Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Inwestorzy chętnie kupują akcje. Dlaczego?

0
Podziel się:

Jednym z niewielu konkretów jaki wynieśliśmy ze spotkania Merkel-Hollande, to utrzymanie twardego stanowiska w sprawie euroobligacji. Niezłe dane dotyczące zamówień dóbr trwałych w USA wsparły indeks WIG20.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

W końcówce notowań poprawiły się nastroje w Europie. Nie pozostało to bez wpływu na warszawską giełdę. Dobre dane z Niemiec oraz świetna prognoza Banku Światowego zachęciły inwestorów do kupna. Tym samym WIG20 wzrósł o ponad 1 procent, osiągając maksimum sesji.

Eurogrupa podczas telekonferencji dyskutowała na temat potencjalnej pomocy dla Hiszpanii i Cypru. Ministrowie Finansów doszli do wniosku, że Hiszpania może potrzebować 51-62 miliardów euro. Wsparcia ma udzielić EFSF albo ESM. Hiszpański rząd będzie odpowiedzialny za otrzymane fundusze ratunkowe, natomiast Cypr dostanie pomoc dopiero, kiedy zacznie wdrażać reformy.

Zobacz, jak dzisiaj zamknęły się warszawskie indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wiadomościami, które wsparły polski parkiet był stan niemieckich finansów publicznych oraz prognozy Banku Światowego dotyczące m. in. naszego kraju. Niemcy trzymają deficyt w ryzach, pomimo niskich kosztów odsetkowych. Z kolei Polska w oczach prestiżowej instytucji jest gospodarczym liderem regiony.

Na polskiej giełdzie, wśród blue chipów, najlepszym walorem okazał się PZU, który na zamknięciu wzrósł o ponad 3 procent. Najsłabiej wypadł gazowy PGNiG zniżkujący ponad 1,5 procent. Kiepsko spisały się firmy mające problemy z płynnością - Polimex-Mostostal stracił 7,41 proc., z kolei Bomi z wnioskami o upadłość spadło o ponad 30 procent. Obroty wyniosły ponad 800 milionów złotych.

GPW: Twarde stanowisko Merkel. A na giełdzie...

Artur Nawrocki, godz. 15.46

Jednym z niewielu konkretów, jaki wynieśliśmy ze spotkania Merkel-Hollande, to utrzymanie twardego stanowiska w sprawie euroobligacji. Niezłe dane dotyczące zamówień dóbr trwałych w USA wsparły indeks WIG20.

Słaba dynamika zamówień w poprzednim miesiącu była zrekompensowana wzrostem w maju. Analitycy oczekiwali wzrostu 0,4 proc. względem kwietnia w przypadku dóbr trwałego użytku, natomiast bez środków transportu było to 0,8 proc. miesiąc do miesiąca. Ostateczne liczba zamówień wzrosła odpowiednio 1,1 proc. i 0,4 procent.

Zobacz, jak dzisiaj zachowuje się indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większość indeksów Starego Kontynentu lekko zwyżkuje. CAC40 rośnie 0,77 proc., DAX zyskuje 0,33 proc., natomiast londyński FTSE250 jest 0,17 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia. Wall Street również znajduje się niewiele nad kreską (S&P500 +0,3 proc.)

Najlepszymi spółkami w WIG20 jest bank Pekao SA oraz PZU (oba walory ponad 2 procent). Na drugim biegunie Synthos (- 2 proc.) i PGNIG (-2,7 proc.). Dużego wpływu na notowania nie wybór zarządu KGHM. Obroty wynoszą ponad 500 milionów złotych.

GPW: WIG20 utknął. To może zmienić stosunek do akcji

Paweł Zawadzki, godzina 12:20

Sytuacja na GPW nieznacznie się pogorszyła, jednak główne indeksy warszawskiej giełdy wciąż utrzymują się w okolicach wczorajszych zamknięć. Inwestorzy czekają na pierwsze impulsy, które mogą pomóc im w podjęciu decyzji.

WIG20 znajduje się obecnie w miejscu, w którym kończył wczorajsze notowania. Niewielkie wzrosty notują natomiast wskaźniki spółek średnich i małych. Brak zdecydowania obserwujemy także na większości parkietów w Europie.

Sprawdź, jak WIG20 radzi sobie na tle indeksów giełd w Paryżu i Frankfurcie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Więcej _ ruchu _ na GPW powinniśmy zobaczyć najpóźniej około 14:30, kiedy zostaną opublikowane pierwsze dzisiejsze dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych, czyli zamówienia na dobra trwałego użytku. Analitycy prognozują, że w maju wzrosły one o 0,4-0,5 procent. Z kolei po wyłączeniu środków transportu wzrost ten ma sięgnąć 0,8-0,9 procent.

Inwestorzy czekać będą jednak przede wszystkim na doniesienia z mini-szczytu, czyli spotkania niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i francuskiego prezydenta Francois Hollande oraz efekty rozpoczynającej się już o 13-tej telekonferencji ministrów finansów państw strefy euro.

GPW: Nie tylko szczyt UE. Trwa oczekiwanie na...

Paweł Zawadzi, godzina 9:35

Inwestorzy sesję na GPW rozpoczęli w umiarkowanie dobrych nastrojach. Niewielkie wzrosty indeksów obserwujemy także na większości giełd Starego Kontynentu.

WIG20 zyskuje obecnie niespełna 0,5 procent. Podobną skalę wzrostów odnotowują również wskaźniki grupujące spółki średnie i małe.

Zobacz notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W centrum uwagi będą dziś przede wszystkim wszelkie doniesienie z Europy. Jutro rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, zatem giełdowi gracze będą poszukiwać wszelkich wskazówek mogących pomóc im w wybraniu kierunku. Dziś m.in. spotkają się kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande.

Ponad 1,5-proc. wzrosty w WIG20 odnotowują aktualnie Bank Handlowy, Kernel, Boryszew i Asseco Poland. Najsłabszą spółką w gronie blue chipów jest chemiczny Synthos. Jego rynkowa wycena jest obecnie o niemal 1 proc. niższa niż podczas wczorajszego zamknięcia.

Mocny klincz na GPW. Pojawiły się niepokojące symptomy?

Maciej Rynkiewicz, 26.06, godzina 22:35

Kupujący obronili poziom 2200 punktów. Blisko 2-proc. wzrost WIG20 był we wtorek zaskakujący, bowiem większość indeksów na Starym Kontynencie ostro traciła. Możliwe jednak, że inwestorzy znowu powalczą z linią wsparcia.

Wtorkowa sesja zakończyła się wzrostami, jednak przez większość dnia indeksy poruszały się w stosunkowo wąskich przedziałach wartości. Inwestorzy nie zajmowali ryzykownych pozycji, czekają bowiem na czwartkowy szczyt unijnych przywódców.

Trudno oczekiwać, że w środę będzie inaczej - co prawda czołowi politycy najważniejszych państw w Europie pojawiają się w mediach coraz częściej, jednak ich wypowiedzi nie są radykalne. Trzecia sesja w tym tygodniu upłynie prawdopodobnie też pod znakiem jałowych doniesień, których osią będą problemy Hiszpanii i Cypru. Na tych krajach skupią się bowiem na środowej telekonferencji ministrów finansów strefy euro.

Wcześniej dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francoisa Hollande'a. To wydarzenie prawdopodobnie też nie wpłynie na rynki akcji, zazwyczaj na dzień przed szczytem głowy tych państw ustalają wspólne stanowisko na następny dzień.

Bardzo możliwe, że po raz drugi _ w karierze _ Hollande'a do tego nie dojdzie. We wtorek późnym wieczorem Angela Merkel zapowiedziała, że wspólnota nie wyemituje euroobligacji, chyba że _ po jej trupie _. Atmosfera na środowym spotkaniu może być więc - delikatnie mówiąc - dosyć ciężka. Prezydent Francji widział euroobligacje raczej w kolorowych barwach.

Dlatego inwestorzy w środę będą trzymali rękę na pulsie, a ich czujność prawdopodobnie zwiększy wczorajsze doniesienie o obciętym ratingu dla Niemiec. Agencja Egan Jones skarciła państwo ze stolicą w Berlinie oceną A+ z oceną nagatywną, obniżając wcześniejsze AA-.

Tę złą wiadomość może zniwelować wtorkowa sesja za Oceanem. Po poniedziałkowych spadkach, główne indeksy odrobiły niewielką część strat - średnio około pół proc. Było to jednak raczej odbicie w spadkowej korekcie, dlatego zwyżki najważniejszych indeksów nie powinny mieć wielkiego znaczenia na jutrzejsze otwarcie giełd w Europie i Warszawie.

Grupa polskich blue chipów jest teraz w dosyć mocnym klinczu. Pojawił się bowiem sygnał, który powinien skłonić do sprzedaży akcji. Jednak bliskość stosunkowo mocnego poziomu wsparcia sygnalizuje coś zupełnie innego.

Zwolennicy analizy technicznej wyrysowali już z pewnością początek formacji _ głowy i ramion _ - sygnału do wyjścia z długich pozycji w oczekiwaniu na spadki. Szczyt _ pierwszego ramienia _ formacji pojawił się 12 czerwca, _ głowa _ siedem dni później, z kolei szczyt _ prawego ramienia _ - stosunkowo wysoki - zarysował się dzisiaj.

Wykres WIG20 od początku czerwca do dzisiaj Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Formację potwierdzał też malejący wolumen transakcji w omawianych dniach. Potwierdzał, bowiem do przełamania doszło dzisiaj, liczba transakcji przekroczyła 600 milionów - czyli tyle, ile było ich 12 czerwca. Bardzo możliwe, że _ głowa z ramionami _ ostatecznie nie powstanie, a zamiast niej inwestorzy postawią na kontynuację trendu bocznego w pasie 2200 - 2400 punktów. Byłaby to bardzo dobra informacja dla inwestorów liczących na wzrosty.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)