Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Kolejny dzień mocnych wzrostów

0
Podziel się:

Bardzo dobre nastroje na giełdach w Azji, wzrosty na europejskich parkietach na starcie handlu oraz zapowiedź takowych na amerykańskich rynkach akcji pozytywnie wpływa na inwestorów w Warszawie.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.40

*Za nami już druga z rzędu sesja, gdy wzrost indeksu WIG20 sięga 3 procent. To sygnał, że inwestorzy wierzą w pozytywne rozstrzygnięcia zaplanowanego na środę szczytu UE. *

Nastroje wyraźnie polepszyły się dzisiaj po rozpoczęciu notowań w USA, gdzie indeksy ruszyły w górę, m.in. po ogłoszeniu wyników kwartalnych przez koncern Caterpillar. W Europie również główne indeksy notowały dzisiaj wzrosty.

Wśród spółek z WIG20 najmocniej w górę szły firmy z branży surowcowej. Najwięcej, bo aż 5 procent zyskał Lotos, zaraz za nim znalazł się KGHM. Inwestorzy chętnie kupowali też akcje banków.

GPW: WIG20 już 2 procent w górę. Rynek żyje nadzieją

Łukasz Pałka, godz. 16.00

Dobre otwarcie notowań za Oceanem zachęciło dodatkowo inwestorów do kupowania akcji na warszawskiej giełdzie. Niektóre blue chipy zyskują już ponad 3 procent.

Sesja na Wall Street ruszyła pod znakiem wzrostów. Inwestorzy wierzą, że w środę uda się wreszcie przyjąć plan ratowania strefy euro. Dodatkowo wynikami lepszymi od prognoz pochwalił się koncern Caterpillar.

Główne indeksy na Wall Street zyskują niecały 1 procent. Dobre nastroje zapanowały też na giełdach europejskich.

WIG20 na tle światowych indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 najwięcej zyskują dzisiaj spółki, które w okresie niepokojów są zwykle liderami spadków: KGHM, Lotos czy JSW zyskują nawet ponad 3 procent. Inwestorzy chętnie kupują również akcje instytucji finansowych.

GPW: Inwestorzy spokojni przed unijnym szczytem

Łukasz Pałka, godz. 14.10

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiega dość spokojnie. Inwestorzy kupują akcje, pomimo tego że na pozostałych europejskich parkietach do głosu zaczynają dochodzić sprzedający.

Nastroje po unijnym szczycie w Brukseli nie są złe. Choć żadne decyzje w sprawie pomocy dla strefy euro jeszcze nie zapadły, to inwestorzy mają nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami zostaną one podjęte w środę. Chodzi o kontrolowane bankructwo Grecji, pomoc finansową dla banków i wybór niemieckiej propozycji na sposób zarządzania EFSF. Jeżeli takie właśnie decyzje zapadną w najbliższą środę, to na rynku można oczekiwać uspokojenia.

Od rana WIG20 zyskuje niecały 1 procent, i zachowuje się dość spokojnie. Na giełdach Europy Zachodniej sytuacja również nie wygląda źle, choć tutaj indeksy zaczynają nieznacznie schodzić do poziomu poniżej piątkowego zamknięcia.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

WIG20 idzie dziś w górę dzięki spółkom z branży surowcowej i finansowej. To one są najbardziej wrażliwe na zmiany nastrojów na rynku, więc tym samym zyskują na fali optymizmu przed środowym szczytem.

Z ważnych informacji dotyczących spółek należy zwrócić uwagę na dzisiejszą deklarację ministra Aleksandra Grada w sprawie emisji akcji PKO BP. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na początku listopada. Widać więc, że również MSP czeka na informacje z zaplanowanego na środę szczytu UE.

GPW w europejskiej czołówce

Arkadiusz Droździel, godz. 12.35

Niewielka przewaga kupujących akcje na giełdach w Europie ma swoje odzwierciedlenie w sytuacji na warszawskim parkiecie.

Co więcej indeks największych spółek zyskuje ponad jeden procent co czyni GPW jedną z trzech najbardziej wzrostowych giełd w Europie. Ponad procent rośnie także indeks średnich spółek.

Zobacz jak zachowuje się WIG20

Wzrosty na rodzimym parkiecie mają swoje źródło w spółkach surowcowych oraz bankach. Papiery Lotosu drożeją o ponad trzy procent, a JSW nieco poniżej tego poziomu. Akcje KGHM zyskują natomiast niemal dwa procent. O ponad procent zyskują walory PZU, Getin Holdingu i BRE Banku.

GPW: Inwestorzy nadal z ochotą kupują akcje

Arkadiusz Droździel, godz. 9:50

WIG20 i mWIG40 zyskują ponad jeden procent. Rośnie także indeks najmniejszych spółek sWIG80.

W miarę duże zainteresowanie akcjami na warszawskim parkiecie jest wynikiem dobrych nastrojów panujących na światowych giełdach. Szczególnie w Azji, gdzie wzrosty oscylowały nawet w okolicach trzech procent (Chiny, Korea Płd., HongKong, Tajwan). To zasługa danych z Chin. Indeks nastrojów wśród przedsiębiorców przemysłowych wzrósł do 51,1 z 49,9 punktów przed miesiącem. Wynik ten oznacza, że ponownie większe szanse są na rozwój gospodarki, a nie recesję.

W Europie również przeważają kupujący akcje, ale skala wzrostów jest wyraźnie niższa. Inwestorom nie do końca spodobały się dane z gospodarki niemieckiej i francuskiej. Indeks nastrojów wśród przedsiębiorców z branży usługowej w przypadku Francji był na niższym poziomie niż się spodziewano, a w przypadku Niemiec na lepszym. Odwrotnie wyglądała sytuacja przy firmach przemysłowych.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie papiery Lotosu, które zyskują ponad 3,5 procent. O więcej niż 3 proc. rosną także akcje JSW.

GPW: Konkretów wciąż mało. Tylko krok od przełomu?

Paweł Zawadzki

Niedzielny szczyt UE w Brukseli wciąż nie przyniósł odpowiedzi na najważniejsze pytanie dotyczące planu ratunkowego dla strefy euro. To z pewnością rozczaruje część graczy, którzy w piątek wypchnęli WIG20 mocno w górę. Ich humory mogą zaważyć na otwarciu notowań w Warszawie. Są jednak także pozytywne sygnały.

Jeszcze w piątek wieczorem napłynęła wiadomość, że ministrowie finansów strefy euro zaakceptowali kolejną transzę pomocy finansowej dla Grecji. Z kolei w sobotę nieoficjalnie mówiło się o porozumieniu w sprawie podniesienia wskaźnika płynności do poziomu 9 procent przy sięgającym 100-110 mld euro dokapitalizowaniu banków. Wcześniej spekulowano, że mogą to być kwoty rzędu 80-100 mld euro.

O planach ratowania strefy euro czytaj więcej w Money.pl

Konkretne liczby nie zostaną jednak zaprezentowane do momentu, w którym nie będzie pełnego porozumienia, czyli również zgody na zwiększenie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. W tej, najważniejszej dla rynków i najmocniej jak dotąd dzielącej dwóch głównych rozgrywających (Francję i Niemcy), kwestii przełomowe decyzje i rozstrzygnięcia wciąż nie zapadły. Wydaje się jednak, że akceptację uzyska, w dużym skrócie polegająca na dodatkowych gwarancjach, opcja niemiecka.

Sięgający wstępnie 440, a następnie rozszerzony do 780 mld euro , utworzony pierwotnie w celu ratowania Grecji, Irlandii i Portugalii, fundusz musi zostać jeszcze bardziej zwiększony, bowiem w kolejce po pomoc mogą ustawić się kolejne kraje, takie jak Hiszpania czy Włochy. Jest pomysł lewarowania, padają kwoty 1, czy nawet 2 bilionów euro, szczegółów wciąż jednak nie ma. Następny, a przede wszystkim (jak zapowiadają politycy) kluczowy, szczyt UE już w środę, zatem emocji na rynkach finansowych nie zabraknie.

Piątkowe notowania na warszawskiej giełdzie pokazały, że inwestorzy wierzą, że ostateczne rozwiązania i konkretne decyzje są coraz bliżej. Choć mocnych wzrostów nie potwierdziły dość mizerne obroty, to już sama, sięgająca niemal 4 procent, skala wzrostu WIG20 robi olbrzymie wrażenie.

Zobacz piątkowe notowania WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tym bardziej, że znakomite humory panowały także podczas sesji na amerykańskich giełdach, gdzie główne indeksy poszły w górę od 1,5 do ponad 2 procent. Co ważniejsze, znacznie poprawiła się sytuacja na wykresach. Zarówno DJIA, jak i S&P500 przebiły bowiem poziomy, które już wielokrotnie stawały na drodze kupującym do mocniejszych zwyżek.

Oba wskaźniki pokonując krótkoterminowe _ opory _(S&P500 – 1.230 pkt, DJIA – 11.700 pkt), znalazły się na najwyższych poziomach od sierpnia. Jeśli _ wybicie _ nie okaże się fałszywe - czyli indeksom uda się nad tymi poziomami utrzymać – analiza techniczna da sygnał do mocniejszych wzrostów. Ruch w górę nie ominie wówczas także WIG-u20, który aby tylko dotrzeć do sierpniowych szczytów potrzebuje ponad 6-proc. ruchu w górę.

Zobacz piątkowe notowania S&P500 i DJIA Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W pierwszej połowie tygodnia w centrum uwagi wciąż będą politycy, a inwestorzy w dalszym ciągu będą nasłuchiwać wszelkich spekulacji na temat kryzysu w strefie euro. Jednak już dzień po środowym szczycie, giełdowi gracze poznają wstępne dane o amerykańskim wzroście gospodarczym w trzecim tegorocznym kwartale. Według pierwotnych szacunków PKB w USA ma wzrosnąć o 2,4-2,5 proc. wobec wzrostu o 1,3 proc. w drugim kwartale.

Uwagę inwestorów wciąż będą przykuwać także wyniki finansowe publikowane przez amerykańskie spółki (m.in. Caterpillar, 3M, DuPont, Boeing, Exxon Mobil, Procter & Gamble, Chevron, Merck). Swój punkt programu znajdą także rodzimi inwestorzy. W ubiegłym tygodniu dobrymi wynikami pochwalił się Millennium, w tym swoje osiągnięcia w trzecim kwartale zaprezentują dwa pierwsze blue chipy – Telekomunikacja Polska oraz Kernel.

Sam porównuj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)