Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Indeks WIG20 rośnie trzeci kwartał z rzędu

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, co stało się na krajowym rynku akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks WIG20 kończy trzeci kwartał z rzędu na plusie, również dzięki dzisiejszemu _ strojeniu okien _ w końcówce notowań. W pobliżu kreski zamykają się giełdy w Europie, zyskuje za to Wall Street.

Około 2,5 procent w ujęciu pierwszych trzech miesięcy i ponad procent dzisiaj zyskał indeks WIG20. Notowania rosły przez większość sesji - już na starcie grupa szła w górę o pół procent i do godziny 16 zmienność była bardzo ograniczona.

Windows dressing na GPW

Ostatni dzień kwartału na giełdach rządzi się jednak nieco innymi prawami, czego najlepszy dowód mieliśmy na kilka kwadransów przed zakończeniem notowań. Najważniejsze grupy spółek jak na komendę zaczęły rosnąć, a obroty na całym rynku - mimo bardzo słabego wyniku na półmetku notowań - wyniosły niemal 900 milionów złotych.

Co ciekawe, zupełnie odwrotnie było na Zachodzie. Najważniejszy grupy spółek rozpoczęły pod kreską, z czasem na rynkach gościł coraz większy optymizm, jednak giełdy ostatecznie wróciły w pobliże kreski. Oprócz krajowego WIG20, pozytywnie wyróżniały się indeksy w Rosji, na Ukrainie, w Turcji i Hiszpanii.

Spadek indeksu Chicago PMI do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy (wynik 55,9 pkt. wobec oczekiwanych 58,5 pkt.) nie wprawił inwestorów w USA większe zakłopotanie. Ich uwaga była bowiem skupiona na _ gołębim _ wystąpieniu szefowej Fed. Janet Yellen podczas konferencji San Francisco podkreśliła, że gospodarka USA wciąż potrzebuje wsparcia.

Choć więcej konkretów właściwie nie padło, to można odnieść wrażenie, że Yellen próbowała nieco złagodzić wydźwięk ostatniej konferencji po cięciu programu QE3. Tak też odebrali to inwestorzy na Wall Street. Tamtejsze indeksy mocno ruszyły w górę, a zwyżka wynosi obecnie w granicach 0,8 procent.

Bardzo dobry początek na Wall Street

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:45

Od sporych wzrostów rozpoczęła się sesja za Oceanem - najważniejsze indeksy już na starcie zyskiwały w okolicach 0,8 procent. Coraz lepsze nastroje panują też w Europie.

Ponad 0,7 proc. wzrósł na starcie przemysłowy Dow Jones, o 11 punktów bazowych więcej technologiczny Nasdaq i tylko S&P 500 zyskał symboliczne 0,25 procent. Raczej jednak nie ma obaw o to, że indeks grupujący czołową _ pięćsetkę _ największych spółek w USA nie zakończy piątego kwartału z rzędu na plusie. Grupa liczy obecnie 1869 punktów, wobec 1848 punktów na koniec grudnia.

Z minuty na minutę poprawia się sytuacja w Europie. Niemiecki DAX rośnie 0,3 proc., francuski CAC40 niecałe 0,2 proc., aż 0,7 hiszpański IBEX35. Średnia zwyżka giełd na Starym Kontynencie sięga około 0,3 proc.

Wciąż około pół procent w stosunku do piątkowego zamknięcia zyskuje indeks WIG20. Podobnie radzą sobie szersze grupy spółek, obroty na całym rynku dobijają dopiero do 500 milionów złotych.

Indeks WIG20 od początku notowań w górę

Najlepiej wśród blue chips radzą sobie papiery Lotosu i JSW, których posiadacze zyskują w granicach 3 procent. Obie spółki znalazły się w opublikowanym dzisiaj raporcie DM IDM - Lotos trafił na listę _ top picks _, a węglowa JSW ją opuściła. W gronie najgorszych znajdują się energetyczne PGE oraz Tauron. W przypadku PGE, kurs traci około 2 procent i znajduje się w pobliżu lokalnego poziomu wsparcia w okolicach 19 złotych.

Europejskie rynki w cieniu indeksu WIG20

Przemysław Ławrowski, godzina 12:20

Sytuacja na warszawskim parkiecie nie uległa zmianie. Niewielkiego osłabienia wzrostów doświadczyli inwestorzy z Europy zachodniej, którzy poznali dane dotyczące inflacji ze strefy euro. Są one ważne z punktu widzenia czwartkowej konferencji po posiedzeniu EBC.

Na warszawskim parkiecie cały czas królują wzrosty. Zwyżka indeksu WIG20 jest prawie identyczna w stosunku do tej z początku sesji. Sytuacja poprawiła się wśród średnich spółek. Indeks WIG50 rośnie o około 0,6 procent.

Z grona dużych spółek najwięcej traci (0,5 procent) Alior Bank po informacji o sprzedaży przez byłych i obecnych menadżerów akcji spółki. Rosną z kolei walory KGHM, które oddaliły się od poziomu 100 złotych już o ponad 8 złotych.

Informacją, na które znaczna część inwestorów zwracała dziś uwagę jest szacunkowa wartość inflacji w strefie euro w marcu. Była ona zgodna z oczekiwaniami (0,6 procent), a jej odczyt jest jednym z ważniejszych przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Decyzję dotyczącą dalszej polityki monetarnej poznamy w czwartek.

DAX i FTSE100 znajdują się na niewielkim plusie, a FTSE100 traci o około 0,2 procent.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na europejskich rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed południem pojawiła się cała seria nieco mniej ważnych dla globalnego rynku danych makroekonomicznych. Francja podała finalny odczyt PKB za czwarty kwartał, a Wielka Brytania liczbę wniosków o kredyt hipoteczny i podaż pieniądza.

Przed nami jeszcze indeks Chicago PMI za marzec oraz wystąpienie szefa Fed (Janet Yellen). Nastroje przedsiębiorców w rejonie Chicago w marcu mają być nieznacznie gorsze niż miesiąc wcześniej, ale nadal poziom indeksu jest wyższy niż 50 punktów.

W Europie wzrosty. Inwestorzy walczą o wyniki

Przemysław Ławrowski, godz. 9:44

Dobre nastroje są dziś kontynuowane na europejskich rynkach. Wiele wskazuje na to, że podczas tej sesji stan ten się nie zmieni. Jest to bowiem ostatni dzień w tym kwartale, w którym można poprawić swoje wyniki inwestycyjne.

Warszawski WIG20 w pierwszych minutach handlu rósł o około 0,5 procent i oscyluje wokół poziomu 2450 punktów. Dziś ostatnia sesja kwartału dlatego też można się spodziewać, że dobre nastroje się utrzymają. Indeks WIG50 oraz WIG250 także świecą się na zielono.

Wśród dużych spółek jak na dotąd na minusie jest tylko Alior Bank. Około 0,5 procent rośnie Orange Polska. Dziś rano pojawiła się rekomendacja sprzedaj dla spółki z wyceną 8 złotych za jedną akcję.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

DAX dziś rano zyskuje 0,4 procent po danych dotyczących sprzedaży detalicznej. Dobry odczyt (+2 procent rok do roku) za luty nie przełożył się jak widać znacząco na jego notowania. Podobne zmiany widać na giełdzie w Paryżu.

Z ciekawszych publikacji, jakich należy się dziś spodziewać, to saldo rachunku bieżącego dla Polski. Nie będzie miała ona jednak decydującego wpływu na losy sesji.

To będzie niezwykle emocjonujący tydzień na GPW

Paweł Zawadzki, 30 marca, godz. 19:56

Z jednej strony mamy bowiem zakończenie miesiąca i kwartału. Z drugiej, tradycyjnie jak w każdym pierwszym tygodniu nowego miesiąca, poznamy decyzje podjęte na posiedzeniu władz Europejskiego Banku Centralnego oraz najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Choć odpowiedzi na najważniejsze pytania pojawią się dopiero pod koniec tygodnia, to inwestorzy _ grać pod nie _ będą już zdecydowanie wcześniej.

Start pierwszej sesji nowego tygodnia na warszawskiej giełdzie nie zapowiada się najlepiej. Powodem jest zachowanie amerykańskich graczy. Mimo iż najważniejsze indeksy Wall Street piątkowe notowania rozpoczynały solidnymi (nawet ponad procentowymi) zwyżkami, kończyły je wzrostami o dużo mniejszej skali. Co ważniejsze, finiszowały sporo niżej niż znajdowały się, kiedy notowania zamykała GPW.

Zobacz, jak przebiegała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wpływ tej rozbieżności na krajową giełdę - z dwóch powodów - wcale nie musi być jednak duży. Po pierwsze, indeks grupujący dwadzieścia największych spółek był w piątek relatywnie słaby. WIG20 zyskał _ zaledwie _ 0,5 procent, podczas gdy na przykład niemiecki DAX poszedł w górę o niespełna 1,5 procent. Warto też pamiętać, że w poniedziałek wypada ostatnia sesja miesiąca i kwartału. Jak wiadomo nie od dziś, ostatnie dni notowań okresów rozliczeniowych rządzą się swoimi prawami.

WIG20 (nie tylko on, bo w górę pięły się również indeksy grupujące mniejsze spółki) ma za sobą bardzo udany, zakończony niemal 3-procentowym wzrostem tydzień, podczas którego sforsował barierę 2.400 punktów. Jeśli na Wall Street nie dojdzie do pogłębienia ubiegłotygodniowych spadków, indeks warszawskich blue chipów powinien ruszyć w kierunku 2.500 punktów.

Pierwszą przeszkodą na tej trasie - co pokazała zarówno sesja czwartkowa, jak i piątkowa - będą okolice 2.450 punktów. Górne cienie na wykresie świecowym WIG20 w przypadku ostatnich trzech sesji na GPW mogą sugerować, że zanim dojdzie do ataku na kolejny _ pełen poziom _, czeka nas lekka korekta. W takiej sytuacji, głównym wsparciem dla kupujących będzie przebity w ubiegłym tygodniu opór, czyli linia 2.400 punktów.

W centrum uwagi EBC i rynek pracy w USA

Podobnie, jak w przypadku kilku ostatnich posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego, w czwartek inwestorzy będą czekać na wiadomości dotyczące luzowania polityki monetarnej w Eurolandzie. Po ostatnich - słabszych od prognoz analityków - danych z europejskiej gospodarki oraz informacjach o spadającej inflacji konsumenckiej, będą liczyć na nieco więcej konkretów ze strony Mario Draghiego.

Znając jednak sposób działania EBC, raczej nie spodziewają się, że już na kwietniowym posiedzeniu zapadną przełomowe decyzje, jak obniżenie stóp procentowych w strefie euro (te byłyby wówczas ujemne), czy skup aktywów. Sama sugestia takich działań byłaby dobrze odebrana przez rynki. Szczególnie, że amerykański bank centralny sukcesywnie zamyka etap ultraluźnej polityki pieniężnej.

W tym kontekście bardzo istotne będą, publikowane w piątek, najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Prognozy są bardzo dobre. Według analityków, stopa bezrobocia spadnie do 6,6 procent z 6,7 procent poprzednio, a zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrośnie o 190-200 tysięcy, podczas gdy miesiąc wcześniej jego zmiana wyniosła + 175 tysięcy.

Z ważniejszych publikacji z gospodarki warto odnotować również sprzedaż detaliczną w Niemczech, szacunki inflacji konsumenckiej w strefie euro i indeks Chicago PMI (poniedziałek), stopę bezrobocia w strefie euro oraz przemysłowe indeksy PMI/ISM z Eurolandu/USA (wtorek), zamówienia w amerykańskim przemyśle oraz raport ADP (środa) oraz usługowe indeksy PMI/ISM w strefie euro/USA (czwartek) oraz zamówienia w niemieckim przemyśle (piątek).

Jeśli chodzi o informacje z rodzimej gospodarki warto natomiast pamiętać, że w gąszczu publikowanych we wtorek wskaźników obrazujących aktywność w przemyśle, znajdzie się także indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego. Będzie to jedyna istotna wiadomość z krajowego podwórka, ponieważ posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych odbędzie się dopiero w przyszłym tygodniu (8-9 kwietnia).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)