Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Duże spadki i uspokojenie. Co dalej?

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegł mijający tydzień na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Kończący się tydzień, chociaż krótszy, bo we wtorek GPW nie pracowała, był dla inwestorów bardzo nerwowy. Gwałtowna wyprzedaż akcji była spowodowana między innymi przeceną na rynkach surowcowych.

Informacją dnia jest w piątek odwołanie ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Uwaga inwestorów zwróciła się tym samym w stronę spółki PGNiG, której akcje zareagowały na te doniesienia przeceną. W końcówce notowań PGNIG tracił około 1 procent. Spore zamieszanie panowało dzisiaj również na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Po informacji o tym, że spółka zamierza zaangażować się w projekt budowy bloków energetycznych w Opolu, jej notowania poszły w dół o ponad 3 procent. Potem jednak, po zdementowaniu doniesień, nastąpiło uspokojenie. Te dwie spółki nie zdecydowały jednak w największej mierze o słabych nastrojach w mijającym tygodniu.

Tę rolę możemy przypisać koncernowi KGHM, którego akcje po wtorkowej przerwie na GPW, zleciały w środę o ponad 7 procent. Tymczasem w skali tygodnia przecena notowań miedziowej spółki sięga już około 16 procent. To efekt mocnych spadków na rynku surowcowym, które miały miejsce na początku tygodnia, a na polskiej giełdzie odbiły się w środę, po otwarciu handlu po wolnym dniu.

I właśnie środa była najbardziej dotkliwa dla inwestorów. Mocne przeceny dotknęły wszystkie główne indeksy. WIG20 spadł poniżej ważnego poziomu 2,3 tysiąca punktów, pozbawiając inwestorów bez większych nadziei na mocne odbicie.

Tak kształtowały się notowania indeksów GPW w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środę inwestorzy dodatkowo poznali nowe, mało optymistyczne dane z polskiej gospodarki na temat wzrostu wynagrodzeń i zmiany zatrudnienia w marcu. Pensje urosły o 1,6 procent r/r, co jest wynikiem gorszym od prognoz. Zatrudnienie z kolei spadło o 0,9 procent. W czwartek poznaliśmy tymczasem świeże informacje o produkcji przemysłowej - spadek o 2,9 procent r/r był również gorszy od oczekiwań.

Czwartek i piątek na giełdzie przyniosły więcej uspokojenia, co nie znaczy, że nastroje uległy poprawie. Inwestorom sprzyjał za to brak istotnych danych makroekonomicznych. Na wyraźniejsze rozstrzygnięcia przyjdzie nam poczekać do przyszłego tygodnia.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)