Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Huśtawka na rynkach. WIG20 nie utrzymał 2300 pkt

0
Podziel się:

Dobre dane z amerykańskiego sektora usługowego nie wystarczyły Wall Street, gdzie wciąż dominują pozbywający się akcji. Spadki dotknęły także giełdy we Frankfurcie i Paryżu. W takiej atmosferze WIG20 zdołał jednak sesję zakończyć nad kreską.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Ostatecznie indeks największych spółek zyskał 0,6 procent. To jednak nie wystarczyło, aby notowania zakończyć powyżej poziomu 2300 punktów (znajdował się nad nim w trakcie sesji). Nad kreską finiszowały także średniaki. mWIG40 umocnił się o 0,3 procent. Symboliczną stratę zanotował sWIG80.

Zobacz dzisiejsze notowania głównych indeksów na GPW

Słaby początek notowań na Wall Street był do przewidzenia. Amerykańskie giełdy do gry wracały po wczorajszym wolnym (Święto Pracy), zatem _ musiały _ w notowaniach uwzględnić fatalną wczorajszą sesję w Europie.

Bardziej inwestorów z GPW zmartwić mogła natomiast jedynie krótkoterminowa pozytywna reakcja na dane dotyczące kondycji amerykańskiego sektora usługowego oraz kontynuacja spadków na najważniejszych giełdach w Europie.

Tutaj bez wpływu nie mogła pozostać wypowiedź kanclerz Niemiec. Angela Merkel dziś ostrzegała Grecję przed możliwością usunięcia jej ze strefy euro. Co ciekawe, jeszcze wczoraj kanclerz mówiła, że mogłoby to wywołać reakcję łańcuchową.

Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych jest decyzja Narodowego Banku Szwajcarii o _ związaniu _ kursu franka z euro na poziomie 1,20. Informacja natychmiast spowodowała mocne osłabienie franka do euro, a także polskiego złotego.

W WIG20 liderem wzrostów została Telekomunikacja Polska, której akcje podrożały dziś o niemal 4 procent. Najbardziej rozczarowani mogą być akcjonariusze Asseco Poland. Po tym jakNWZA spółki nie przegłosowało uchwały o skupie akcji za maksymalnie 600 mln złotych, kurs zanurkował. Notowania zakończył zniżkując o ponad 5 procent.

GPW: Zaskakujące dane z USA i ponowna zmiana kierunku

Paweł Zawadzki, godzina 16:09

Znakomita wiadomość z amerykańskiego sektora usługowego zmniejszyła skalę spadków za Oceanem. Inwestorów z GPW zachęciła natomiast do ponownego kupowania akcji.

WIG20 zyskując niecały procent ponownie przybliżył się do najbliższego pełnego poziomu 2300 punktów. Nad kreską utrzymuje się mWIG40. Niecałe 0,5 proc. traci natomiast sWIG80.

Zobacz WIG20 na żywo

Poprawiła się także sytuacja w przypadku głównych indeksów amerykańskich giełd. DJIA, S&P500 i technologiczny Nasdaq, po powrocie z wydłużonego o jeden dzień weekendu, _ uwzględniły _ fatalną wczorajszą sesję w Europie i wystartowały na nawet 2,5-proc. minusach. Obecnie wszystkie idą w dół o mniej niż 2 procent.

Ta poprawa to efekt dobrych danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych. O 16-tej opublikowano wskaźnik obrazujący koniunkturę w amerykańskich usługach (ISM). Okazało się wówczas, że odczyt jest nie tylko lepszy od rynkowych oczekiwań (51 pkt), ale także od danych z ubiegłego miesiąca (52,7 pkt). Indeks wyniósł bowiem 53,3 pkt.

GPW: Huśtawka nastrojów trwa w najlepsze

Paweł Zawadzki, godzina 14:47

Walka o 2300 punktów nie trwała długo. WIG20, który zyskiwał już dziś około 2 procent, wzrost dość szybko zamienił na około 0,5-procentowy spadek. Rosną obawy o otwarcie notowań za Oceanem.

Pod kreską znajduje się już także wskaźnik spółek małych. sWIG80 traci około 0,6 procent. Powyżej wczorajszego zamknięcia utrzymuje się jedynie mWIG40.

To przede wszystkim efekt pogorszenia nastrojów na najważniejszych europejskich giełdach - niemiecki DAX traci już ponad 0,5 proc., a francuski CAC niemal trzykrotnie więcej. Pogorszyła się także sytuacja w przypadku kontraktów terminowych na główne amerykańskie indeksy.

GPW: Wyhamowanie wzrostów. WIG20 walczy o 2300 pkt

Paweł Zawadzki, godzina 13:47

Nastroje na GPW wciąż są niezłe, jednak od euforii na giełdach jest daleko. Inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie czekają na otwarcie notowań na Wall Street. Amerykanie po wydłużonym o jeden dzień weekendzie dziś wracają do gry.

WIG20 zyskując niecały 1 procent, znajduje się poniżej poziomu 2300 punktów. Nad kreską znajdują się także wskaźniki spółek średnich i małych. mWIG40 rośnie o niecałe 1,5, a sWIG80 o 0,5 procent.

Podobna atmosfera panuje także na giełdach w Paryżu, Frankfurcie i Londynie. Francuski CAC, niemiecki DAX i brytyjski FTSE zyskują od 0,5 do około 1 procenta. Co ciekawe, inwestorów zza naszej zachodniej granicy mocno nie przestraszył większy od prognoz spadek zamówień w niemieckim przemyśle (-2,8 proc., prognoza: -1,4 proc.).

Kluczowe dla drugiej fazy notowań w Warszawie będzie otwarcie sesji na Wall Street i zachowanie amerykańskich inwestorów w kontekście bardzo mocnych wczorajszych spadków na europejskich parkietach. Na ich nastroje powinna wpłynąć również publikacja wskaźnika obrazującego koniunkturę w usługach.

GPW: Szwajcarzy zmieniają nastawienie inwestorów do akcji

Arkadiusz Droździel, godzina 10:50

Decyzja szwajcarskich władz monetarnych o powiązaniu franka z euro wyraźnie poprawiła nastroje na giełdach papierów wartościowych.

Także w Warszawie inwestorzy ruszyli do zakupów. WIG20 wystrzelił i zyskuje około procenta. Około półtora procent rośnie mWIG40 i sWIG80.

Zmiana nastawienia na rynkach akcji jest efektem zaskakującej decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego. który ustalił sztywny kurs wymiany franka do euro na 1,2. SNB tłumaczy swój krok obawami o pogorszenie kondycji gospodarki szwajcarskiej, która w dużym stopniu jest zależna od eksportu.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie papiery Getin Holdingu, które zyskują ponad pięć procent. Ponad dwa procent zyskują także akcje BRE Banku, TPSA i TVN.

GPW: Inwestorzy chętniej sprzedają niż kupują akcje

Arkadiusz Droździel, godz. 9;45

Lekkie odreagowanie wczorajszych głębokich spadków na giełdach w Europie tylko na starcie handlu w Warszawie dało impuls do zakupów.

WIG20 rozpoczął dzień na pół procentowym plusie, ale już po kilkunastu minutach zszedł poniżej wczorajszego zamknięcia. Tracą również indeksy małych i średnich spółek.

Po wczorajszych głębokich spadkach na giełdach w Europie na początku dzisiejszej sesji na tamtejszych parkietach przewagę mają kupujący akcje. Ich skala jest jednak niewielka. Inwestorzy w dalszym ciągu obawiają się, że Grecja może zbankrutować jeszcze w tym roku.

GPW: Jeśli USA nie pomogą, to kto?

Artur Nawrocki, godz. 6:15

Po wczorajszej - bardzo nieudanej sesji - nastroje nie dopisują graczom giełdowym. Jak mówi giełdowe przysłowie _ trend is your friend _ i ceny akcji mogą spadać już czwarty dzień z rzędu. Choć z drugiej strony nieduże obroty nie potwierdzają takiego scenariusza.

Na otwarcie notowań nie wpłynie w żaden sposób giełda za Oceanem, gdyż wczoraj była nieczynna z okazji Święta Pracy. Dlatego inwestorzy szukający impulsów inwestycyjnych powinni sprawdzić jak przebiegały notowania na rynkach azjatyckich.

WIG20 w ciągu trzech miesięcy

Indeks WIG20 respektuje poziom 2270. Może się okazać, że ten poziom zatrzyma spadki, w szczególności, gdy obroty nie zachwycają w trakcie ostatnich trzech sesji. Mała aktywność może stanowić problem w utrzymaniu tendencji spadkowej, aczkolwiek po przebiciu wartości 2270 punktów, część graczy może chcieć uciec z rynku.

Obniżanie się wycen rynkowych akcji sprawia, że stają się one coraz bardziej atrakcyjne pod względem wskaźnikowym. Po zamknięciu wczorajszej sesji współczynnik ceny do zysku wyniósł średnio dla spółek z WIG20 10,40, co w przypadku spółek o tak dużej kapitalizacji oraz ugruntowanej pozycji jest liczbą stosunkowo niską.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t154011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analiza;mowi;kupuj;te;spolki;odwazysz;sie,24,0,900632.html) Analiza mówi: kupuj te spółki! Odważysz się?
Dzisiaj zdecydowanie najważniejszą informacją makroekonomiczną będzie odczyt wskaźnika wyprzedzającego ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych. Analitycy spodziewają się wartości 51 punktu - poziom oznaczający jeszcze wzrost, aczkolwiek mniej dynamiczny niż miesiąc temu.

Zanim jednak amerykański indeks zostanie opublikowany, czekają nas dane z gospodarek europejskich. Dowiemy się dzisiaj między innymi o wartości inflacji konsumenckiej w Szwajcarii, rewizji PKB dla strefy euro, a także stanie zamówień w przemyśle niemieckim.

Przyglądając się najważniejszym spółkom warszawskiej GPW, warto będzie zwrócić uwagę na Asseco Poland. Na dzisiaj zwołane jest nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zadecyduje o nabyciu akcji własnych w celu ich umorzenia. Kwota ma opiewać na 600 milionów złotych.

dziś w money
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)