Notowania

giełda
18.06.2010 15:25

GPW: Kontrakty wygasają, duża zmienność WIG20

Bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej w naszym kraju tylko przez godzinę miały pozytywny wpływ na notowania akcji na GPW. Po 15:10 rozpoczęło się zamykanie pozycji kontraktów czerwcowych na WIG20 co powoduje dużą zmienność na rynku akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz

WIG 20 traci nieznacznie na wartości. Znacznie gorzej wypadają indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 traci około 1,5 proc. a W okolicach wczorajszego zamknięcia oscylują również indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 traci około 0,7 proc. a mWIG40 około 1,5 procent.

Znacznie podskoczyły obroty na akcjach spółek wchodzących w skład WIG20. Dzisiejsza wartość tego indeksu z ostatniej godziny handlu stanowi podstawę do rozliczeń kontraktów czerwcowych na ten indeks.

W tej sytuacji większego znaczenia nie mają bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej w naszym kraju. Okazało się, że w maju wzrosła ona o 14 procent. Analitycy oczekiwali natomiast, że wzrost wyniesie 8,3 procent.

Nadal najlepiej radzą sobie akcje spółek energetycznych CEZ i PGE. Dobrą postawę obu należy wiązać z kończącą się dziś emisją akcji Tauronu.

GPW: Inwestorzy nie kwapią się kupowania akcji

Arkadiusz Droździel, godz. 12:55

Pogorszenie się nastrojów na głównych giełdach europejskich oraz zapowiedź spadkowego otwarcia sesji za Oceanem skłania inwestorów na GPW do pozbywania się akcji.

Po porannych wzrostach na warszawskim parkiecie niewiele pozostało. Indeks największych spółek WIG20 oscyluje w okolicach wczorajszego zamknięcia. Dość wyraźnie tracą natomiast małe i średnie spółki.

Do odwrotu od akcji rodzimych inwestorów skłania pogorszenie się nastrojów na głównych giełdach w Europie. We Frankfurcie oraz Londynie indeksy zeszły poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Wszystko wskazuje, że także giełdy w USA wystartują na minusach. Świadczą o tym spadki notowań kontraktów na tamtejsze indeksy.

Spośród spółek wchodzących w skład WIG 20 najwięcej zyskują spółki energetyczne CEZ oraz PGE. Dobrą postawę obu należy wiązać z kończącą się dziś emisją akcji Tauronu.

GPW: Początek sesji na zielono

Marek Knitter, godzina 9:22** Początek sesji na GPW przyniósł wzrost głównych indeksów. Koniec sesji może już nie być taki spokojny. **Inwestorzy mniej aktywni powinni pamiętać, że dzisiaj jest dzień w którym wygasają kontrakty terminowe. Może to powodować silne wahania w trakcie sesji. Na razie przeważają bycze nastroje i indeks WIG20 rozpoczął od wzrostów. Należy jednak uważnie śledzić sytuację.

**

Dzisiaj trzeci piątek ostatniego miesiąca kwartału. Słowem, na warszawskiej giełdzie wszystko zdarzyć się może. Dla inwestorów dziś również ostatni dzwonek, by zapisać się na akcje spółki energetycznej Tauron. **

Trzeci piątek ostatniego miesiąca kwartału to zawsze czas, w którym wygasają kontrakty terminowe. Zwany również dniem _ trzech wiedźm _, bo zwłaszcza w ostatniej godzinie sesji indeksy mogą się mocno wahać. A to dlatego, że wartość WIG20 z ostatniej godziny handlu stanowi podstawę do rozliczeń kontraktów i każdy duży gracz próbuje wywalczyć jak najlepszy dla siebie wynik. Dlatego inwestorów nie powinny dzisiaj dziwić zbyt duże wahania na GPW.

O ile trzy wiedźmy mogą mieć wpływ na drugą część dzisiejszej sesji, to poranek upłynie zapewne pod znakiem niepokojów inwestorów w USA. Wczorajsze dość kiepskie dane z amerykańskiego rynku pracy zostały przez nich potraktowane jako pretekst do wyprzedaży akcji. I chociaż końcówka handlu na Wall Street przyniosła odbicie, to nie sposób nazwać je trwałym.

O godzinie 14 GUS poda informacje o majowej produkcji przemysłowej w Polsce. Prognozy analityków mówią o wzroście na poziomie około 8 procent wobec ubiegłego roku. Taki wynik będzie nieco słabszy od kwietnia, ale nie powinien mieć większego wpływu na notowania na GPW.

Inwestorzy, którzy rozważają zakup akcji Tauronu mają dzisiaj ostatni dzień, by złożyć zlecenie w biurze maklerskim. Każdy może zapisać się na maksymalnie 13,5 tysiąca akcji za 9450 złotych (70 groszy za akcję przed scaleniem). Debiut energetycznego giganta jest zaplanowany na końcówkę czerwca.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz