ponad dwa procent.

GPW: Teraz Włosi zatrzęsą giełdami?

Arkadiusz Droździel, godz. 9:55

Rezygnacja Greków z przeprowadzenia referendum w sprawie reform oraz zgoda polityków greckiej prawicy na utworzenie rządu tymczasowego nie ma większego znaczenia dla inwestorów. Ci boją się o rozwój sytuacji we Włoszech.

Niepokój ten widać w nastrojach na europejskich parkietach. Główne indeksy na wszystkich najważniejszych wyraźnie tracą na wartości.

Również na warszawskim parkiecie przeważają sprzedający akcje. Szczególnie w przypadku największych spółek. Indeksy małych i średnich spółek oscylują natomiast na poziomie piątkowego zamknięcia.

Odrzucenie pomysłu przeprowadzenia referendum w Grecji oraz dojście do porozumienia rządzącej lewicy z opozycyjną prawicą w sprawie utworzenia rządu tymczasowego i zgoda na przyjęcie pakietu reform nie ma większego znaczenia dla inwestorów. Bardzo niepokoi ich bowiem sytuacja we Włoszech. Jutro włoski parlament po raz kolejny ma głosować nad wotum zaufania rządu Silvio Berlusconiego.

Zamieszanie na włoskiej scenie politycznej w obecnej sytuacji jest ostatnią rzeczą, jakiej rynki potrzebują. Włoska gospodarka jest w coraz gorszej kondycji, a jej zadłużenie wynosi 120 proc. PKB.

Wśród spółek z WIG20 największe straty ponoszą akcjonariusze banków. BRE Banku tracą niemal około trzech procent. Ponad dwa procent tanieją akcje Pekao SA, a Banku Handlowego ponad półtora procent.

Uwaga, inwestorzy na GPW mogą pozbywać się akcji

Artur Nawrocki

Tematem numer jeden w weekend były pertraktacje dotyczące przyszłości rządu w Grecji oraz jego premiera Jeoriosa Papandreu. Ostatecznie okazało się, że dostał on votum zaufania. Jednocześnie raczej pewnym jest, że jego dni są policzone. Ta informacja będzie odgrywać kluczową rolę na otwarciu poniedziałkowej sesji.

Do czasu przedterminowych wyborów ma zostać utworzony rząd jedności narodowej składający się z polityków i technokratów. Sam Papandreu potwierdził, że nie stanie na czele nowego rządu. To co jednak cieszy inwestorów to odsunięcie groźby referendum, które mogłoby się skończyć niekontrolowanym bankructwem Grecji.

Sesja w Stanach Zjednoczonych w piątek skończyła się pod kreską. Jednak skala spadku nie była aż tak duża. Indeks S&P500 stracił 0,63 procenta. Najważniejszym wydarzeniem na nowojorskiej giełdzie był oczywiście debiut giełdowy Groupona na NASDAQ. Nie powinien to być zbyt duży czynnik na poniedziałkowe notowania na GPW.

Wykres WIG20 na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sam indeks WIG20 zbliżył się niedawno oporu na poziomie 2450 punktów. Niestety byki miały za mało siły, żeby go dosięgnąć. Wiele wskazuje na to, że spora część inwestorów postanowiła po prostu zrealizować zyski. Na dziennym wykresie utworzyła się japońska formacja _ zasłony ciemnej chmury _. Wprawdzie odbiega troszkę od modelowego kształtu, można uznać ułożenie świeczek na wykresie za tą formację.

Poniedziałek nie będzie obfitował w dane makroekonomiczne. Dowiemy się o inflacji konsumenckiej w Szwajcarii. Analitycy wskazują na zaledwie 0,2-procentowy wzrost cen w stosunku do poprzedniego roku. Po południu spłyną dane o produkcji przemysłowej z Niemiec. Eksperci prognozują na spadek dynamiki 0,6 proc. miesiąc do miesiąca.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)