Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

GPW jednym z najsłabszych parkietów w Europie

0
Podziel się:

Zgodne z oczekiwaniami dane z amerykańskiego rynku nieruchomości poprawiają nieco nastroje na warszawskim parkiecie.

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Wyraźne wzrosty na giełdach w Europie i za Oceanem tylko nieznacznie przełożyły się na sytuację na GPW.

Z głównych indeksów WIG zakończył dzień minimalnym plusie, a WIG20 zyskał 0,32 procent. Stratą sesję zakończyły natomiast indeksy małych i średnich spółek.

W zdecydowanie lepszych nastrojach są inwestorzy najważniejszych giełd w Europie, gdzie indeksy zyskują co najmniej około procenta (tylko w Budapeszcie główny indeks stracił na wartości) i za Oceanem, gdzie wyraźną przewagę mają także kupujący akcje.

To głównie zasługa przekonania inwestorów, że grecki rząd Jeoriosa Papandreu zdobędzie wotum zaufania w parlamencie. Jeżeli tak się stanie będzie to równoznaczne ze zgodą na plan cięć wydatków budżetowych, który ma przynieść 78 mld euro oszczędności na przestrzeni czterech lat. A od tego Unia Europejska i MFW uzależnia przelanie kolejnych miliardów euro bez których Grecja nie będzie w stanie obsługiwać swojego zadłużenia.

Wśród warszawskich blue chipów najlepiej radziły sobie papiery TP SA. Inwestorzy zakładają, że w najbliższych dniach zostanie sfinalizowana transakcja sprzedaży spółki Exatel, która ma przynieść telekomowi około miliarda złotych przychodów.

GPW: Amerykanie pomagają inwestorom w Warszawie

Arkadiusz Droździel, godz. 16:10

WIG20 po spadku w okolicach południa po informacji o niespodziewanym spadku niemieckiego indeksu ZEW, który obrazuje kondycję tamtejszych firm, wyszedł ponownie nad kreskę. Nadal tracą natomiast mWIG40 i sWIG80.

Największy wpływ na ponowny zwiększenie zainteresowania akcjami mają wzrosty za Oceanem na początku handlu. To efekt zgodnych z oczekiwaniami danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. W ubiegłym miesiącu sprzedaż domów na rynku wtórnym w skali roku wyniosła 4,81 miliona, a spodziewano się 4,8 miliona.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie papiery TPSA, które drożeją o ponad trzy procent. Inwestorów do zakupów akcji telekomu skłania informacja, że jutro ma zostać domknięta transakcja sprzedaży Exatela, która ma przynieść TPSA miliard złotych.

GPW: Odreagowanie mocno straciło na impecie

Artur Nawrocki, godz. 11:52

Pomimo dobrego początku indeks WIG20 mocno osłabł w trakcie sesji. Co ciekawe indeksy na Zachodzie utrzymują przyzwoitą zwyżkę.

WIG20 waha się wokół poziomu wczorajszego zamknięcia, mWIG40 traci 0,21 proc., a sWIG80 spada 0,3 procenta.

Gwałtowne pogorszenie nastrojów dotyczące gospodarki niemieckiej - przedstawia najnowszy odczyt indeksu instytutu ZEW. Wartość wskaźnika wyniosła -9, czyli najniżej od blisko 2,5 roku. Niemiecka giełda jednak nie przejęła się zbytnio tą informacją - DAX zyskuje 0,64 procenta.

Na indeksie blue chipów ciąży głównie Asseco Poland, który spada 2,05 proc. oraz oraz BRE Bank tracący 1,79 procenta. Nie ma żadnych informacji ze spółek, które uzasadniałoby zniżkę tych przedsiębiorstw.

GPW: Odbicie na warszawskim parkiecie

Artur Nawrocki, godz. 10.02

Zgodnie z oczekiwaniami dobra sesja w Stanach Zjednoczonych przyczyniła się do wzrostów na polskiej giełdzie. Głosowanie w Grecji dotyczące przyjęcia planu oszczędnościowego zaplanowane jest na późny wieczór, więc podczas dzisiejszej sesji nie będzie to czynnikiem ryzyka.

WIG20 zyskuje 0,51 procenta, natomiast indeksy małych i średnich przedsiębiorstw znajdują się pobliżu kursu odniesienia.

Odreagowanie widoczne jest także w Europie Zachodniej. DAX rośnie 0,74 proc., FTSE250 zyskuje 0,45 proc., z kolei francuski CAC40 zwyżkuje 1,19 procenta. Najlepiej zachowuje się fiński HEX, który odrabia starty po wczorajszym ponad 3-procentowym spadku.

W WIG20 najwięcej zyskuje TP SA (3,16 proc.)w reakcji na nieudaną końcówkę wczorajszej sesji. Z średnich przedsiębiorstw mocno rośnie Emperia (4,29 proc.), której analitycy Unicredit podnieśli rekomendację do _ kupuj _po tym jak holding zapowiedział sprzedaż swoich aktywów

GPW: Wzrosty w USA mogą pomóc w odreagowaniu

Artur Nawrocki, godz. 6.02

Beztroskie wzrosty za Oceanem mogą przyczynić się do odreagowania wczorajszych spadków. W szczególności tych z końca sesji. Podczas, gdy większość państw europejskich odrabiała straty, GPW pogłębiła przecenę.

Wygląda na to, że inwestorzy w Stanach Zjednoczonych zaczynają już być pogodzeni z bankructwem Grecji i powoli ich oczy zwracają się w kierunku własnej gospodarki oraz wyników przedsiębiorstw notowanych na NYSE.

WIG20 w ciągu ostatniego miesiąca

Spoglądając na wykres WIG20 można mieć wrażenie, że został wygenerowany bardzo nieprzyjemny sygnał sprzedaży, a potencjalne wsparcie znajduje się dopiero w okolicach 2800 punktów (wcześniej są jeszcze zniesienia fibonacciego przy poziomie 2822 pkt.). Aczkolwiek wiarygodność tego sygnału kwestionują dwie rzeczy.

Pierwszą jest oczywiście wolumen, który był ponad dwukrotnie mniejszy niż na zakończenie tygodnia. Drugą jest Telekomunikacja Polska, która była notowana pierwszy dzień bez dywidendy. Po jej wypłacie inwestorzy mogą się pozbywać walorów telekomunikacyjnej spółki - analiza wskaźników finansowych nie pozwala zachować optymizmu.

Akcje TP SA na przestrzeni miesiąca

Prawdopodobnie do pierwszych dni lipca uwaga inwestorów będzie skupiona głównie na wydarzenia związane zkryzysem greckim. Już jutro odbędzie się głosowanie nad pakietem oszczędnościowych reform mającym zapewnić 50 mld oszczędności. Odrzucenie przez grecki parlament tego pakietu mogłoby być przyjęte wręcz panicznie przez rynki finansowe.

Dzisiejszy dzień nie będzie obfitował w ważne dane makroekonomiczne. Godnym uwagi jest indeks instytutu ZEW, obrazujący nastroje wśród analityków i zarządzających. Tym razem oczekuje się odczytu na poziomie -2. Po południu spłyną dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Analitycy spodziewają się, że sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniesie 4,8 miliona.

komentarz
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)