Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
06.07.2011 17:38

GPW: JSW rozczarowało. Portugalia psuje nastroje

Zapowiedź spadków na giełdach za Oceanem oraz przewaga sprzedających akcje w Europie przekłada się na spadki na warszawskim parkiecie. Impulsu do poprawy atmosfery nie daje debiut JSW.

Podziel się
Dodaj komentarz
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.38

Debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej okazał się sporym rozczarowaniem. Wbrew oczekiwaniom inwestorów i analityków, akcje JSW nie dały graczom żadnego zysku.

Kurs JSW w drugiej części sesji praktycznie stał jednak w miejscu, trzymając się poziomu 136 złotych, czyli ceny po której Skarb Państwa sprzedawał akcje inwestorom.

Debiutowi nie sprzyjała dzisiaj sytuacja na europejskich rynkach. Po obniżeniu ratingu dla Portugalii, na rynku znów zagościł niepokój. Było to widać nie tylko na giełdowych parkietach, ale również na rynku walutowym. Złoty znów zaczął mocno tracić zwłaszcza w stosunku do franka szwajcarskiego.

Również większość spółek notowanych w indeksie WIG20 zamknęła dzień ze stratami. Tylko PGNiG zyskało ponad 1 procent, z kolei TVN stracił ponad 3,5 procent, a PBG ponad 2 procent.

Handel na nowojorskiej giełdzie na razie również nie zachwyca. Indeksy trzymają się poziomów z wczorajszego zamknięcia, ale lekką przewagę zyskują sprzedający akcje.

GPW: Słaby debiut JSW. WIG20 poniżej 2800 punktów

Łukasz Pałka, godz. 14.55

Inwestorzy, którzy kupili akcje JSW nie mają powodów do zadowolenia. Kurs znalazł się już w okolicach ceny sprzedaży w ofercie publicznej. Graczom nie sprzyja dziś sytuacja na innych parkietach w Europie.

Obecna cena akcji JSW w okolicach 136 złotych oznacza, że inwestorzy w praktyce nic na nich nie zarobili. Debiutowi zaszkodziła sytuacja na zagranicznych giełdach. Główne indeksy wszędzie tracą. Najmocniej, bo o ponad 2 procent spada giełda w Portugalii. To efekt wczorajszych informacji o obcięciu ratingu dla tego kraju, który jako drugi w kolejce po Grecji stoi przed wizją bankructwa.

W Warszawie WIG20 z trudem broni się przed spadkiem poniżej ważnego poziomu 2800 punktów. Najbardziej ciążą mu dziś akcje TVNu, które tracą teraz ponad 3 procent. Spada również PBG, o ponad 2 procent. Ponad 1 procent wśród blue chipów zyskuje tylko CEZ.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie ma większego wpływu na rynek giełdowy. Na notowaniach może jeszcze zaważyć otwarcie handlu w USA, które zapowiada się na minusie, bo kontrakty tracą około 0,4 procent.

GPW: Inwestorzy nie zarobili kokosów na debiucie JSW

Arkadiusz Droździel, godz.12.50

Główne indeksy w Warszawie od początku sesji znajdują się na minusach. WIG20 traci mniej niż pół procent, ale utrzymuje się powyżej 2800 punktów. Niemal procent traci sWIG80, a mWIG40 ponad pół procent.

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest debiut akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Inwestorzy mogą czuć się jednak nieco rozczarowani. Kurs akcji na starcie osiągnął poziom 141 zł, by następnie sukcesywnie tracić na wartości. Obecnie oscyluje w przedziale 137-138 złotych. Skarb państwa papiery sprzedawał natomiast po 136 złotych.

Główny wpływ na niezbyt dobre nastroje na rynkach akcji mają jednak obawy, że Portugalia może mieć problemy z obsługą swojego zadłużenia, a także kolejna podwyżka stóp procentowych w Chinach. To szczególnie niepokoi inwestorów za Oceanem, gdzie kontrakty terminowe na tamtejsze indeksy wskazują spadkowy początek sesji.

GPW: Debiut JSW nie zachwyca. Portugalia zniechęca do zakupów

Arkadiusz Droździel, godz. 9:51

Nieco rozczarowujący debiut akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz obawy, że Portugalia może mieć problemy z obsługą swojego zadłużenia przekłada się na spadki na warszawskim parkiecie.

Indeks największych spółek traci nieznacznie na wartości, ale utrzymuje się powyżej poziomu 2800 punktów. Nieco większe straty ponoszą posiadacze akcji spółek wchodzących w skład mWIG40 i sWIG80.

Głównym powodem spadków na GPW jest pogorszenie się nastrojów do inwestowania na giełdach w Europie. Szczególnie dotyczy to parkietów w Hiszpanii i Portugalii. Powodem spadków jest obniżenie ratingu dla tego drugiego kraju przez agencję ratingową Moody's. Rosną bowiem obawy, że Portugalia może mieć duże problemy z obsługą swojego zadłużenia.

Atmosfery na GPW nie poprawia także debiut Jastrzębskiej Spółki Giełdowej. Inwestorzy mogą czuć się nieco rozczarowani. Kurs otwarcia wyniósł 140,5 zł, czyli był wyższy o nieco ponad 3 proc. od ceny sprzedaży. Analitycy zakładali, że zyski na debiucie będą bardziej okazałe i wyniosą nawet 10 procent.

Ze spółek z WIG20 największe straty ponoszą akcjonariusze Kernela, Banku Handlowego i TVN. Tracą one ponad półtora procent.

GPW: Czas na debiut JSW. Nic innego się dziś nie liczy

Łukasz Pałka, godz. 6:21

Prawie 170 tysięcy osób, które zapisały się na akcje kopalni liczy na solidny zysk. Ich nadzieje mają dużą sporą szansę się sprawdzić.

Zainteresowanie inwestorów indywidualnych ofertą Jastrzębskiej Spółki Węglowej było zdecydowanie większe niż w przypadku ostatniej giełdowej prywatyzacji Banku Gospodarki Żywnościowej. Liczba zapisów nie była jednak na tyle duża, by trzeba było je redukować. Każdy inwestor dostał więc tyle akcji, na ile się zapisał. Początek sesji przyniesie zapewne wysokie obroty na akcjach JSW. Akcji będą pozbywać się ci, którzy liczyli na szybki zysk na debiucie. Taka strategia sprawdzała się w przypadku większości spółek prywatyzowanych przez Skarb Państwa.

Obok debiutu JSW ważnym wydarzeniem dla rynku będzie dzisiaj decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po serii podwyżek od początku roku analitycy spodziewają się, że tym razem RPP wstrzyma się z kolejną, argumentując to koniecznością oceny efektów dotychczasowych podwyżek. Dla inwestorów, zwłaszcza z rynku walutowego, istotny będzie jednak komunikat po posiedzeniu RPP, który może wskazać na konieczność podniesienia stóp podczas kolejnych posiedzeń.

Większego wpływu na dzisiejsze notowania na GPW nie będzie raczej miał efekt wczorajszej sesji na Wall Street. Chociaż na rynek napłynęły informacje o obcięciu ratingu dla obligacji portugalskich do poziomu śmieciowego, to inwestorzy na nowojorskim parkiecie obronili się przed spadkami. W górę poszły surowce, co powinno sprzyjać dziś spółkom działającym na tym rynku.

Wśród danych makroekonomicznych warto dziś pamiętać o raporcie Challengera z amerykańskiego rynku pracy, a także o najnowszym odczycie nastrojów w sektorze usług w USA. Ważniejsze informacje napłyną jednak dopiero pod koniec tygodnia. Będzie to między innymi decyzja o stopach procentowych w strefie euro.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz