Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Dobra sesja z nieoczekiwanym finałem

0
Podziel się:

Na warszawskim parkiecie obserwujemy przyzwoite wzrosty. Zobacz w komentarzu Money.pl, co za tym stoi.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.50

Inwestorzy kończą handel na warszawskiej giełdzie w całkiem niezłych nastrojach. Kupujący przeważają również na nowojorskim parkiecie.

WIG20 zyskiwał dzisiaj około 1,5 procent, choć końcówka sesji przyniosła jego nieoczekiwany spadek. W górę poszły notowania indeksów małych i średnich spółek. Nieco lepiej spisywały się dzisiaj główne wskaźniki na parkietach Europy Zachodniej.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Poprawę nastrojów w dużej mierze inwestorzy zawdzięczają agencji Fitch, która stwierdziła, że Francja nie musi obawiać się obniżenia ratingów. Inwestorzy pozytywnie zinterpretowali też wyniki aukcji greckiego długu. Sprzyjała im wreszcie dobra atmosfera na Wall Street, gdzie główne indeksy idą w tej chwili mocno w górę.

Inwestorzy najchętniej kupowali dzisiaj akcje KGHM, którego notowania szły w górę o ponad 3 procent. Dobrze spisywał się również kurs PBG, PKN Orlen oraz Pekao. Przez cały dzień słabo zachowywały się za to notowania spółki Kernel oraz BRE.

Koniec sesji przyniósł nieoczekiwaną wyprzedaż akcji spółek z indeksu WIG20. W rezultacie Bank Handlowy kończy dzień z przeceną o ponad 3 procent, TPSA o ponad 2 procent. Nieco zaskoczyć mogły tylko podane o godzinie 17. amerykańskie dane dotyczące zapasów w hurcie, które okazały się niższe od oczekiwań.

Wśród informacji, które jeszcze dzisiaj warto śledzić ze względu na jutrzejszy możliwy wpływ na notowania, warto wspomnieć o zaplanowanym na godzinę 20. spotkaniu Merkel-Lagarde.

GPW: Lepsze nastroje po otwarciu notowań na Wall Street

Łukasz Pałka, godz. 15.55

Początek handlu na Wall Street może pomóc kupującym również na polskim parkiecie. Amerykańskie indeksy idą mocno w górę.

Notowania na nowojorskiej giełdzie ruszyły na mocnych plusach w wyniku m.in. doniesień o bardzo dobrych prognozach finansowych spółki Alcoa, która rozpoczyna sezon wyników w USA. Na europejskich giełdach również dominują mocne wzrosty, co pomaga i naszym inwestorom.

Główne indeksy na światowych giełdach podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowują się na razie akcje PBG, które idą w górę o ponad 4 procent. Ponad 3 procent zyskują z kolei Orlen, Pekao oraz KGHM. Spadają tylko notowania Kernela oraz BRE.

GPW w górę, ale i tak słabiej niż reszta Europy

Łukasz Pałka, godz. 14.20

O rana nastroje na warszawskim parkiecie są dość dobre. Inwestorom pomogła informacja o udanej aukcji greckich obligacji, a także wieści dotyczące Francji.

WIG20 zyskuje obecnie ponad 1 procent w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Nieźle radzą też sobie indeksy małych i średnich spółek.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po informacjach o tym, że rating Francji jest niezagrożony, również europejskie indeksy ruszyły w górę. Francuski CAC40 zyskuje ponad 2 procent, a główny indeks we Włoszech nawet ponad 3 procent.

Agencja Fitch i Grecja wspierają GPW

Artur Nawrocki, Maciej Rynkiewicz, godz. 12.27

Wyniki aukcji greckich bonów skarbowych napawają optymizmem. Rynki kontynuują wzrosty z rana, indeks 20 największych spółek na warszawskim parkiecie zyskuje już 1,24 procenta i jest w środku europejskiej stawki. Tej przewodzi niemiecki DAX z wynikiem 2,44 procenta nad kreską.

Grecja sprzedała półroczne bony skarbowe ze średnią rentownością 4,9 procenta za łączną kwotę 1,625 miliarda euro. To lepszy wynik niż podczas ostatniej aukcji, kiedy inwestorzy wynegocjowali oprocentowanie na poziomie 4,95 procenta.

Zobacz jak radzą sobie najważniejsze indeksy w Polsce Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pewność siebie byków wpierają też informacje z agencji ratingowej Fitch. Instytucja nie spodziewa się obniżenia ratingu Francji w tym roku - utrzyma więc swój najwyższy AAA. Agencja utrzymuje jednak, że ocena wiarygodności kredytowej Włochów i Hiszpanii może spaść, ale dla rynków nie jest to zaskoczeniem.

Wśród spółek z WIG20 przodują KGHM, PBG i PKN Orlen, wszystkie zyskują dzisiaj ponad 3 procent. Ta ostatnia spółka mogła zareagować na informację o zmianie taryfy oleju grzewczego. Warto też zwrócić uwagę na Kopex z mWIG40, który dał już zarobić prawie 5 procent. Gracze pozytywnie zareagowali na zmiany kadrowe w zarządzie spółki.

GPW: Dane z giełd azjatyckich zachęcają kupujących

Artur Nawrocki, godz. 9:26

Dobre dane z giełd azjatyckich przełożyły się na sytuacje na europejskich parkietach, gdzie dominuje kolor zielony. Nie inaczej jest na warszawskiej giełdzie, choć skala zwyżki nie powala.

WIG20 zyskuje 0,65 procenta, indeksy mniejszych spółek znajdują się w pobliżu kursu odniesienia. MWIG40 zniżkuje 0,22 procenta, a sWIG80 zwyżkuje 0,21 procenta.

Zobacz jak sobie radzi indeks blue chipów WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dane o handlu w Chinach świadczą, że druga gospodarka na świecie nie straciła swojej konkurencyjności. Fakt, że handel rozwija się najwolniej od dwóch lat nie przełożył się na nadwyżkę handlowa, która dwukrotnie przebiła przewidywania analityków.

Nie pozostało to bez wpływu na giełdy azjatyckie. Najlepiej wypadły indeksy szanghajskie, które zyskały około 2,65 procenta. Na Starym Kontynencie indeksy rozpoczęły sesję w dobrych nastrojach. W Niemczech i we Francji widzimy ponad 1-procentowe zyski.

Motorem napędowym WIG20 stał się KGHM, który zyskuje ponad 2 procent. Najgorszym blue chipem jest JSW, która zniżkuje 0,62 procent.

GPW: WIG20 odbije się od kluczowego poziomu?

Artur Nawrocki, 09.01, godz. 22.30

Choć nastroje na rynku nie są najlepsze to raczej zapędy sprzedających zostaną zatrzymane. WIG20 jest 24 punkty od strefy wsparcia 2090-2100 punktów i nie wydaje się by te poziomy zostały łatwo przełamane. Przynajmniej bez skrajnie negatywnych impulsów - na razie takich brak.

Polska giełda na tle zachodnich parkietów wypadała znacznie gorzej na poniedziałkowej sesji. Z tego względu nie należy się spodziewać, że słabość GPW wobec innych giełd się utrzyma. Najważniejszymi informacjami były: ustąpienie szefa SNB oraz spotkanie kanclerz Merkel i prezydenta Sarkozy'ego. Oba wydarzenia, choć ważne, nie miały dużego wpływu na przebieg notowań.

Większego znaczenia nie miała też sesja na amerykańskiej giełdzie. Wprawdzie zakończona na plusie, ale zwyżka okazała się zbyt mała aby traktować ją jako mocny impuls wzrostowy przed wtorkowym otwarciem. S&P500 zyskał 0,23 procenta.

Wartym zaznaczenia były pozytywnie notowania Alcoi, która tradycyjnie jako pierwsza spośród spółek wchodzących do indeksu Dow Jones publikuje swoje sprawozdanie finansowe za czwarty kwartał. Analitycy twierdzą, że aluminiowa spółka zanotuje stratę, ale wyniesie jedynie 3 centy na akcje.

Wykres WIG20 na przestrzeni trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spoglądając na wykres można raczej przyjąć tezę, że WIG20 dosięgnie wsparcia na poziomie 2089-2100 punktu, czyli strefę poniżej której indeksów blue chipów nie zszedł w czasie obecnej bessy.

Wydaje się jednak, że nie przebije tych poziomów trwale. Taki scenariusz zdradzają obroty, które na ostatnich dwóch sesjach nie były aż tak wysokie. Inwestorzy czekają aż indeks zejdzie w okolice wsparcia, żeby wtedy kupić przecenione akcje. Kwestia, w tym czy byków będzie na tyle żeby zatrzymać spadki. Przy coraz lepszych danych makro - wydaje się, że tak.

Wtorek będzie raczej ubogi pod względem publikacji makroekonomicznych. Jeszcze przed sesją dowiemy się o sytuacji handlu zagranicznego Chin. Analitycy szacują, że nadwyżka handlowa wyniesie 8,8 miliarda dolarów wobec 14,4 miliarda przed miesiącem, a spadek będzie wynikał przede wszystkim ze wzrostu importu. O godzinie 11.00 dojdzie do sprzedaży greckich bonów skarbowych.

Po południu przedstawiciele Fedu z różnych regionów USA będą uczestniczyć w konferencjach prasowych. Na wieczór zaplanowane jest także spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde by rozmawiać o kryzysie w strefie euro. Nie zanosi się jednak na kluczowe rozstrzygnięcia. Podsumowując - jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to będziemy mieć spokojną sesję.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)