Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Fixing ratuje blue chipy

0
Podziel się:

Na polskim parkiecie nastąpiło mocno pogorszenie nastrojów, choć jedna duża spółka radziła sobie rewelacyjnie,

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Samo zakończenie notowań okazało się znacznie lepsze od samego przebiegu notowań w ostatniej godzinie. WIG20 tracił niemal 2 procenta, ale byki nie dały za wygraną i na fixingu podbiły indeks blue chipów.

WIG20 ostatecznie zamknął się 0,93-procentową zniżką. Indeksy małych i średnich przedsiębiorstw radziły sobie lepiej, ale również znalazły się pod kreską. MWIG40 stracił 0,33 proc., a sWIG80 spadł 0,3 procenta. Obroty wróciły do wyższy poziomów i wyniosły 890 milionów złotych.

Sprawdź jak zamknął się indeks blue chipów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Stanach Zjednoczonych dane makroekonomiczne nie zawiodły. Mowa tutaj o zamówieniach w przemyśle, które odnotowując miesięczny 1,8-procentowy wzrost, okazały się zbliżone do oczekiwań.

Słabe nastroje panują w Europie. CAC40 tracił aż 1,6 procenta, a nieco lepiej spisywały się DAX i FTSE, które spadały 1 procent. Problemy Węgier odzwierciedlał indeks BUX zniżkujący blisko 2,5 procenta.

Na polskiej giełdzie warto uwagę było zwrócić na PetrolInvest, który zapowiedział rozpoczęcie wydobycia ropy naftowej już w 2012 roku - kurs wzrósł o 8,89 procent. Najlepszym blue chipem pozostała Bogdanka.

GPW: WIG20 coraz niżej, a na Wall Street...

Artur Nawrocki, godz. 15.44

Słabej sesji w Europie nie polepszyło otwarcie w Stanach Zjednoczonych. Indeks S&P500 wystartował na 0,2-procentowych minusach. W Europie napięta jest sytuacja na Węgrzech, gdzie rząd Victora Orbana może nie dostać pomocy MFW.

WIG20 spada 1,22 procenta, natomiast indeksy małych i średnich przedsiębiorstw zniżkują nieco mniej. MWIG40 traci 0,52 procenta, s sWIG80 zniżkuje 0,28 procenta. Spadki dominują również na reszcie Starego Kontynentu.

Zobacz jak radzą sobie najważniejsze indeksy na polskiej giełdzie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Powrót kiepskich nastrojów na rynki

Łukasz Pałka, godz. 12.40

Pierwsze godziny sesji na warszawskiej giełdzie upływają pod znakiem spadków głównych indeksów. Optymizmem nie tryskają również inwestorzy na zagranicznych parkietach.

WIG20 traci niecały 1 procent. Główne indeksy na europejskich giełdach wahają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, jednak przewagę mają sprzedający akcje.

WIG20 na tle głównych indeksów na europejskich giełdach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powodem takiej sytuacji mogą być powracające informacje o sytuacji gospodarczej krajów europejskich, m.in. Węgier. Trudno mówić również o sukcesie dzisiejszej aukcji niemieckich obligacji, które sprzedały je za kwotę 4 mld euro z oferowanej puli 5 mld euro.

WIG20 spada za sprawą przede wszystkim spółek z branży finansowej. Tracą zarówno Pekao, BRE, jak i Getin. Wyraźnie rosną tylko PBG i Bogdanka.

GPW: Spokojny początek. Optymiści powrócą?

Łukasz Pałka, godz. 9.35

Handel na warszawskim parkiecie rozpoczął się od minimalnych spadków indeksów. Wcale nie oznacza to jednak końca dobrych nastrojów, które nastały wraz z początkiem roku.

WIG20 znajduje się obecnie nieznacznie poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pozostałych indeksów.

Obserwuj na bieżąco notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Europejskie parkiety również rozpoczynają dzień bardzo spokojnie. Jest jednak szansa, że za sprawą m.in. bardzo udanej sesji na Wall Street również do Europy powróci większy optymizm.

Na razie wśród spółek z WIG20 najwięcej, bo około 1,6 procenta, zyskuje Bogdanka. Dzięki lepszej rekomendacji analityków dobrze spisują się również akcje TPSA, zyskując ponad 1 procent.

GPW: WIG20 ma szansę na wzrost o 10 procent

Arkadiusz Droździel, 3.01, godz. 23.11

Dobre nastroje rynkach akcji w trakcie dwóch pierwszych sesji w tym roku mają szansę na kontynuację w kolejnych dniach.

W Warszawie podczas wtorkowego handlu indeks blue chipów przez cały dzień podejmował próby przebicia się ponad poziom 2200 punktów. Na trwałe ta sztuka nie udawała się, pomimo że na rynek napływały dobre wiadomości. Szczególnie dobrze została odebrana udana aukcja sprzedaży belgijskich papierów skarbowych (popyt wyraźnie przekraczał popyt, a rentowności były kilkukrotnie niższe niż ostatnio) oraz dużo lepsze niż się spodziewano nastroje wśród szwajcarskich przedsiębiorców.

Tuż po otwarciu pierwszej w tym roku sesji na Wall Street - w poniedziałek tamtejsze giełdy nie pracowały - WIG20 osiągnął swoje apogeum, by następnie jednak w klika minut zjechać o 10 punktów.

Od tego momentu nastąpiło mozolne odrabianie strat w czym wyraźnie pomogły dane z amerykańskiej gospodarki. Okazało się bowiem, że tamtejsi przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego widzą swoją przyszłość najlepiej od czerwca 2011 roku. Indeks ISM, który mierzy ich nastroje, wzrósł do 53,9 pkt. czyli o 1,2 punktu więcej niż przed miesiącem i o 0,6 punktu niż oczekiwali analitycy.

Ostatecznie dzięki wyraźnym wzrostom na Wall Street WIG20 zakończył dzień powyżej 2200 punków.

Zobacz jak zmieniała się WIG20 we wtorek

Seria dobrych wieści z kluczowych gospodarek świata (szczególnie tyczy się to optymizmu co do przyszłości przedsiębiorców w Niemczech, Chinach i w USA) daje nadzieję, że obawy o kondycję światowej gospodarki są na wyrost. W tej sytuacji w najbliższych dniach można oczekiwać kontynuacji wzrostów na giełdach i tym samym indeks warszawskich blue chipów może uporać się z poziomem 2253 punktów.

A gdyby to się udało, kolejnym ważnym poziomem z punktu widzenia analizy technicznej będzie szczyt z października, czyli 2433 punktów. To oznaczałoby wzrost o około 10 procent w stosunku do teraz.

Realizacja tego scenariusza w dużym stopniu będzie zależeć od rozwoju wypadków z Oceanem. Zakończenie środowej sesji na dość wyraźnych plusach na Wall Street jest jednak nie do końca miarodajne, ponieważ w dużym stopniu była to zasługa dyskontowania pokaźnych wzrostów na poniedziałkowej sesji w Europie, gdy Amerykanie mieli wolne.

Zobacz jak zmieniały się indeksy za Oceanem Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W kolejnych dniach to już jednak tamtejsi inwestorzy będą mieli decydujący wpływ na koniunkturę na rynkach akcji. Pierwszy tydzień każdego miesiąca to bowiem czas publikacji danych o sytuacji na amerykańskim na rynku pracy. A te w kontekście danych o nastrojach wśród przedsiębiorców mogą być lepsze niż spodziewają się analitycy.

Wśród spółek z WIG20 duża nerwowość na środowej sesji może panować u akcjonariuszy Getin Holdingu. Środa będzie ostatnim dniem, kiedy akcje spółki będą notowane w obecnej formie. Inwestorzy muszą więc w środę zdecydować, co zrobić z akcjami spółki. Ich zostawienie lub kupienie oznacza, że inwestor ma zamiar wziąć udział w podziale spółki.

Niepokój zapanował też wśród posiadaczy akcji spółek paliwowych i surowcowych (Lotos, PKN Orlen, PGNiG) po tym jak pojawiła się informacja, że podatek od węglowodorów łącznie z podatkiem CIT miałby obciążać zyski spółek w podobnym stopniu co podatek od kopalin.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)