Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Fixing jednak udany. Byki górą

0
Podziel się:

Zmienna sesja zakończyła się korzystnie dla kupujących. Inwestorom nie są straszne obniżki ratingów czy fala protestów przelewająca się przez kraje pogrążone w kryzysie.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Zmienna sesja zakończyła się korzystnie dla kupujących. Inwestorom niestraszne są obniżki ratingów czy fala protestów przelewająca się przez kraje pogrążone w kryzysie. Wzorem giełd zachodnich warszawski parkiet wyszedł na plus.

WIG20 zamknął się na 0,3-procentową zwyżką, lepiej poradził sobie mWIG40 zyskując 0,65 procenta, z kolei sWIG80 wyszedł lekko ponad kreskę (0,18 proc.).

Zobacz przebieg sesji na warszawskim parkiecie

Indeksy w Europie kończą notowania na lepiej niż na GPW. Niemiecki DAX zyskuje 0,49 procenta, CAC40 rośnie 0,52 proc., natomiast brytyjski FTSE250 zwyżkuje 0,39 procenta. Na niewielkim 0,15-procentowym plusie znajduje się amerykański indeks S&P500.

Ze spółek wchodzących do WIG20 najwięcej zyskały na wartości walory Lotosu (3,56 proc.), dobrze też wypadł Bank Handlowy (2,92 proc.) i TVN (2,80 proc.) Na drugim biegunie znalazły się GTC (-2,72 proc.) i JSW (2,25 proc.).

GPW: Zaskakujące dane z gospodarki sprawiły, że...

Artur Nawrocki, godz. 15.17

Dobre dane makroekonomiczne z Polski i Stanów Zjednoczonych nie pomogły indeksom. Inwestorzy więcej wagi przywiązują do protestów w Grecji o ogromnej skali oraz spekulacjami na temat zwiększenia Funduszu Stabilizacyjnego.

WIG20 znajduje się lekko nad kreską - 0,21 procenta. Blisko kursu odniesienia znajdują się także indeksy małych i średnich przedsiębiorstw.

Notowania polskich indeksów na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Choć produkcja przemysłowa w Polsce nie przyspieszyła, to i tak zaskoczyła analityków. Ekonomiści prognozowali wzrost na poziomie 4,9 procenta. Dynamika wyniosła jednak 7,7 rok do roku.

Wyżej niż oczekiwano wypadły rozpoczęte budowy domów w USA. Analitycy oczekiwali 590 tys., rozpoczęto 658 tys. budów. Nieco zawiodły pozwolenia na budowę domów, które okazały się 16 tysięcy niższe od prognozowanej wartości 610 tysięcy. Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych była zgodna z konsensusem 0,3 procenta.

Kontrakty na S&P zyskują 0,43 procenta. Podobne nastroje panują na Starym Kontynencie. Główne indeksy europejskie przyzwoicie zyskują, ale rzadko przekraczają 1 procent. Parkiet w Rydze jest najsłabiej radzącą sobie giełdą w regionie.

Wśród dużych spółek najlepiej zachowują się papiery Banku Handlowego, kóry zyskuje 3,66 procent. Z drugiej strony mamy dewelopera GTC, który traci 3,20 procenta.

GPW: Jest lepiej, ale bez przekonania

Paweł Zawadzki, godzina 12:57

Dobre nastroje obserwowane obecnie na większości europejskich parkietów nie pozostały bez wpływu na warszawską giełdę. Tutaj szalę na swoją stronę również lekko przeważyli kupujący.

Zmieniła się natomiast kolejność trzech najważniejszych indeksów GPW. Największym wzrostem może pochwalić się obecnie WIG20, którego kurs idzie w górę o około 0,7-0,8 procent. Także zwyżkują, jednak słabiej, indeksy spółek średnich i małych.

Zobacz notowania głównych indeksów GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowania mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

Jeszcze lepiej wypadają wskaźniki najważniejszych giełd Starego Kontynentu. Brytyjski FTSE, francuski CAC i niemiecki DAX idą w górę od 1 do 1,5 procent. Ponad 0,5-proc. wzrosty pokazują natomiast kontrakty terminowe na główne amerykańskie indeksy.

Inwestorzy nie przejęli się informacją podaną przez agencję Reutera, według której jak dotąd nie ma porozumienia w sprawie zwiększenia EFSF do 2 bilionów euro. Niezła wiadomość napłynęła natomiast z Portugalii, której, na warunkach zbliżonych do ostatniej aukcji, udało się sprzedać warte 1,5 mld euro bony skarbowe.

Znacznie ciekawiej może zrobić się na rynkach około 14:30, kiedy inwestorzy poznają najbardziej oczekiwane dziś wiadomości z amerykańskiej gospodarki. Napłyną wówczas dane o inflacji konsumentów, liczbie wydanych pozwoleń na budowę domów i liczbie rozpoczętych budów.

GPW: Wall Street, czy agencje ratingowe? Trwa walka

Paweł Zawadzki, godzina 9:27

Znakomitą sesję na amerykańskich giełdach zrównoważyły negatywne wiadomości o decyzjach agencji ratingowych. W efekcie środową sesję rozpoczęliśmy bez wyraźnego kierunku.

Po niespełna dwóch kwadransach notowań w Warszawie WIG20 zyskuje symboliczne 0,1 procent. Nieco lepiej wypadają indeksy grupujący spółki średnie i małe. Skala wzrostu żadnego z nich nie przekracza jednak 0,5 procent.

Zobacz na żywo dzisiejsze notowania WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po zakończeniu wczorajszej sesji na Wall Street można było mieć nadzieje na przynajmniej krótkoterminowe wzrosty w Warszawie. Pozytywne sygnały płynące zza Oceanu _ równoważą _ jednak decyzje agencji ratingowych.

Pozytywnie nie zaskoczył swoimi wynikami Apple. W trzecim kwartale tego roku producent telefonów iPhone zanotował zysk na poziomie 7,05 dolara na akcję. Spółka zaraportowała zatem wynik o 26 centów niższy od oczekiwań analityków.

W gronie największych spółek jak dotąd brak znaczących zmian kursów. Akcje dwóch spółek - PKO BP i Bogdanki - zyskują nieco powyżej 1 procent. Strata żadnego z blue chipów nie przekracza tego poziomu.

GPW: Inwestorów ponownie czeka duża dawka nerwów

Łukasz Pałka, 18.10, godzina 22:45

Kryzysu w strefie euro ciąg dalszy. Do akcji znów wkraczają agencje ratingowe, więc sytuacja na rynku może stać się bardzo nerwowa.

Na nami z jednej strony bardzo dobra sesja na amerykańskiej giełdzie. Z drugiej, fatalne informacje z Włoch na temat kondycji ich sektora finansowego. Wniosek przed sesją na GPW? Znów czekają nas spore wahania i nerwy. Możliwe spadki.

Zobacz wtorkowe notowania na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Początek tygodnia przynosi sporo informacji z agencji ratingowych, które - jak już inwestorzy zdążyli się nauczyć - potrafią mocno pokrzyżować plany optymistów kupujących akcje. Zaczęło się od groźby obniżenia wiarygodności kredytowej Francji i obcięcia jednego „A” przez agencję Moody's. Francuski rząd zapewnia jednak, że zrobi wszystko, by najwyższy rating zachować. Francuski minister finansów Francois Baroin przekonywał we wtorek, że Francja przeprowadza reformy i nie ma obaw o stan jej gospodarki. Niepokój, jeżeli chodzi o wiarygodność kredytową Francji, budzi jednak większe zaangażowanie finansowe tego kraju w pomoc dla strefy euro.

Z kolei agencja Standard&Poor's obniżyła ocenę ponad 20 włoskich banków i instytucji finansowych. Analitycy stwierdzili, że są one w kiepskiej kondycji, co może sugerować, że będą potrzebowały dokapitalizowania.

W ten sposób agencje przypomniały inwestorom, że kryzys w strefie euro dotyczy nie tylko Grecji, ale również znacznie większych gospodarek, dla których o ratunek może być znacznie ciężej. Co więcej, zagrożone są również instytucje finansowe, które inwestowały środki w obligacje pogrążonych w kryzysie państw.

Takie informacje nie sprzyjają kupującym akcje i mogą stać się pretekstem do kolejnej wyprzedaży akcji na giełdzie. Nawet pomimo politycznych zapewnień, że rządy nie pozwolą na upadłość którejkolwiek z instytucji finansowych oraz że pracują nad planem ratunkowym dla strefy euro.

Wśród danych makroekonomicznych warto w środę zwrócić uwagę na informacje o pozwoleniach na budowę, które napłyną z USA. O ile w strefie euro kryzys staje się coraz poważniejszy, to dane zza Oceanu zaczynają powoli napawać optymizmem. Prezes Fed Ben Bernanke ponownie przekonywał we wtorek wieczorem o konieczności wspierania gospodarki przez banki centralne, z kolei Bank of America pokazał zyski, które znacznie przekroczyły prognozy analityków.

Podsumowując, po środowej sesji na GPW należy spodziewać się dużej nerwowości i dużych wahań indeksów. Pod presją mogą być przede wszystkim notowania instytucji finansowych, na których notowania negatywny wpływ mogą mieć doniesienia ze strefy euro.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)