Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Indeks WIG20 najlepszy w Europie

0
Podziel się:

O tym, co się stało na GPW w Warszawie, dowiesz się z komentarza Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Polskie blue chips, przy obrotach na poziomie około 420 milionów złotych, wzrosły dziś o 0,48 proc. Nieco gorzej poradziły sobie jednak szersze indeksy: mWIG40 zanotował 0,04-proc. stratę, z kolei sWIG80 wzrósł o 0,02 proc.

Najwięcej dała dziś zarobić Bogdanka, której wartość wzrosła o ponad cztery procent. Najdalej po czerwonej stronie rynku były zaś akcje Boryszewa, które potaniały o 1,85 proc.

Dzisiejsze notowania na GPW w Warszawie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warszawski indeks blue chips okazał się europejskim liderem wzrostów. Niemiecki DAX zamyka dzień niemal na poziomie piątkowego zamknięcia, z kolei francuski CAC40 traci około 0,3 proc. Sytuacji na giełdach w Europie nie poprawiły pierwsze godziny handlu akcjami w USA. Indeksy za Oceanem znajdują się obecnie na niewielkich minusach.

Słabsze nastroje na światowych rynkach akcji można tłumaczyć oczekiwaniami na środowe spotkanie eurogrupy w sprawie dofinansowania Grecji. Ma na nim zapaść decyzja o przyznaniu transzy Atenom w wysokości 31,2 miliarda euro. Niepewność co do ostatecznej decyzji jest spora, jednak ministrowie finansów strefy euro będą podejmować ją na podstawie pozytywnego raportu trojki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny uznały bowiem, że pakiet oszczędnościowy przyjęty przez parlament w Atenach jest ambitny i wypełnia listę życzeń wierzycieli niemal w stu procentach.

GPW: Amerykanie dojdą do porozumienia?

Artur Nawrocki, godzina 15:28

Wieści zza Oceanu o otwartości Republikanów do kompromisu w sprawie kwestii klifu fiskalnego sprawiły, że indeksy lekko dzisiaj zwyżkują.

Mieszane nastroje panują jednak w Europie. CAC40, DAX oraz FTSE250 znajdują się pobliżu piątkowego zamknięcia. Negatywnie wyróżnia się główny indeks giełdy w Atenach, który traci ponad 4 procent.

Sprawdź, jak dzisiaj zachowuje się indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kontrakty terminowe na S&P500 wskazują na pozytywne otwarcie giełdy na Wall Street. Na nowojorskiej giełdzie w handlu przedsesyjnym mocno zyskała finansowa grupa Jefferies, po tym jak Leucadia National Corp. zapowiedziała przejęcie.

Wśród blue chipów nie było większych przetasowań. Na czele indeksu nadal znajduje się Tauron PE, natomiast na dole tabeli znajduje się ukraiński Kernel.

GPW: Indeks WIG20 rośnie. Powód?

Artur Nawrocki, godz. 12.46

Brak ważnych publikacji makroekonomicznych sprawia, że inwestorzy w południe zmniejszyli swoją aktywność. Rynek oczekuje wieści dotyczących Grecji oraz szans na szybkie wypłacenie im pieniędzy z drugiego pakietu pomocowego.

Na wykresie WIG20 obserwujemy lekkie wzrosty. W zasadzie pierwszy opór dla indeksu znajduje się na poziomie 2350 punktów. Najbliższe wsparcie dla notowań WIG20 to linia 2329 punktów.

Sprawdź, jak zachowują się najważniejsze indeksy na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie obserwujemy raczej mieszane nastroje. Francuski indeks CAC40 znajduje się lekko pod kreską (-0,02 proc.), DAX rośnie o 0,21 proc., z kolei brytyjski FTSE250 traci 0,07 procent.

Na lidera indeksu WIG20 wysunął się Tauron PE (+3,00 proc.), który jutro będzie publikował swoje sprawozdanie finansowe. Najgorszym blue chipem pozostaje ukraiński Kernel (-1,5 proc.). Obroty wynoszą 184 milionów złotych.

GPW: Znamy już wyniki najważniejszych spółek. Co na to inwestorzy?

Artur Nawrocki, godz. 9.26

Indeks WIG20 rozpoczął notowania lekko pod kreską. Niezłe sprawozdania finansowe największych firm nie zachęciły inwestorów do zdecydowanego kupna akcji.

Wyniki spółek okazały się bliskie oczekiwań. Jednostkowy wynik KGHM wyniósł 1,12 miliarda złotych, askonsolidowany zysk netto PKO BP 921 milionów złotych. Wyjątkiem okazał się PGNiG, który wypadł znacznie lepiej od prognoz. Wypracował on zysk, podczas gdy większość analityków spodziewała się straty.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Japonii w III kwartale Produkt Krajowy Brutto spadł o 3,5 procent rok do roku, co było wynikiem nieznacznie gorszym od oczekiwań. Na rynkach azjatyckich dominowały spadki - Nikkei stracił niemal 1 procent, KOSPI spadał 0,19 proc., a indyjski SENSEX zniżkował 0,17 procent.

Wyniki bliskie oczekiwań nie miały praktycznie żadnego wpływu na kursy spółek. Dzisiaj w indeksie WIG20 najlepiej sprawuje się TVN (zyskujący ponad 2 procent), najgorzej sprawuje się ukraiński Kernel (-1,5 proc.).

GPW: Czy KGHM znowu wstrząśnie polską giełdą?

Artur Nawrocki, godz. 6.00

Wzrost napięć wokół Grecji, negocjacje dotyczące klifu fiskalnego w USA oraz wyniki finansowe spółek notowanych na polskiej giełdzie znajdą się w centrum zainteresowania inwestorów. Szykują się zatem duże emocje oraz wahania najważniejszych indeksów.

Już dzisiaj największy wpływ na zachowanie indeksu WIG20 będą mieć sprawozdania finansowe trzech potentatów wchodzące do najbardziej prestiżowego grona spółek z warszawskiego parkietu. Mowa tutaj o KGHM, PKO BP oraz PGNiG.

Zobacz, jak zachowywał się WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Według analityków zysk KGHM będzie blisko trzy razy gorszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Głównym powodem są niższe ceny miedzi niż w ubiegłym roku spowodowane wolniejszym wzrostem gospodarczym Chin w 2012 roku. Sytuacja tego kraju ma kluczowe znaczenie dla spółki, gdyż Państwo Środka jest największym importerem miedzi na świecie.

Warto również zauważyć, że w marże producenta miedzi uderzy podatek od kopalin, który wzbudził wiele kontrowersji m. in. ogłoszenie jego wprowadzenia podczas sesji giełdowej w przez premiera Donalda Tuska w trakcie swojego expose.

Skonsolidowany zysk netto za III kwartał 2012 (w milionach złotych)
Spółka Oczekiwania analityków III kwartał 2011
KGHM 1 089 3 201
PGNiG -44 319
PKO BP 919 1017

źródło: Money.pl

Największy polski bank zdaniem analityków pochwali się niespełna o 10 procent gorszym wynikiem niż przed rokiem. Na zyskowności PKO BP ma zaważyć mniejsza liczba udzielonych kredytów, słabsza sprzedaż produktów finansowo-inwestycyjnych oraz wzrost bankowych rezerw. Nie można także lekceważyć wpływu fali bankructw i upadłości firm, w szczególności w branży budowlanej.

Sprawdź, jak zachowywały się kursy spółek publikujących wyniki Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analitycy oczekują natomiast, że stratę finansową zanotuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Średnia prognoza kształtuje się na poziomie -44 milionów złotych, co wypada słabo w zestawieniu z zyskiem netto w wysokości 319 milionów złotych przed rokiem. Na wyniku spółki paliwowej zaważyły wysokie ceny importowanego gazu. Nie dziwi więc pozytywna reakcja inwestorów na ogłoszenie obniżek cen gazu przez Gazprom.

Nie wolno jednakże lekceważyć wpływu rynków zagranicznych na sytuacje na GPW. Wybory w Stanach Zjednoczonych zwróciły uwagę na ważną kwestię tzw. klifu fiskalnego. Z początkiem 2013 roku wygasać mają ulgi ustanowione jeszcze w czasie kadencji Georga W. Busha, co spowoduje skokowy wzrost wpływów budżetowych. Choć to zazwyczaj pozytywna wiadomość, to władze obawiają się jednak dużego spowolnienia spowodowanego nagłym wzrostem podatków. Barack Obama zdaje sobie sprawę z wyzwania i już planuje rozmowy z kongresmenami w celu uporania się z klifem fiskalnym.

Grecja znowu postraszy?

W tym tygodniu warto obserwować sytuację w Grecji, choć obecnie ma ona zdecydowanie mniejszy wpływ na rynki finansowe niż miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu. Mimo wszystko, może być gorąco.

W krótkim odstępie czasu: pojawić się może raport Troiki dotyczący Grecji, dojdzie do spotkania Eurogrupy omawiającego pomoc dla Aten, zaplanowany jest przetarg na czterotygodniowe greckie bony skarbowe oraz wykup trzymiesięcznych bonów skarbowych za pięć miliardów euro.

Podstawowe dane na temat greckiej recesji (w proc.)
2010 2011 2012* 2013*
Zmiana PKB -3,5 -6,9 -5,9 -3,1
Dług publiczny wobec PKB 145 165,4 163,3 168,5
Bezrobocie 12,5 17,6 21,2 21,6

Źródło: Money.pl na podstawie danych DB Research. *Prognoza.

Okazuje się, że Ateny mają coraz większe problemy nawet z obsługą zredukowanego już zadłużenia. 16 listopada Grecja musi wykupić swoje papiery dłużne, co dla nękanych kryzysem i strajkami Aten może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeśli Grecja nie będzie mieć pieniędzy na wykup trzymiesięcznych bonów skarbowych, to będzie to oznaczać niekontrolowane bankructwo Aten. Nie pomaga tutaj strona europejska, która na razie wstrzymuje wypłatę środków z drugiego pakietu pomocowego.

W tym tygodniu kończyć się będzie sezon publikacji sprawozdań finansowych. Swoimi wynikami pochwali się jeszcze m. in. Tauron PE, PEKAO S.A., PZU oraz PGE. Wśród publikacji makroekonomicznych do najważniejszych będzie należeć inflacja w Polsce, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA oraz wstępne dane PKB z krajach Europy Zachodniej.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Skonsolidowany zysk netto za III kwartał 2012
SPółka Oczekiwania analityków III kwartał 2011
KGHM 1 089 3 201
PGNiG -44 319
PKO BP 919 1017
Oczekiwania analityków III kwartał 2011
KGHM 1 089 3 201
PGNiG -44 319
PKO BP 919 1017
giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)