Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marek Knitter
|

GPW: Kolejny słaby tydzień

0
Podziel się

Bilans tygodnia jest ponownie bardzo słaby. Po dobrym początku w kolejnych dniach inicjatywę częściej przejmowały niedźwiedzie. Ostatecznie indeks WIG20 stracił w tym tygodniu około 1,5 proc.

GPW: Kolejny słaby tydzień
bEiaFeqd

Początek tygodnia była bardzo udany dla inwestorów.WIG20, który przez niemal cały dzień utrzymywał się nieznacznie powyżej poziomu piątkowego zamknięcia w ostatnich minutach osiągnął prawie 1 procentowy wzrost. Podobnie dobrą końcówkę miał WIG, który zakończył dzień na 0,6 proc. plusie.

Wzrosty indeksów na GPW są głównie efektem dużego zainteresowania akcjami KGHM. Przy obrocie ponad 250 ml złotych (na całym rynku właściciela zmieniły akcje na kwotę ponad 900 mln złotych) kurs wzrósł o nieco ponad 2 procent.

Znaczny popyt na akcje miedziowego giganta jest wynikiem kilku pozytywnych informacji na temat spółki. Po pierwsze Netia poinformowała, że nadal jest zainteresowana zakupem Telefonii Dialog, która należy do KGHM. Ponadto kombinat do połowy marca planuje podpisać umowę techniczną z Tauronem w sprawie budowy bloku energetycznego w Elektrowni Blachownia.

bEiaFeqf

We wtorek wzrosty na nowojorskiej giełdzie pozwoliły naszym indeksom ustanowić nowe szczyty. WIG20, który przez większość dnia utrzymywał się pod kreską, w końcu wystrzelił zyskując prawie 1 proc. i osiągnął poziom 2489 pkt. Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie to, że na samym końcu stawki przez całą sesję znajdował się dzisiaj KGHM, którego kurs spadł o ponad 1 proc.

Tylko na chwilę WIG 20 przebił w trakcie sesji psychologiczny poziom 2500 punktów. Gdyby udało się go otrzymać można by z większym optymizmem patrzeć w najbliższą przyszłość. Brak trwałego przebicia może oznaczać, że większość inwestorów uważa, że rynek nie ma potencjału do dalszych wzrostów i niezbędna jest głębsza korekta dla oczyszczenia rynku.

W czwartek już przez cały dzień indeks WIG20 pozostawał pod kreską Przecena na akcjach KGHM-u jak i słabe nastroje w USA nie pozwoliły krajowym bykom na podjęcie skutecznych działań. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2470 punktów, co oznacza spadek o 0,76 proc. Obroty na całym rynku wyniosły blisko 1,5 mld zł.

Sesja czwartkowa w Stanach Zjednoczonych zakończyła się znacznie poniżej oczekiwań,. To efekt wypowiedzi prezydenta Obamy o planowanych przez amerykański rząd reformach dotyczących systemu bankowego. Głównie chodziło o zaostrzenie przepisów co wprowadziło w popłoch inwestorów posiadających akcje banków.

bEiaFeql

Fatalna sesja w USA przeniosła się rankiem w piątek na nasz parkiet. Podaż zdołała nawet ściągnąć indeks WIG20 poniżej 2400 punktów, ale tylko na chwilę. Sytuacja była jednak bardzo groźna.

W piątek ponownie mocno traciły akcje KGHM Polskiej Miedzi. Spadki notowały również banki. Warto zanotować, że po sprzedaży akcji Lotosu przez Skarb Państwa po 29 zł za sztukę kurs koncernu kolejny dzień mocno dołowała próbując się dostosowując to wyceny resortu. Akcje zakończył tydzień spadkiem wynoszącym 5,41 proc. i ceną na poziomie 29,40 zł.

bEiaFeqm

Indeks WIG20 zakończył tydzień stratą wynoszącą 2,54 proc. Wskaźnik zdołał się jednak utrzymać powyżej 2400 punktów. Obroty na całym rynku wyniosły ponad 2,14 mld zł.

bEiaFeqG
dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)