Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Inwestorzy obronili się przed spadkami

0
Podziel się:

Lepsze dane makro z amerykańskiej gospodarki przyniosły poprawę nastrojów na GPW. NBP uspokoił z kolei sytuację na polskiej walucie.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.30

Handel na warszawskiej giełdzie kończymy w nieco lepszych nastrojach. Pomogły dane z amerykańskiej gospodarki, a także uspokojenie sytuacji na rynku walutowym po interwencji NBP.

Dane z rynku pracy USA były co prawda gorsze od prognoz, ale już wskaźnik Chicago PMI oraz informacje na temat sprzedaży domów wprowadziły lepszy nastrój. Wall Street spokojnie odreagowuje wczorajsze spadki, a to przełożyło się również na poprawę sytuacji na GPW. Trudno jednak mówić o znaczącym wzroście. Podobnie zresztą wyglądała sytuacja na pozostałych europejskich parkietach.

WIG20 i inne europejskie indeksy podczas dzisiejszej sesji

Po godzinie 16. na rynku walutowym interweniował Narodowy Bank Polski. To pozwoliło nieco uspokoić sytuację wokół polskiej waluty, która dzisiaj mocno traciła, zarówno w wobec euro, jak i dolara.

Wśród blue chipów lepiej spisywały się dzisiaj akcje KGHM, w górę poszedł również Tauron. Po południo poprawa nastrojów sprzyjała wstrzymaniu spadku kursów akcji instytucji finansowych.

GPW: NBP interweniuje na złotym. WIG20 na plusie

Łukasz Pałka, godz. 16.40

NBP próbuje uspokoić sytuację na rynku walutowym. Po interwencji złoty zaczął iść w górę. Na plus wyszedł wreszcie indeks WIG20.

Indeks WIG20 podczas dzisiejszych notowań na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

NBP po południu interweniował na rynku sprzedając waluty obce. To już piąta interwencja w tym roku. Na GPW do głosu dochodzą wreszcie kupujący akcje. Sprzyja im między innymi dobra sytuacja na nowojorskiej giełdzie, gdzie indeksy odreagowują wczorajsze spadki.

GPW: Niewielkie odbicie po otwarciu handlu w USA

Łukasz Pałka, godz. 15.50

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od nieznacznego odreagowania wczorajszych spadków. Inwestorzy w miarę pozytywnie zinterpretowali informacje na temat aukcji włoskich obligacji.

Po otwarciu notowań na Wall Street indeks WIG20 ponownie ruszył w górę, ale trudno w tym przypadku mówić o jakiejkolwiek poprawie nastrojów. WIG20 zachowuje się gorzej niż główne indeksy na parkietach Europy Zachodniej.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy w USA na razie nieznacznie odreagowują wczorajsze spadki, większego wpływu na rynek nie miały nieco gorsze od oczekiwań dane z tamtejszego rynku pracy.

Wśród polskich blue chipów tracą dzisiaj wszystkie banki. Na niewielkich plusach pozostają na razie Tauron oraz KGHM.

GPW: Niedźwiedzie zyskują przewagę

Artur Nawrocki, godz. 14.51

Wzrastająca niepewność na rynku złotego wpływa również na warszawskie blue chipy, które powiększyły stratę. Radzimy sobie wyraźnie gorzej od rozwiniętych giełd Starego Kontynentu. O 14.30 spłynęły słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy.

WIG20 zniżkuje 0,7 procenta. Blisko poprzedniego zamknięcia znajdują się indeksy małych i średnich przedsiębiorstw. MWIG40 zwyżkuje 0,02 procenta, z kolei sWIG80 traci 0,17 procenta.

Sprawdź notowania najważniejszych indeksów na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mówiąc o danych z amerykańskiego rynku pracy mamy na myśli cotygodniowy raport o liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych Amerykanów. Po niskim odczycie (364 tys.) z zeszłego tygodnia analitycy oczekiwali wzrostu takich wniosków do liczby 375 tysięcy. Ostatecznie było ich 6 tysięcy więcej.

Indeksy w Europie znajdują się blisko kursu odniesienia, delikatnie nad kreską. DAX rośnie 0,3 procenta, CAC40 spada 0,11 procenta, natomiast brytyjski FTSE zniżkuje 0,13 procenta. Kontrakty na amerykański indeks S&P500 zyskują 0,22 procenta.

GPW: Włosi sprzedali swój dług inwestorom

Artur Nawrocki, godz. 11.25

Z jednej strony obniżyła się rentowność włoskich obligacji, natomiast z drugiej Włosi nie sprzedali tyle obligacji ile chcieli. Analitycy oczekiwali sprzedaż papierów dłużnych o wartości 8,5 miliarda euro. Ostatecznie inwestorzy nabyli papiery warte o 7,017 miliarda euro.

WIG20 negatywnie odebrał tą wiadomość i znalazł się pod kreską. Brak zdecydowania widoczny jest także wśród mniejszych spółek. MWIG40 zyskuje 0,25 procenta, ale sWIG80 zniżkuje 0,15 procenta.

Zobacz jak radzi sobie indeks WIG20 na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rentowności włoskich obligacji kształtowały się następująco: 10-letnie (6,7 proc.), 11-letnie (6,98 proc.), 3-letnie (5,62 proc.). Słabo wyglądała rentowność obligacji 7-letnich, która wzrosła do 7,42 procenta.

Na polskiej giełdzie zyskiwać zaczął PetrolInvest (7,01 proc.), który zareagował na informacje o zwiększeniu bezpośredniego zaangażowania w wydobywczo-poszukiwawczej spółce przez Ryszarda Krauzego.

GPW: Słaby koniec roku. Inwestorzy czekają na Włochów

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Końcówka roku upływa inwestorom w niezbyt dobrych nastrojach. Kluczowa dla dzisiejszej sesji może być aukcja włoskich obligacji, której wyniki poznamy około godziny 11.

WIG20 rozpoczął dzień na symbolicznym plusie, nieznacznie tylko odreagowując wczorajszy spadek. Nic nie wskazuje na to, by miało dzisiaj dojść do gwałtownego odbicia, tym bardziej że notowaniom indeksu nie sprzyja zachowanie akcji KGHM.

Obserwuj dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kluczowa dla dzisiejszej sesji na europejskich giełdach może okazać się aukcja włoskich obligacji. Jej wyniki poznamy około godziny 11. Do tego czasu inwestorzy, którzy w końcówce roku w ogóle uczestniczą w handlu, będą raczej wstrzymywać się z decyzjami.

GPW: Niepewność przed aukcją włoskich obligacji

Artur Nawrocki, 28.12.,godz. 23.15

Nastroje nie dopisują, choć prawdopodobnie okaże się ona sukcesem. Podobnie jak kilka ostatnich tego typu transakcji, które przy wsparciu EBC pozwoliły obniżyć rentowności obligacji zadłużonych gospodarek. Ostatnie wydarzenia na rynkach pokazują, że rosnąca rola EBC wcale nie oznacza powrotu optymizmu na rynki.

Aukcję włoskich obligacji zaplanowano na godzinę 11.00. Sprzedawane będą papiery dłużne o 3- , 7- i 10-letniej zapadalności. Łączna wartość oferowanych papierów wynosi około 8,5 miliarda euro. W środę aukcja bonów udała się i obniżyła rentowność krótkoterminowych papierów dłużnych do 3,25 procenta.

Niepokój budzą także doniesienia Europejskiego Banku Centralnego, który odnotował wzrost depozytów jednodniowych składanych przez banki komercyjne do rekordowego poziomu 452 miliardów euro. Najciekawsze, w tym jest że oprocentowanie w skali roku takiego depozytu wynosi 0,25 procenta. Źle się musi dziać w europejskim sektorze bankowym.

Niezbyt dobrze zakończyła się sesja na Wall Street. Wprawdzie indeks S&P rozpoczął sesję w okolicach zamknięcia to jednak informacje napływające ze strefy euro zepchnęły indeks na 1,25 procentową zniżkę.

Indeks WIG20 na przestrzeni trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Środowa sesja przyniosła bardzo niepokojący krótkoterminowy sygnał, gdyż przy większym wolumenie niż w poprzednich dniach udało nastąpił spadek indeksu. Ta wiadomość jest o tyle niedobra, ponieważ najbliższe wsparcie znajduje się dopiero przy poziomie 2100 punktów.

Z rajdu św. Mikołaja nic nie wyszło, a wielu zarządzających może spisać sobie ten rok na straty. Paradoksalnie - im niżej znajdziemy się na koniec roku, tym lepiej dla kierujących funduszami. W nowym roku wystartujemy z niskiej bazy, co może zwiększyć szanse na przyzwoite stopy zwrotu.

Nie wolno zapominać, że cały czas czynnikiem ryzyka dla indeksu blue chipów jest zmienność KGHM drenowanego przez Skarb Państwa. Splot złych informacji sprawił, że miedziowy gigant stracił na środowej sesji aż 5 procent, przyczyniając się tym samym do nasilenia zniżki WIG20.

Po dwóch dniach pustego kalendarza makroekonomicznego w czwartek zostanie opublikowanych więcej danych, które mogą zaciekawić giełdowych graczy. Wprawdzie w Europie, poza wymienioną wcześniej aukcją włoskich obligacji, będzie to jedynie inflacja konsumencka w Niemczech, to informacje ze Stanów Zjednoczonych nie zawiodą.

Najpierw jak niemal co tydzień zostanie podana liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Analitycy po zeszłotygodniowym dobrym odczycie spodziewają się wzrostu liczby wniosków do 364 tysięcy. Później zostanie podany Chicago PMI obrazujący koniunkturę w regionie Chicago na podstawie ankiet wysyłanych do przedsiębiorstw.

Następnie spłyną informacje o dynamice podpisanych umów kupna domów w USA. Wskaźnik zanotował wysoki wzrost w poprzednim miesiącu. Teraz ekonomiści temperują entuzjazm. Jeszcze przed końcem sesji w Polsce opublikowana zostanie tygodniowa zmiana zapasu paliw.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)