Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Indeks blue chipów obronił ważny poziom

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, co się dzieje na światowych rynkach akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks WIG20 kończy dzień na prawie 1-procentowym plusie. Nieco słabiej wypadły szersze indeksy spółek.

Gorsze nastroje udzieliły się inwestorom na Zachodzie. Najważniejsze indeksy w Europie, po zwyżkach z pierwszej części notowań, obecnie znajdują się w pobliżu kreski. Niemiecki DAX traci około minus 0,1 procent, tyle samo zyskuje francuski CAC40.

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobna skala zmian panuje od początku handlu na Wall Street, tamtejsze indeksy notują teraz symboliczne spadki. To między innymi efekt publikacji gorszych od oczekiwań danych na temat tamtejszej produkcji przemysłowej w kwietniu, która nieoczekiwanie spadła o pół procent.

GPW: Inwestorzy są coraz słabsi

Maciej Rynkiewicz, godz. 15.20

Kupujący na GPW z minuty na minutę tracą siły z pierwszej części notowań. Indeks WIG20 znajduje się obecnie niewiele powyżej kreski. Pogorszenie nastrojów można zaobserwować również na innych europejskich parkietach.

Wciąż większość polskich blue chips wciąż jednak zyskuje z Asseco Poland i Kernelem na czele. Z kolei w pierwszej trójce spółek spadkowych znajduje się miedziowy gigant KGHM. Dzisiaj Herbert Wirth poinformował, że przy wypłacie 1,6 miliarda złotych dywidendy, spółka będzie musiała zaciągnąć dług, być może o podobnej wielkości.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Chwilę po godzinie 14 pojawiły się dane GUS-u o inflacji w kwietniu w Polsce. Okazało się, że w ujęciu rocznym ceny rosną o 0,8 procent, czyli najwolniej od stycznie 2006 roku. W ujęciu miesięcznym, indeks CPI spadł do poziomu plus 0,4 procent.

Dane o wzroście cen rozpatruje się przez pryzmat przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Dezinflacja okazała się nieco wolniejsza, niż spodziewali się ekonomiści. Wydaje się więc, że przestrzeń do cięcia kosztu pieniądza się zawęża.

GPW: WIG20 zatrzymał się przy ważnym poziomie

Łukasz Pałka, godz. 12.25

WIG20 zatrzymał się przy ważnej granicy 2.400 punktów i na razie kupujący wstrzymują się z decyzjami o dalszym marszu w górę. Nastroje na rynku są jednak bardzo dobre.

Dane na temat PKB za pierwszy kwartał w strefie euro (-1 procent r/r) okazały się nieznacznie gorsze od prognoz. Podobnie było w przypadku informacji z Niemiec i Francji. To na chwilę powstrzymało inwestorów przed dalszymi, wyraźnymi zakupami akcji. W Polsce WIG20 zatrzymał się w okolicach poziomu 2.400 punktów.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 kolejny dzień z rzędu wzięciem cieszą się akcje spółki Asseco Poland, których kurs zyskuje około 3 procent. Na szerokim rynku zwraca uwagę mocny wzrost notowań spółki Integer.pl, która doczekała się znakomitej rekomendacji od analityków z Wood&Co.

WIG20 sięgnął ważnej granicy. Fatalne dane z Niemiec

Łukasz Pałka, godz. 9.35

Indeks blue chipów rozpoczął sesję od przebicia poziomu 2.400 punktów. Utrzymanie się powyżej tego pułapu będzie jednak trudne.

Przed rozpoczęciem dzisiejszego handlu poznaliśmy szereg raportów kwartalnych spółek. Wśród najważniejszych można wymienić wyniki KGHM, PZU, PGE. Wszystkie okazały się lepsze od prognoz, co poprawia nastroje wśród inwestorów.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Obok wyników spółek na rynek napłynęły już pierwsze dane makroekonomiczne. To wstępny odczyt niemieckiego PKB po pierwszym kwartale. Wynik jest bardzo słaby - okazało się, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku niemiecka gospodarka urosła o zaledwie 0,1 procent k/k, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku zaliczyła z kolei spadek o 1,4 procent. To rezultat znacznie gorszy od wcześniejszych prognoz i najsłabszy wynik od 2009 roku.

Dawno nie było tylu ważnych informacji. Wrócimy do spadków?

Łukasz Pałka, 14.05, godz. 22:00

Publikacje informacji ze strefy euro, wyników dużych spółek oraz danych, które mogą zdecydować o kolejnej obniżce stóp procentowych w Polsce. W środę szykuje się nam bardzo istotna sesja na europejskich rynkach.

Trochę niespodziewanie inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie zabrali się we wtorek do sporych zakupów akcji. Dzięki temu wskaźnik WIG20 okazał się najsilniejszy na europejskich parkietach, zbliżając się jednocześnie w okolice 2.390 punktów.

Europejskie indeksy podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Stało się tak dzięki pozytywnym informacjom z takich spółek, jak chociażby Asseco Poland, czy PGNiG. Inwestorom w zakupach nie przeszkodziły z kolei fatalne dane GUS na temat polskiego PKB w pierwszym kwartale tego roku. Za nami udana sesja na nowojorskiej giełdzie, gdzie główne indeksy również we wtorek wyraźnie zyskiwały. Takie tempo wzrostów w środę będzie jednak dość trudne do utrzymania.

Informacje o PKB zdecydują o nastrojach?

Przed nami szereg ważnych publikacji makroekonomicznych, które najprawdopodobniej po raz kolejny potwierdzą kiepski stan europejskiej gospodarki. Przed południem inwestorzy poznają wstępne odczyty PKB za pierwszy kwartał dla największych gospodarek strefy euro (Niemcy, Francja, Włochy), a także dla samego Eurolandu. Prognozy pokazują co prawda poprawę w porównaniu do czwartego kwartału ubiegłego roku, ale jej skala jest marna.

Wiele wskazuje na to, że na plus ze swoim wzrostem gospodarczym po pierwszym kwartale wyjdą tylko Niemcy. Prognozy mówią o tym, że ich gospodarka urosła o 0,3 procent w porównaniu do recesji, którą notowaliśmy jeszcze w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Tego nie można na razie powiedzieć o Francji i Włoszech.

Zmiana PKB w strefie euro (w proc.)
I kw. 2012 II kw. 2012 III kw. 2012 IV kw. 2012 I kw. 2013*
Strefa euro 0 -0,2 -0,1 -0,6 -0,1
Niemcy 0,5 0,3 0,2 -0,6 0,3
Francja 0 0 0,2 -0,3 -0,1
Włochy -0,8 -0,7 -0,2 -0,9 -0,4

Źródło: Money.pl *Prognoza

Takie doniesienia, jeżeli się potwierdzą, nie będą raczej stanowiły pretekstu, który zachęci inwestorów do większych zakupów akcji. Ci będą mogli za to ponownie skupić się na spekulacjach dotyczących dalszych kroków, które podejmie Europejski Bank Centralny. Ostatnio jego władze zdecydowały się na ciecie stóp w Eurolandzie, co w pewnym sensie otworzyło również drogę do kolejnej obniżki kosztu kredytu także w Polsce.

RPP znów może obciąć stopy

W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 3 procent. Po wtorkowych danych na temat wzrostu PKB w Polsce w pierwszym kwartale coraz więcej wskazuje na to, że również w czerwcu RPP może zdecydować się na podobny krok i główna stopa referencyjna spadnie do pułapu 2,75 procent.

We wtorek GUS podał bowiem, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku polska gospodarka urosła o zaledwie 0,4 procent r/r. Odczyt potwierdził obawy na temat tego, że o zapowiadanym na drugie półrocze odbiciu możemy zapomnieć. Można też śmiało powiedzieć, że _ przypieczętował _ nowelizację budżetu państwa.

W środę z kolei obok ważnych informacji ze strefy euro poznamy również najnowsze dane na temat wzrostu cen w Polsce. Prognozy mówią o tym, że w kwietniu inflacja (CPI) ukształtowała się na poziomie 0,7 procent r/r w porównaniu do 1 procenta r/r w marcu. Tak rekordowo niski poziom inflacji będzie dodatkowym argumentem za jeszcze jedną obniżką stóp w Polsce o 0,25 punktu procentowego.

Przed nami bardzo ważne wyniki spółek z WIG20

Możemy spodziewać się, że przedstawione wyżej informacje będą miały znaczący wpływ na rynkowe nastroje podczas handlu w środę. Wśród inwestorów nie brakuje optymizmu, ale trudno powiedzieć, by miał on oparcie w danych dotyczących realnej gospodarki. Wyraźnie widać, że firmy - choć mają zgromadzone rekordowe oszczędności - to w obawie przed dalszym spowolnieniem nie inwestują i tną koszty.

W środę do grona dużych spółek, które opublikują wyniki po pierwszym kwartale, dołączą aż trzy. To KGHM, PZU oraz PGE. Przed rozpoczęciem handlu warto zapoznać się z ich publikacjami, bo wszystkie mają bardzo duży wpływ na nastroje wśród inwestorów. Zdaniem analityków PGE oraz KGHM mogą odnotować spadek zysku netto nawet o 30 procent. Nieco mniejszy, ale również spadek, będzie prawdopodobnie miał również PZU.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)