Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Indeks WIG20 jednak w górę. Po bardzo nerwowym tygodniu

0
Podziel się:

O tym, co w mijającym tygodniu działo się na krajowym i światowych rynkach akcji, przeczytasz w komentarzu Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Grupa polskich blue chips kończy sesję na 0,41-procentowym plusie i cały tydzień w pobliżu zera. Stosunkowo dobre nastroje utrzymują się na giełdach przy Wall Street, a indeks S&P500 oddala się od historycznych rekordów o kolejne punkty. Jeszcze na początku tygodnia nic nie wskazywało, że bilans tygodnia okaże się tak korzystny.

Po kilku tygodniach kłótni i przepychanek, amerykańscy politycy zdołali jednak ustalić plan wydatków na rozpoczynający się rok budżetowy, a także zezwolić na dalsze zadłużanie się kraju. Ustawę w środę wieczorem przyjął zdominowany przez Demokratów Senat, a następnie Izba Reprezentantów, w której większość mają Republikanie.

Reakcja giełda była następująca - w miarę zbliżania się do bariery wyznaczającej wypłacalność USA, nastroje na rynkach poprawiały się. Od poniedziałku indeks S&P500 powiększył się o 50 punktów i wyszedł na najwyższe poziomy w historii. Podobną skalę zwyżki zanotowały też Dow Jones i technologiczny Nasdaq.

Innymi słowy, inwestorzy nawet nie wyobrażali sobie, żeby politycy nie doszli do porozumienia i dyskontowali je w cenach akcji. Dlatego reakcja na ostateczny kompromis była ograniczona. Co prawda dzień po ustaleniach amerykańskie akcji poszły w górę, jednak skala wzrostów była raczej ograniczona.

Notowania amerykańskich indeksów w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wydarzenia zza Oceanem przyćmiły sytuację na rodzimym rynku, gdzie działo się zdecydowanie mniej. Inwestorzy walczyli o utrzymanie poziomu 2500 punktów na WIG20, który udało się im osiągnąć we wtorek. Ostatecznie jednak górą byli sprzedający, a grupa blue chips zamknęła tydzień na symbolicznym minusie.

Bez większego echa przeszły publikacje Głównego Urzędu Statystycznego. Najważniejsza z nich, czyli na temat produkcji przemysłowej w Polsce, wskazała na ożywienie w sektorze, jednak nieco poniżej oczekiwań. Urząd podał, że wskaźnik wzrósł we wrześniu o 6,2 procent (prognoza 7,1 | wcześniej 2,2 proc.).

Notowania indeksów na GPW w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O bardzo dobrym wyniku mogą mówić posiadacze mniejszych spółek. Indeks obrazujący ich kondycję - sWIG80 jest najwyżej od ponad pięciu lat. Rekordy podobnej skali notuje też mWIG40. _ - Niskie stopy procentowe, napływ kapitału do funduszy inwestycyjnych, czy - wyraźnie zwiększające szanse na poprawę wyników przez giełdowe spółki - ożywienie w polskiej gospodarce to czynniki, które w dalszym ciągu będą przemawiać za wzrostami kursów akcji średnich i małych spółek - _ punktował w prognozie Money.pl Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

Dwaj bohaterowie tygodnia. Negatywni

Za negatywnego bohatera tygodnia na warszawskim rynku akcji można uznać Alior Bank, który tylko podczas dzisiejszej sesji stracił około 20 procent. Po zamknięciu wczorajszych notowań firma podała, że zamierza zmienić sposób księgowania przychodów z bankowości ubezpieczeniowej. Wszystko za sprawą zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego.

Notowania Alior Banku w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mimo że urząd zapewnił, że wpływ zmian na sektor będzie niewielki, to w przypadku Aliora może zaważyć na spadku wyniku netto w trzecim kwartale o 105 milionów złotych. Spółka obliczyła również, że spowoduje to spadek poziomu kapitałów własnych na koniec ubiegłego roku o około 330 milionów złotych. Może to w efekcie przyczynić się do poszukiwania dodatkowego kapitału. Bank doczekał się dzisiaj aż trzech aktualizacji rekomendacji - _ niedoważaj _od GP Morgan, _ sprzedaj _ od Espirito Santo oraz _ równoważ _ od Barclays.

Negatywnym bohaterem numer dwa został też Gant. Spółka dwa dni temu złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Wcześniej zrobili to jej wierzyciele. Sąd wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 30 października.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)