Notowania

giełda
10.02.2010 16:50

GPW: Jest nieźle, choć było znacznie lepiej

Po wtorkowych wzrostach również w środę na warszawskim parkiecie zwyciężyli kupujący. WIG20 rozpoczął notowania 0,6-proc. wzrostem i na zbliżonym poziomie zakończył sesję.

Podziel się
Dodaj komentarz

Paweł Zawadzki, godz. 16:50

Choć wzrosły wszystkie indeksy, a indeks największych spółek umocnił się o 0,45 proc. to w trakcie sesji sytuacja wyglądała znacznie lepiej. W najlepszym momencie WIG20 znajdował się niemal 2 proc. powyżej wczorajszego kursu zamknięcia.

Kolejny raz piętno na rynkach odcisnęły spekulacje na temat pomocy zagrożonej długami Grecji. Napływające informacje na przemian wywołują dobre i złe nastroje u inwestorów. Dziś kiedy około 14 niemieckie władze poinformowały, że w środę nie została podjęta żadna decyzja dotycząca udzielenia pomocy zagrożonej długami Grecji, większość europejskich parkietów _ oddała _ część wcześniejszych wzrostów.

Atmosfery nie poprawiły dane z USA, gdyż okazało się, że bilans handlu zagranicznego w grudniu był o ponad 10 proc. gorszy niż prognozowali analitycy.

Spośród największych spółek najlepiej poradziły sobie akcje PKN Orlen, które ostatecznie zyskały 2,21 procent. O zwiększaniu zaangażowaniu w spółce informował dziś Aviva OFE. 3-proc. wzrostu z początkowej części sesji nie obroniły papiery KGHM-u. Na zakończenie notowań kosztowały one dokładnie tyle, ile we wtorek.

Najgorszą spółką z indeksu WIG20 okazał się Cersanit, którego akcje wycenione zostały ponad 3 proc. poniżej wtorkowego kursu zamknięcia. Według analityków DM BZ WBK jeszcze w tym tygodniu GPW może poinformować, że Cersanit w indeksie WIG20 zastąpiony zostanie przez Netię. Analitycy BZ WBK jednocześnie przywrócili rekomendację _ kupuj _ dla spółki telekomunikacyjnej, ustalając cenę docelową na poziomie 5,1 złotych. Akcje Netii podrożały dziś o 2,5 procent.

Znacznie lepsze od prognoz wyniki Banku Millenium inwestorzy wykorzystali do pozbywania się akcji spółki. Choć zaraz po rozpoczęciu notowań papiery banku były wyceniane ponad 5 proc. powyżej wczorajszej ceny zamknięcia to na zakończenie sesji ich cena była jedynie o 0,3 proc. wyższa niż we wtorek.

**

**

GPW: Nieznaczne pogorszenie sytuacji

Paweł Zawadzki, godz. 14:50* *

Po tym, jak niemieckie władze poinformowały, że w środę nie została podjęta żadna decyzja dotycząca udzielenia pomocy zagrożonej długami Grecji, indeks największych spółek zaczął powoli tracić na wartości.

Atmosfery nie poprawiły dane z USA. O 14:30 zaprezentowana została informacja o gorszym od oczekiwań grudniowym bilansie handlu zagranicznego. Wynik okazał się niemal 4 mld dol. gorszy od prognoz analityków i wyniósł -40,18 mld dolarów.

Aktualnie indeks największych spółek wciąż znajduje się około 0,9 proc. nad kreską.

Nieco mniej w stosunku do dziennych maksimów straciły średnie i małe spółki. mWIG40 i sWIG80 znajdują się aktualnie 1,04 i 0,38 proc. powyżej wczorajszych kursów zamknięcia.

**

**

GPW: Inwestorzy wciąż w dobrych nastrojach

Paweł Zawadzki, godz.12:30

Na giełdzie w Warszawie wciąż przeważają kupujący. Od momentu rozpoczęcia notowań w górę podążają wszystkie indeksy.

Indeks największych spółek zyskuje już ponad 1,5 procent. Nieco mniej, bo około 1,2 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia znajduje się mWIG40. Najmniejszy wzrost obserwujemy w przypadku spółek małych, których indeks rośnie o _ jedyne _ pół procenta.

WIG20 wciąż w górę ciągną przede wszystkim KGHM oraz PKN Orlen, które rosną aktualnie o ok. 2,7 procent. Kolejne pięć miejsc najbardziej rosnących blue chipów okupują banki, z których najlepiej radzi sobie BZ WBK zyskujący nieco ponad 2,5 procent. Spośród największych spółek najgorzej wygląda Cersanit, tracący aktualnie około 0,6 procent.

Część wzrostów (będących efektem lepszych od prognoz wyników) oddaje aktualnie Bank Millenium. Jego akcje drożeją aktualnie około 2,5 proc., choć zyskiwały już ponad 5 procent.

**

**

GPW: Inwestorzy chętniej kupują akcje

Arkadiusz Droździel, godz. 9:35

Wzrosty na zakończenie wczorajszej sesji za oceanem oraz dzisiejszej na giełdach azjatyckich zachęcają inwestorów do zakupów akcji w Europie w tym również w Warszawie.

Główne indeksy rodzimego parkietu wystartowały na plusach. Najwięcej na otwarciu zyskał WIG 20, który od początku sesji utrzymuje się 1 procent powyżej wczorajszego zamknięcia.

Spośród największych spółek, wchodzących w skład WIG 20 najlepiej radzą sobie PKN Orlen i KGHM, które zyskują około 3 procent. Rosną także akcje banków z WIG20, a najwięcej zyskuje BZWBK ponad 2 procent.

Najlepiej wśród banków notowanych na GPW radzi sobie Bank Millennium, którego akcje są 5 procent powyżej wczorajszego zamknięcia. To efekt dużo lepszych od oczekiwań analityków wyników za IV kwartał, które bank ogłosił przed rozpoczęciem sesji. Zysk wyniósł ponad 67 mln złotych, a analitycy prognozowali, że będzie on oscylował wokół 33 mln złotych.

Dzisiejsze wzrosty na początku sesji są pokłosiem poprawy nastrojów inwestycyjnych na giełdach za oceanem oraz azjatyckich. Inwestorzy na tamtejszych parkietach z większą ochotą ruszyli do zakupów akcji po informacjach, że ECB oraz Niemcy pomogą Grekom uporać się z ich ogromnym zadłużeniem.

GPW: Idziemy dalej w górę?

Marek Knitter, godz. 6:00

*Jest szansa na kontynuację wczorajszych wzrostów. Tym razem sesja w Stanach Zjednoczonych powinna pomóc krajowym bykom w podtrzymaniu trendu. *

We wtorek bykom udało się utrzymać indeks nad poziomem 2200 punktów i zamknąć notowania z 0,73-proc. wzrostem. Sytuacja z powodu kłopotów w Grecji nie jest jednak jeszcze na tyle dobra, aby można było wyłączyć już żółte światełko. Inwestorzy globalni obawiają się nie tylko ewentualnego pogorszenia w tym kraju ale w innych ze strefy euro. To z kolei może poważniej wpłynąć na kondycję euro.

Inwestorzy w USA mają jednak nadzieję, że ECB pomoże Grecji. Oficjalny komunikat, że kraje ze strefy euro nie pozostawią ten kraj bez pomocy pozytywnie został przyjęty przez amerykańskich inwestorów. Czy to wystarczy inwestorom podczas dzisiejszej sesji na GPW w Warszawie?

Sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się po myśli kupujących. Indeks Dow Jones ponownie wzbił się powyżej 10000 punktów zyskując 1,52 proc. a S&P zyskał 1,30 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq zyskał na wartości1,17 proc.

Podczas dzisiejszej sesji oczy wielu inwestorów ponownie będą skierowane na USA. Wśród informacji gospodarczych znajdziemy m.in. tygodniowe dane dotyczące wniosków o kredyt hipotecznych, bilans handlu zagranicznego i tygodniową zmianę zapasów paliw. Ważne będzie również planowane wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke na forum Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Na krajowym podwórku raport kwartalny za IV kwartał 2009 roku przedstawi Pozbud i TelForceOne. Z kolei Torfarm przedstawi plany rozwoju w latach 2010-2012 w ramach nowej struktury grupy kapitałowej.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz