Notowania

giełda
09.11.2012 16:05

GPW: Indeksy odrabiają straty. Powód?

W komentarzu Money.pl czytaj, co wpływa na nastroje podczas piątkowej sesji na giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Choć problemy Grecji z finansowaniem oraz wyniki spółek mocno zaciążyły na indeksie WIG20, to początek sesji na Wall Street sprawił, że indeks blue chipów zaczął odrabiać straty.

Przez cały dzień kontrakty na indeks S&P500 znajdowały się na widocznych minusach, co odbijało się na nastrojach w Europie. Po otwarciu notowań na Wall Street indeks S&P500 znalazł się jednak minimalnie pod kreską, tym samym pojawił się impuls zachęcający do kupna akcji.

Zobacz, jak dzisiaj zachowuje się indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Grecja znowu znalazła się w centrum uwagi, gdyż może się okazać że pieniądze z drugiego pakietu pomocowego, mogą przyjść zbyt późno. Ateny wtedy nie spłacą swojego zadłużenia na czas, co może spowodować trudne do przewidzenia konsekwencje.

Dziś wśród blue chipów na plusie znajduje się jedynie deweloper GTC (0,26 proc.), kolejne 19 spółek znajduje się pod kreską. Najwięcej traci Jastrzębska Spółka Węglowa (-3,85 proc.). Obroty przekraczają 500 milionów złotych.

GPW: Masz akcje JSW? Ta informacja może cię zmartwić

Łukasz Pałka, godz. 12.55

Od początku dzisiejszego handlu na warszawskiej giełdzie zmiany nastrojów są niewielkie. Przewagę wciąż mają inwestorzy pozbywający się akcji. Gracze pozbywają się między innymi papierów Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która rozczarowała wynikami.

Jak już pisaliśmy wcześniej, dobre dane makroekonomiczne Chin nie wystarczyły dzisiaj do tego, by zachęcić inwestorów do kupowania akcji. Wciąż bowiem nad rynkiem wiszą obawy o brak porozumienia w sprawie pomocy dla Grecji czy tzw. klifu fiskalnego w USA. To sprzyja wyprzedaży akcji pod koniec tygodnia.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 najmocniej spadają notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przed godziną 13. jej kurs idzie w dół o ponad 3 procent. Inwestorzy pozbywają się akcji spółki, bo rozczarowała ich swoimi wynikami, a także przedstawiła słabsze od oczekiwań prognozy. Rosną za to notowania spółek Eurocash oraz LPP, które dzisiaj pozytywnie zaskoczyły inwestorów swoimi wynikami.

Inwestorzy wyprzedają akcje. Dobre dane nie pomogły

Łukasz Pałka, godz. 10.00

Handel na warszawskiej giełdzie, a także innych europejskich parkietach rozpoczął się od wyprzedaży akcji. Inwestorom nie wystarczyły lepsze dane z chińskiej gospodarki.

Od początku sesji przewagę na GPW mają inwestorzy pozbywający się akcji. Spadają również główne indeksy na giełdach europejskich.

Zobacz bieżące notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed rozpoczęciem handlu inwestorzy poznali między innymi najnowsze informacje gospodarcze z Chin. Pokazały one odbicie w chińskiej gospodarce w postaci wzrostu październikowej produkcji przemysłowej o 9,6 procenta, wobec prognoz na poziomie 9,3 procenta. Dane sprzyjają między innymi wzrostowi cen miedzi na rynkach.

Wśród spółek z WIG20 po pierwszej godzinie sesji przed spadkami broni się tylko Bogdanka. Wzrost kursu jej akcji jest jednak symboliczny.

Niepokój wśród inwestorów. Szykują się dalsze spadki?

Arkadiusz Droździel, 8.11, g.22.58

Kontynuacja spadków na giełdach za Oceanem oraz wzrost niepokoju o sytuację w Grecji to czynniki, które będą miały decydujący wpływ na przebieg handlu na europejskich parkietach w piątek.

Na zakończenie czwartkowej sesji na Wall Street tamtejsze indeksy, po drugim z rzędu wyraźnym spadku, zeszły do najniższych poziomów od początku sierpnia. S&P 500 oddalił się od psychologicznych 1400 punktów o ponad 20 punktów. Natomiast Dow Jones Industrial od 13 tys. punktów dzieli już o niemal 200 punktów.

Zobacz, jaki przebieg miała sesja w USA

W tej sytuacji maleją szanse na odreagowanie przeceny wywołanej reelekcją Baracka Obamy na prezydenta. Przedwyborczy niepokój związany z wyborem Demokraty był jednak uzasadniony. Pomimo zapewnień starego-nowego prezydenta, że jest otwarty na współpracę z Republikanami, inwestorzy obawiają się, że Obama może nie dojść do porozumienia z Kongresem w sprawie klifu fiskalnego.

Z końcem roku wygasają bowiem ulgi podatkowe, które przyniosą budżetowi, ale _ wyssają _ z gospodarki, ponad 600 mld dolarów. Równocześnie w życie mają wejść ustawy ograniczające wydatki. Dzięki temu wyraźnie zmniejszy się deficyt. Negatywnym skutkiem będzie jednak znaczny spadek PKB w przyszłym roku. Według rządowych szacunków gospodarka amerykańska może się skurczyć nawet o 5 procent. To automatycznie przełoży się na wzrost bezrobocia. By do takiej sytuacji nie doszło należy przedłużyć obowiązywanie części ulg oraz ograniczenia cięć wydatków. Do tego niezbędna jest jednak zgoda Kongresu. A tam Demokraci mają przewagę tylko w Senacie. W Izbie Reprezentantów ponownie większość stanowią Republikanie.

Dodatkowym czynnikiem, który zwiększa nerwowość na rynkach akcji są informacje dotyczące Grecji. Pomimo że tamtejszy parlament uchwalił plan bolesnych reform, które mają przynieść 18,5 mld euro oszczędności do 2016 roku okazuje się, że Trojka, czyli Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, mogą Grekom nie przelać 31,5 mld euro z pakietu pomocowego już teraz, a dopiero na koniec miesiąca.

Przedstawiciele tych instytucji obawiają się, że pod naciskiem protestów społecznych rząd może się w końcu wycofać z części reform. Ważnym testem będzie głosowanie nad przyszłorocznym budżetem, które jest zaplanowane w weekend.

Negatywne nastroje wywołane sytuacją w USA oraz niepokojem wokół Grecji rzutować będą na to co wydarzy się na GPW. W środę i czwartek, choć pierwsze fazy sesji przebiegały nieco gorzej niż na innych europejskich parkietach, to już ich końcówki miały diametralnie inny przebieg.

Zobacz, jak WIG20 zmieniał się w środę i czwartek w porównaniu do indeksów w Europie

Szanse na powtórkę są tym razem nieco mniejsze. Przede wszystkim kolejne rozczarowanie swoim inwestorom przyniosły akcje JSW. Spółka po zakończeniu czwartkowej sesji opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał, które okazały się wyraźnie gorsze od prognoz. Spółka miała zarobić w tym czasie 295 mln zł, a w rzeczywistości zysk netto wyniósł o niemal 50 mln zł mniej.

Zobacz, jak zmieniał się kurs JSW od debiutu na GPW

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz