Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

GPW: Jest szansa na dalszy wzrost

0
Podziel się:

Indeksy w USA zakończyły sesję na znacznych plusach. Jest szansa, że na GPW w Warszawie wzrosty będą kontynuowane.

GPW: Jest szansa na dalszy wzrost

*Indeksy w USA zakończyły poniedziałkową sesję na znacznych plusach. Jest szansa, że na GPW w Warszawie wzrosty będą kontynuowane. *

Początek tygodnia zarówno dla inwestorów nad Wisłą jak i w USA można uznać za bardzo udany. Indeks WIG20 zamknął się powyżej 1800 punktów, ale bez udziału większego kapitału. Tymczasem po dobrym otwarciu wskaźniki w USA kontynuowały dalszy marsz w górę.

Prezydent elekt Barack Obama zapowiedział, że szczegóły przekazania koncernom samochodowym pomocy w wysokości 15 mld dolarów są na końcowym etapie uzgodnień. Ponadto przedstawił plan zwiększenia wydatków m.in. na inwestycje infrastrukturalne, które mają spowodować zwiększenie liczby miejsc pracy. To wystarczyło, aby inwestorzy kończyli wczorajsze sesje w bardzo dobrych nastrojach. Indeks Dow Jones zyskał 3,46 proc., a S&P 3,84 proc. Z kolei technologiczny Nasdaq zakończył sesję zwiększając swoją wartość o 4,14 proc.

Początek sesji na GPW może więc przynieść dalszą zwyżkę indeksów. Jeżeli utrzymają się dobre nastroje inwestorów w USA, to indeks WIG20 ma szansę zaatakować nawet poziom 1900 punktów. Wiele będzie zależało od większych graczy, którzy mogą zdecydować o ewentualnej częściowej realizacji zysków. Sytuacja gospodarcza nie poprawiła się bowiem jeszcze na tyle, aby można było odgwizdać bessę.

Według Goldman Sachs Group amerykańskie banki są dopiero w połowie drogi jeśli chodzi o odpisy związane z kryzysem kredytowym. Na razie udało się więc ugasić największy płomień. Jak zauważają ekonomiści Herrmann Forecasting LLC USA mogą potrzebować 2,5 biliona dolarów, aby pobudzić gospodarkę. Przewodniczący Banku Rezerw Federalnych z Richmond, Thomas Mackell spodziewa się, że stopa bezrobocia może w przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych wzrosnąć o 2,5 pkt procentowego z obecnych 6,7 proc. Czy plan Baracka Obamy rzeczywiście pomoże odwrócić ten spodziewany negatywny trend dla gospodarki?

Sytuacja gospodarcza nadal jest więc bardzo poważna. Według Laurenca Boone, ekonomisty w Barclays Capital w Paryżu, odbicie w gospodarce światowej nastąpi najprawdopodobniej pod koniec 2009 lub w 2010 roku. W mojej ocenie ten pierwszy termin jest bardziej realny, a pierwsze oznaki wychodzenia z kryzysu nadejdą zapewne z USA.

Wracając na nasz rynek warto odnotować, że Echo Investment zostało zakwalifikowane do drugiego etapu negocjacji, które mają wyłonić inwestora dla centrum komunikacyjnego na stacji Poznań Główny. Z kolei zarząd Bakallandu dopiero w lutym 2009 roku podejmie ostateczną decyzję co do połączenia z Atlantą Poland.

Prezes GPW, Ludwik Sobolewski zapowiedział, że do końca tego roku na rynek główny możliwe jest pierwsze przejście firmy z rynku NewConnect. Zapewne miał na myśli M.W. Trade, specjalizujący się w usługach finansowych dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wśród kandydatów jest wymieniana również spółka Centrum Klima.

Dla amatorów szwedzkich aut na sam koniec dodam, że tamtejszy rząd postanowił przyjść z pomocą krajowemu przemysłowi produkującemu samochody osobowe i nie dopuścić do upadku producentów: Volvo PV oraz Saab Automobile, które należą do amerykańskich koncernów Forda i GM.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)