Notowania

gpw
28.12.2012 15:45

GPW: Jaki ostatni dzień, taki cały nowy rok? Oby nie

W najnowszym komentarzu Money.pl przeczytasz, na co zwrócić uwagę podczas ostatniej tegorocznej sesji na GPW.

Podziel się
Dodaj komentarz
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Najważniejsze indeksy w USA rozpoczęły dzień od spadków z powodu prawdopodobnego fiaska rozmów Baracka Obamy z Republikanami. Wywołało to też pogorszenie nastrojów na europejskich rynkach akcji.

Prezydent USA spotka się z Johnem Boehnerem w sprawie walki z klifem fiskalnym około godziny 21. Wydaje się, że jeśli żaden z polityków znacznie nie spuści z dotychczasowego tonu, to negocjacje nie dadzą żadnego rezultatu.

Większość europejskich indeksów, po porannych wzrostach wartości, teraz notuje stratę. Niemiecki DAX spada o prawie 0,6 proc., z kolei francuski CAC40 już ponad procent. Od dna odbił się WIG20, jednak wciąż nie udało się wyjść powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Do przejścia z NewConnect na rynek regulowany szykuje się PHZ Baltona, podała spółka w komunikacie. Przeniesienie odbędzie się przez dopuszczenie do obrotu akcji spółki serii od A do E, bez emisji nowych papierów.

Sprzedający przejęli inicjatywę. WIG20 poniżej 2600 punktów

Damian Słomski, godzina 12:30

Po dobrym otwarciu, pojawiła się obawa o to co stanie się w USA. Na ewentualne decyzje amerykańskich polityków inwestorzy będą mogli zareagować dopiero w środę, stąd inwestorzy wolą zamykać pozycje.

Wszystkie najważniejsze indeksy na GPW znajdują się pod kreską. Najmocniej tracą spółki z mWIG40 (-0,5 procent). WIG20 znalazł się poniżej 2600 pkt. i z każdą godziną pogłębia spadki. W stosunku do otwarcia strata przekracza już 0,7 procent.

Zobacz jak przedstawia się sytuacja największych indeksów na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większość blue chipów traci. Coraz niżej znajduje się kurs PKN Orlen (-1,2 proc.), natomiast blisko 2 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia znalazł się kurs GTC.

Wzmożonych obrotów póki co nie widać, wartość transakcji nie przekracza na chwilę obecną 180 mln zł. Największy handel występuje w przypadku akcji KGHM, PZU i Boryszewa. Na uwagę zasługują szczególnie walory jedynej groszowej spółki wśród blue chipów. W grudniu dały już zarobić ponad 20 proc. i co ważne, ostatnie wzrosty potwierdza wysoki wolumen obrotów. Tak duże zainteresowanie handlem tymi papierami inwestorzy wykazywali w kwietniu tego roku.

Mocna końcówka roku na akcjach Boryszewa Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Obrotami wśród średnich spółek zgrupowanych w indeksie mWIG40 wyróżnia się Eurocash (twórca tej marki - Mariusz Świtalski jest pośrednio większościowym akcjonariuszem w debiutującej dzisiaj Czerwonej Torebce). Handel na akcjach spółki przekracza już 11 mln zł, w głównej mierze za sprawą dwóch transakcji przed 11:00 na kwotę ponad 3,5 i 4,5 mln zł. W stosunku do otwarcia spółka traci już 2,5 procent.

Gospodarka USA wisi nad przepaścią a na GPW wzrosty

Damian Słomski, godz. 10:00

Wizja klifu fiskalnego staje się coraz bardziej realna, a Japońska gospodarka nie chce odbić się od dna. Inwestorzy jednak żyją własnym życiem i główne światowe indeksy utrzymują się w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Indeksy głównych parkietów europejskich w pierwszych minutach znajdowały się na plusach. Podobne nastroje panowały wśród inwestorów azjatyckich. Kurs chińskiego Shanghai Composite wzrósł o 1,24 proc., natomiast Nikkei225 zyskał 0,7 proc., mimo nie do końca pozytywnych informacji z gospodarki.

Słabość tej gospodarki wynika z gorszej sytuacji w przemyśle. PMI dla przemysłu pozostaje znacznie poniżej granicy 50 pkt., natomiast produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 1,7 proc. wobec szacunków na poziomie -0,5 procenta. Nieco lepiej wygląda sytuacja na rynku pracy, stopa bezrobocia jest niższa niż oczekiwali tego analitycy (wyniosła w listopadzie 4,1 procent). Z kolei sprzedaż detaliczna wzrosła 1,3 proc. rok do roku wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 1,1 procenta.

Sytuacja na GPW wygląda korzystnie dla posiadaczy akcji. Indeks blue chipów utrzymuje się powyżej 2610 punktów i zyskuje blisko 0,5 procent. Najlepszymi spółkami z WIG20 są Boryszew, Pekao i PKN Orlen. Spadki notuje 5 spółek, z których najsłabiej wygląda bank Handlowy tracący ponad 1 procent.

Zobacz jak wyglądają notowania spółek z WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oczy inwestorów zwrócone są na ostatni 19 w tym roku debiut na rynku głównym GPW. Spółką tą jest Czerwona Torebka, która w pierwszych minutach notowań zyskiwała nawet 50 procent. Wynika to w dużej mierze z 70 procentowej redukcji zapisów w transzy detalicznej. Publiczna Subskrypcja akcji Emitenta przeprowadzona była po cenie 7 zł. Przydzielono 2.689.135 oferowanych akcji. Na chwilę obecną kurs wynosi 10,15 zł (+45 proc.). Przez rynek przeszły transakcje na łączną kwotę 250 tys. zł.

Ostatnia sesja na GPW. WIG20 obroni ważny poziom?

Łukasz Pałka, 27.12.2012 godz, 22:56

Przed nami ostatnia sesja w 2012 roku. Indeks WIG20 ma dużą szansę obronić poziom 2,6 tysiąca punktów. Inwestorzy będą czekać na rozstrzygnięcia w sprawie klifu fiskalnego w USA.

Po ostatniej sesji w roku trudno spodziewać się jakichś większych zawirowań. W czwartek inwestorzy na warszawskim parkiecie byli w dobrych nastrojach i również w piątek sytuacja powinna wyglądać podobnie. Za nami rok, który głównie za sprawą decyzji banków centralnych w USA i Eurolandzie przyniósł wzrost głównych indeksów o około 20 procent.

Zobacz główne indeksy GPW w ostatnim roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Właściwie jedyna sprawa, która może mieć w piątek jakikolwiek wpływ na notowania na europejskich rynkach, to wciąż nierozwiązany problem tzw. _ klifu fiskalnego _ w USA. W czwartek amerykańscy politycy wciąż byli daleko od porozumienia dotyczącego ulg podatkowych w przyszłym roku, co wywoływało niepokój wśród graczy na Wall Street.

Według najnowszych informacji Izba Reprezentantów ma się zebrać w najbliższą niedzielę. A to oznacza, że sprawa klifu znów zostanie rozwiązana w znanym dla Amerykanów stylu, czyli w ostatniej chwili. Jeżeli _ jakimś cudem _ politykom nie uda się dojść do kompromisu, to wówczas amerykańska gospodarka już 1. stycznia stanie przed problemem cięć wydatków publicznych przy jednoczesnym odebraniu Amerykanom ulg podatkowych.

Ekonomiści przestrzegają, że to scenariusz, który znów doprowadzi kraj do recesji. Inwestorzy w Polsce powinni jednak wykazać się w piątek cierpliwością. Tym bardziej, że na rynek nie napłyną raczej informacje makroekonomiczne, które mogłyby mieć znaczący wpływ na notowania.

Wśród danych, które poznamy w piątek, można wspomnieć o szeregu informacji z japońskiej gospodarki (m.in. PMI dla przemysłu, bezrobocie, produkcja przemysłowa). Wszystkie będą znane już przed otwarciem handlu na GPW.

Potem w ciągu dnia napłyną do nas informacje z europejskich gospodarek, m.in. z Francji, Hiszpanii i Włoch. I wreszcie po południu poznamy świeże dane z USA (Chicago PMI, umowy kupna domów), które jednak w obliczu problemu klifu fiskalnego nie będą miały większego znaczenia dla inwestorów.

Za spokojną sesją na GPW przemawiają również doświadczenia z ostatnich lat. Zwykle było tak, że handel ostatniego dnia przy dość niskich obrotach w żaden sposób nie zmieniał obrazu rynku. I tak będzie zapewne tym razem.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz