Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Druga znakomita sesja w tym tygodniu

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, co dziś wydarzyło się na najważniejszych rynkach akcji.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Kolejny dzień z rzędu indeks WIG20 notuje wzrost. Zwyżka notowań to przede wszystkim zasługa globalnych nastrojów. Na zielono świeciły się dziś indeksy z zachodniej Europy, jednakże tam wzrosty zostały nieco wyhamowane. Takie przebieg wydarzeń spowodował, że WIG20 był dziś liderem.

Pozytywny trend z ostatniej sesji był dziś kontynuowany. WIG20 urósł o 1,59 procent. Indeks mWIG40 wzrósł o 0,74 procent, a sWIG80 o 0,38 procent. Największa zwyżka wskaźnika dużych spółek nastąpiła około godziny 10-tej oraz 15-tej.

Najważniejszymi wydarzeniami na GPW była dziś publikacja wyników spółek: ING oraz Orange Polska. Zysk ING okazał się być nieznacznie lepszy od oczekiwań. Mimo tego spółka przez większość czasu traciła. Ostatecznie na zamknięciu była 0,04 procent na plusie. Orange Polska, do niedawna jeszcze TP SA, zaprezentowała stratę w wysokości 102 milionów złotych za czwarty kwartał 2013 roku. Rynek spodziewał się straty, ale nie tak dużej. W analogicznym okresie roku poprzedniego, spółka zarobiła 50 mln złotych.

Innymi informacjami, jakie pojawiły się dziś na rodzimym rynku była publikacja polskiego bilansu płatniczego. Deficyt wyniósł 843 miliony euro (prognoza: 1,214 miliarda euro). Zatem informacja okazała się pozytywna. Nie miało to jednak większego wpływu na nastroje panujące dziś na GPW.

Zobacz, jak przebiegła sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie zachodniej także było dziś zielono. DAX zyskał 0,7 procent, CAC 0,58 procent, a FTSE100 0,13 procent. Osłabienie wzrostowych nastrojów nastąpiło po publikacji danych ze strefy euro. Dotyczyły one grudniowej produkcji przemysłowej. Były one nieco gorsze od oczekiwań. Rok do roku wzrosła ona o 0,5 procent. Rozpoczęcie handlu na Wall Street nie zmieniło nastrojów w Europe.

Po dwóch godzinach notowań, indeksy z nowojorskiej giełdy znajdują się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Dow Jones i S&P500 notują niewielką stratę. Może to zwiastować negatywny przebieg dalszej części sesji. Warto dodać, że ostatnie sesje na Wall Street były udane, dlatego też możliwe jest wystąpienie odreagowania.

Wzrosty na GPW. WIG20 powyżej 2450 punktów

Przemysław Ławrowski, godz. 15:10

WIG20 rośnie kolejny dzień. Losów dzisiejszej sesji prawdopodobnie nie zmieni sytuacja na Wall Street. Przewagę byków widać również na giełdzie w Niemczech oraz Francji mimo nieco słabszego odczytu produkcji przemysłowej w strefie euro w grudniu.

Dzisiejszy wzrost indeksu WIG20 to ponad jeden procent. Wskaźnik znajduje się już powyżej poziomu 2450 punktów i zbliża się do granicy 2500 punktów. O godzinie 14-tej polska gospodarka pokazała poziom deficytu na rachunku bieżącym. Wyniósł on 843 miliony euro i był o 371 milionów euro niższy w stosunku do prognoz. To jednak nie zaważyło na dzisiejszych notowaniach, gdyż GPW rośnie od rana.

W czołówce wzrostów dużych spółek znajduje się dziś PGNiG, który poinformował o odkryciu złoża gazu ziemnego na Podkarpaciu. Najgorsza jest natomiast Orange Polska, która podała dziś słabe wyniki. Małe i średnie spółki także prezentują się dobrze.

Dzisiejsze notowania najważniejszych europejskich indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeksy z parkietów zachodniej Europy także świecą się na zielono. Wzrosty nie są jednak tak okazałe jak w warszawie. Gorzej w stosunku do oczekiwań zaprezentowała się dziś grudniowa produkcja przemysłowa dla strefy euro. Rok do roku wzrost wyniósł 0,5 procent (prognoza 1,8 procent). Około 0,7 procent rośnie DAX. Nieco mniej (0,5 procent) rośnie CAC.

Przed startem sesji w USA możemy zaobserwować, że kontrakty terminowe na S&P500, Nasdaq oraz Dow Jones znajdują się na symbolicznych plusach. W kalendarzu, poza cotygodniowymi danymi dotyczącymi zmiany zapasów paliw, nie ma ciekawych danych makroekonomicznych. Istnieje możliwość, że po trzech wzrostowych sesjach na Wall Street, rynek wprowadzi ich korektę.

GPW dziś najlepsza w Europie

Maciej Rynkiewicz, godz. 12:45

Coraz lepsze nastroje na warszawskiej giełdzie i poprawiająca się sytuacja w Europie to dzisiejszy obraz rynków akcji. GPW obecnie jest liderem wzrostów.

Po niemal trzech godzinach od pierwszego dzwonka indeks WIG20 rośnie już ponad procent. Kurs powoli zbliża się do pułapu 2500 punktów, na którym ostatnio był na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Obroty na całym rynku przekroczyły 600 milionów złotych.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Nieco gorzej radzą sobie pozostałe grupy spółek, mWIG40 zyskuje teraz około 0,8 proc., z kolei sWIG80 niewiele ponad 0,2 procent. W przypadku najszerszego z wspomnianych to między innymi efekt spadków Banku BPH i Astarty.

Ciekawa sytuacja panuje na papierach ING, który opublikował dzisiaj wyniki za ostatni kwartał 2013 roku. Od rana ich wartość rosła, co można było uzasadnić nieco lepszymi rezultatami oraz zapowiedzią wypłaty wyższej niż oczekiwano dywidendy. Po kilku kwadransach kurs jednak zmienił kierunek i obecnie posiadacze są na niewielkim minusie.

Jak wygląda sytuacja na europejskich parkietach? Nieco gorzej, niż na GPW, a średnia zwyżka akcji sięga pół procent. Najlepiej wśród największych radzi sobie DAX, zyskując już ponad 0,8 proc. Tylko nieco gorzej wypadają FTSE100 (+ 0,1 proc.) i CAC40 (+ 0,4 proc.).

Udany start na GPW, ale nie dla wszystkich

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:15

Po dobrych danych o nadwyżce w chińskiej wymianie handlowej i wzrostach na rynkach w Azji, powyżej kreski rozpoczynają sesję indeksy w Europie. Rośnie też Warszawa, a centrum uwagi polskich inwestorów skupione jest wokół dzisiejszych wyników spółek - ING i Orange.

Krajowy WIG20 rozpoczął notowania od 0,69-proc. plusu i liczy obecnie 2455 punktów. W okolicach pół procent zyskują też szersze mWIG40 i sWIG80.

Notowania indeksu WIG20

Sesja rozpoczęła się fatalnie dla posiadaczy Orange Polska, której papiery tracą około 5 procent. Przyczyną takiego rozwoju sprawy jest publikacja gorszych wyników finansowych za czwarty kwartał 2013 roku. Inwestorów nie przekonały widać zapewnienia prezesa o ograniczeniu spadku przychodów w drugiej połowie bieżącego roku.

Wiadomością numer dwa na krajowym rynku są też dzisiejsze wyniki ING. Bank w czwartym kwartale zwiększył zysk netto do do 250,5 miliona z 190 milionów złotych w analogicznym okresie poprzedniego roku. Papiery spółki zyskują ponad pół procent.

Dobre nastroje panują też na pozostałych parkietach Europy, a średnia zwyżka sięga nawet 0,4 procent. W pobliżu średniej wahają się notowania niemieckiego DAX, nieco niżej tego wyniku są inwestorzy w Wielkiej Brytanii, francuski CAC40 zyskuje 0,3 proc.

GPW: Jest duża szansa na utrzymanie wzrostów

Łukasz Pałka, godzina 22:20, 11 lutego

Debata nad zwiększeniem limitu zadłużenia w USA oraz wyniki spółki Orange Polska - tymi wydarzeniami w środę będą żyli inwestorzy obecni na warszawskim parkiecie. Optymizmu nie powinno im zabraknąć.

Poranek na rodzimej giełdzie powinien po raz kolejny przebiec pod dyktando inwestorów kupujących akcje. Na ich korzyść przemawia czwarta już z rzędu wzrostowa sesja na Wall Street. Gracze z nowojorskiego parkietu dość pozytywnie przyjęli słowa Janet Yellen, która we wtorek przemawiała przed Izbą Reprezentantów.

Główne indeksy na Wall Street podczas sesji we wtorek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Chociaż początkowo wystąpienie nowej szefowej Fed można było odebrać jako mniej _ gołębie _ od tego, czego się spodziewano, to jednak trzeba przyznać, że nie powiedziała ona nic, co mogłoby stanowić negatywne zaskoczenie dla inwestorów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/177/m285361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/znamy;tresc;wystapienia;janet;yellen;co;dalej;z;qe3,202,0,1476554.html) *Znamy treść wystąpienia Janet Yellen * Nowa szefowa Fed już niedługo przemówi w Izbie Reprezentantów. Wciąż kiepska sytuacja na amerykańskim rynku pracy nie jest dla nikogo tajemnicą, podobnie jak to, że Fed będzie w tym roku stopniowo wygaszał program skupu obligacji QE3. Yellen nie zapowiedziała też podwyżek stóp procentowych, a jedynie zasugerowała, że Komitet decydujący o kształcie polityki monetarnej (FOMC) będzie zastanawiał się, czy taka decyzja miałaby ekonomiczne uzasadnienie.

Słowa nowej szefowej największego banku centralnego świata inwestorzy spokojnie mogą zatem interpretować jako neutralne, a to powinno sprzyjać dalszym wzrostom na giełdach.

Tymczasem, gdy zeznania w sprawie polityki monetarnej USA mamy już za sobą, to w środę na rynki wrócą dyskusje o tym, co dalej z limitem zadłużenia w USA. Inwestorzy pamiętają październikowy paraliż budżetowy za Oceanem. Wówczas po negocjacjach ustalono termin przejściowy do 7 lutego. Po tej dacie rząd USA nie może zaciągać nowych zobowiązań, np. emitując obligacje.

W środę o tym problemie ma dyskutować Izba Reprezentantów. Nieoficjalne doniesienia mówią jednak o tym, że Demokraci i Republikanie tym razem bez problemu zgodzą się na ustawowe podniesienie limitu zadłużenia USA. Jeżeli tak się stanie, również będzie to można uznać za pozytywną informację dla rynków, sprzyjającą wzrostom na giełdach.

Jeżeli chodzi o inne wydarzenia ze środowego kalendarium, to inwestorzy nie będą zaskakiwani żadnymi doniesieniami makroekonomicznymi, które mogłyby mieć większy wpływ na ich nastroje. Warto ewentualnie zwrócić jeszcze uwagę na najnowsze dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, publikowane o godzinie 11. Prognozy mówią, że w grudniu była ona o 1,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie będą raczej żyli innymi informacjami. Swoje wyniki finansowe ma bowiem opublikować spółka Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska). Od kilku dni notowania spółki notują wyraźne wzrosty, co oznacza, że inwestorzy liczą na miłą niespodziankę.

Notowania Orange Polska w ostatnim tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ostatnio pozytywnie do Orange Polska odnieśli się analitycy Espirito Santo. Ich zdaniem kurs akcji może dojść do 12,5 złotego, przy czym jednocześnie liczą oni na to, że telekom wypłaci dywidendę, która będzie nawet dwukrotnie wyższa niż przed rokiem.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)