Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Inwestorzy sprzedający akcje wciąż w przewadze

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl czytaj, jak przebiegła dzisiejsza sesja na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.30

Rada Polityki Pieniężnej nie dała jasnej odpowiedzi na pytanie, czy marzec przyniesie kolejną obniżkę stóp procentowych.

Przy braku istotnych danych makroekonomicznych dzisiejsza sesja na warszawskiej giełdzie przebiegła pod dyktando inwestorów pozbywających się akcji. Tak było też na większości parkietów w Europie. Z kolei na Wall Street główne indeksy wahają się w okolicach wczorajszego zamknięcia i na razie wśród inwestorów nie widać chęci do zakupów akcji.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejszym wydarzeniem na polskim rynku była dzisiaj decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. Taka decyzja była spodziewana przez inwestorów. Co jednak ciekawe, w komunikacie po posiedzeniu RPP zabrakło wskazania na to, że czekają nas kolejne cięcia. Można więc przypuszczać, że o ile są one jeszcze możliwe, to na pewno nie przesądzone i wiele będzie zależało od publikacji prognoz makroekonomicznych.

Posiadacze akcji spółek z WIG20 byli dzisiaj w zdecydowanym odwrocie. Przez większość handli najwięcej, bo aż ponad 3 procent traciły takie spółki jak Boryszew czy Lotos. Tych, które zyskiwały było niewiele. Wśród nich Tauron, którego notowania poszły w górę o prawie 1 procent.

GPW: Mocny spadek WIG20. Bez szans na poprawę?

Łukasz Pałka, godz. 15.00

Otwarcie sesji na nowojorskim parkiecie raczej nie zachęci inwestorów w Warszawie do kupna akcji. Handel na Wall Street najprawdopodobniej rozpocznie się pod kreską.

Kontrakty na nowojorskiej giełdzie zniżkują po tym, gdy wczoraj miał miejsce największy wzrost indeksu S&P od miesiąca. Na rynku brakuje dzisiaj ważnych danych makroekonomicznych i inwestorzy w większości decydują się na realizację zysków. Mocniejsze spadki dotykają tymczasem indeks WIG20, który obecnie traci już około 1 procent. Mocna przecena ma miejsce również na giełdach w Niemczech oraz we Francji.

WIG20 na tle głównych indeksów w Niemczech i we Francji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większość spółek wśród polskich blue chipów notuje dzisiaj wyraźne straty. 3-procentowa przecena dotyka między innymi Boryszew, Lotos i PGNiG. Na symbolicznych plusach są TPSA i Tauron.

Zaskakująca zmiana na giełdach. Co z w Warszawie?

Arkadiusz Droździel, godz. 12.40

Pogorszenie się nastrojów na giełdach w Europie wyraźnie zniechęca rodzimych inwestorów do zakupów akcji rodzimych blue chipów.

Na głównych europejskich parkietach po początkowych niewielkich wzrostach nieznaczną przewagę osiągnęli sprzedający. Coraz większy niepokój wśród inwestorów na Starym Kontynencie wzbudza rozpoczynający się jutro szczyt unijnych przywódców, poświęcony unijnemu budżetowi na lata 2014-2020. Obawiają się oni, że nie zostanie osiągnięte porozumienie, co może znacznie pogorszyć nastroje na rynkach finansowych.

Odwrót od akcji jest znacznie bardziej widoczny w Warszawie niż w Europie. Indeks blue chipów, który na starcie handlu odrabiał straty i powoli zbliżał się do 2500 punktów, traci obecnie około pół procent i znajduje się niemal 30 punktów poniżej tego poziomu.

Zobacz, jak zachowuje się WIG20 na tle indeksów w Europie

Największy wpływ na spadek indeksu warszawskich blue chipów mają papiery KGHM oraz PGNiG.

WIG20 odrabia straty. Czy RPP pomoże przebić ważny poziom?

Arkadiusz Droździel godz. 9:50

Doskonałe wtorkowe nastroje na giełdach za Oceanem w niewielkim stopniu przekładają się na nastroje panujące w Europie. Na tym tle nie najgorzej wypada warszawski parkiet.

Indeksy giełd amerykańskich zakończyły wtorkowy handel na pokaźnych plusach. S&P 500 ponownie znalazł się powyżej 1511 punktów. Inwestorzy w Europie zareagowali na to umiarkowanie. Wzrosty nie przekraczają pół procent, a indeksy giełd w Hiszpanii i we Włoszech nieznacznie tracą na wartości. Do pierwszej grupy zalicza się WIG20, który zyskuje około 0,3 procent i sukcesywnie zbliża się do 2500 punktów.

Kupujący w Warszawie mogą otrzymać wsparcie od RPP, która ma dziś podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Oczekuje się, że zostaną one obniżone o 25 punktów bazowych, choć coraz częściej pojawiają się głosy, że w kontekście pogarszającej się kondycji rodzimej gospodarki, cięcie może wynieść nawet 50 punktów bazowych.

Głębsza obniżka stóp procentowych może skutkować znaczną obniżką oprocentowania lokat bankowych, co może skłonić część trzymających oszczędności w bankach na przeniesienie ich na rynek akcji.

Największe wzrosty są udziałem papierów Tauronu i TPSA, które zyskują około procenta. Na drugim biegunie znajdują się akcje PGNiG i BRE Banku.

Inwestorzy z GPW wezmą przykład z amerykańskich kolegów?

Damian Słomski

Po wzrostowej sesji we wtorek inwestorzy w pozytywnych nastrojach mogą oczekiwać jutrzejszej decyzji RPP. W zgodnej opinii analityków dojdzie do obniżki stóp procentowych do poziomu 3,75 procent. Może to jednak nie wystarczyć do mocniejszego odbicia w górę.

Wtorkowa sesja przyniosła zdecydowaną poprawę nastrojów tak na GPW jak i na większości parkietów giełdowych w Europie i USA. W przypadku polskich inwestorów nie oznacza to końca korekty. WIG20 znajduje się zaledwie 35 punktów od bardzo ważnej bariery 2450 punktów i wydaje się, że nieunikniona będzie konfrontacja podaży i popytu właśnie w tamtych rejonach.

Zobacz, jak kształtował się wykres WIG20 w ostatnich 6 miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mocnym atutem w rękach kupujących jest sytuacja w USA. Tamtejsze główne indeksy zanotowały wzrosty przekraczające 1 procent. W centrum uwagi był we wtorek jeden z największych światowych producentów komputerów - Dell (+1,13 proc.). Spółka zostanie w całości wykupiona przez swego założyciela Michaela Della. Wartość transakcji ma wynieść 24,4 mld dolarów.

Zobacz, jak przebiegał handel na Wall Street podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

We wtorek Biuro Budżetowe Kongresu USA opublikowało analizę dotyczącą budżetu i gospodarki, która ma sprowokować powrót debaty na temat drugiej części tzw. klifu fiskalnego. Według niej w 2013 roku amerykański PKB wzrośnie o 1,4 proc., natomiast w przyszłym roku przyspieszy do 3,4 procenta. Bezrobocie z kolei w ciągu najbliższych dwóch lat ma się utrzymywać na poziomie 7,6-8 procent.

Wydarzeniem, do którego od kilku dni przygotowują się polscy inwestorzy z rynku akcji jak i z rynku walutowego, jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która być może po raz czwarty z rzędu obniży stopy procentowe. Większość analityków jest zdania, że nastąpi cięcie o kolejne 25 punktów bazowych do poziomu 3,75 procenta. Wśród 21 ankietowanych przez PAP ekonomistów, żaden nie przewiduje pozostawienia stopy referencyjnej na poziomie 4 procent.

Choć po ostatnim posiedzeniu członkowie Rady sugerowali raczej przerwę w obniżkach, to jednak z uwagi na między innymi gwałtowny spadek produkcji przemysłowej, ujemne dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz znaczący spadek inflacji w grudniu, dalsza stymulacja gospodarki poprzez obniżenie kosztu pieniądza jest niezbędna. Efektem kolejnych obniżek jest widoczne w ostatnich tygodniach osłabienie kursu złotego w stosunku do euro i dolara.

Od początku stycznia złoty znacznie osłabił się w stosunku do euro Forex: sprawdź kursy walut online

Kalendarium na środę nie obfituje w znaczącą liczbę istotnych z punktu widzenia inwestora informacji. Oprócz decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, która zostanie ogłoszona około godziny 16:00, jedyną publikacją na którą można zwrócić uwagę będzie raport Destatis (niemieckiego urzędu statystycznego) dotyczący zamówień w przemyśle. Analitycy prognozują jedno procentowy wzrost w skali miesiąca. Poprzednio obserwowaliśmy spadek o 1,8 procent.

Znacznie więcej informacji możemy oczekiwać ze strony spółek. Na warszawskim parkiecie w centrum uwagi może być sektor energetyczny i budowlany. Chodzi przede wszystkim o PGE, Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa i decyzję środowiskową w sprawie bloków energetycznych w Opolu. Może się bowiem rozstrzygnąć kwestia największego w krajowej energetyce, wartego 9,4 mld zł, kontraktu na budowę dwóch bloków w Elektrowni Opole.

Jeśli Wojewódzki Sąd Administracyjny przychyli się do wniosku ekologicznej organizacji Client Earth to inwestycja może nie dojść do skutku. 15 lutego wygasa podpisana rok wcześniej umowa z wykonawcą inwestycji – konsorcjum Polimeksu-Mostostalu, Rafako i Mostostalu-Warszawa. Jeżeli PGE nie podpisze aneksu przedłużającego umowę, wówczas będzie musiało od nowa rozpisać przetarg. Oczekuje się decyzji pozytywnej dla spółek realizujących inwestycję. W przeciwny przypadku należy spodziewać się wzmożonej wyprzedaży akcji wymienionych spółek.

Warto wspomnieć również o podsumowaniu przez grupę Kęty wyników za 2012 rok oraz prezentacji założeń prognozy na obecny rok.

Za granicą warto przyglądać się notowaniom i doniesieniom między innymi największego producenta stali na świecie – Arcelor Mittal. Spółka zaprezentuje raport za IV kwartał oraz cały 2012 rok.

Za oceanem inwestorzy oczekiwać będą na publikacje między innymi Time Warner i Visa. Druga co do wielkości korporacja mediowa świata przedstawi raport jeszcze przed startem notowań na Wall Street. Analitycy oczekują wzrostu zarówno zysku na akcję jak i przychodów o odpowiednio 17 i 0,7 procent w skali roku. W przypadku Visy prognozy wskazują na podobną dynamikę wzrostu zysku, natomiast przychody rok do roku powinny wzrosnąć blisko 10 procent z 2,55 mld do 2,82 mld dolarów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Forex: sprawdź kursy walut online

? We

wtorek Biuro Budżetowe Kongresu USA opublikuje analizę

dotyczącą budżetu i gospodarki USA. Analiza może sprowokować

powrót debaty nt. drugiej części tzw. klifu fiskalnego, czyli

automatycznego uruchomienia z dniem 1 marca cięć wydatków o

wartości 110 mld USD, co nastąpi, o ile politycy nie dojdą do
porozumienia.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)