Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Korekta w notowaniach WIG20. Chwilowa?

0
Podziel się:

Pogorszenie się nastrojów wśród inwestorów na giełdach w Europie po gorszych od oczekiwań danych z brytyjskiej gospodarki, to główna przyczyna spadków na GPW.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.35

Informacje o PKB w Wielkiej Brytanii sprzyjały dzisiaj wyprzedaży akcji na europejskich parkietach. Trudno jednak spodziewać się, by przesądziły one o dłuższej korekcie.

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się spadkiem głównych indeksów. Najmocniej spadły notowania blue chipów.

Największa korekta wśród dużych spółek dotknęła notowania KGHM-u, które poleciały w dół o prawie 4 procent. Korekcie oparły się za to akcje Polimexu-Mostostal, który m.in. dzięki dobrej rekomendacji od analityków BRE, zyskał dzisiaj ponad 2 procent.

Korekcyjnym nastrojom na europejskich rynkach sprzyjały dziś słabsze od oczekiwań dane o brytyjskim PKB. W czwartym kwartale spadł on o 0,5 procent kw./kw. podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,5 procent. Słabiej od prognoz wypadły też informacje o cenach nieruchomości w USA, ale już nastroje konsumentów w USA były bardzo dobre.

GPW: Dane z USA nie zachęcają do kupna akcji

Łukasz Pałka, godz. 15.08

Handel na Wall Street może otworzyć się pod kreską. Najnowsze dane makro z USA okazały się nieco gorsze od prognoz. WIG20 może zakończyć dzień na minusach.

Przed kilkoma minutami Amerykanie opublikowali najnowszy odczyt ważnego wskaźnika CS Composite 20, pokazującego zmiany cen domów w 20 największych metropoliach w USA. Okazało się, że ceny od listopada 2009 do listopada 2010 spadły o 1,6 procent, podczas gdy oczekiwania analityków wynosiły -1,4 procent. Wynik jest zatem nieco gorszy od prognoz, co raczej nie pomoże inwestorom. Na 20 minut przed rozpoczęciem sesji na Wall Street kontrakty tracą około 0,4 procent.

WIG20 od rana utrzymuje się pod kreską. Najwięcej traci KGHM, którego kurs spada o ponad 2 procent. Prawie 3 procent zyskuje za to Polimex-Mostostal, który doczekał się dobrej rekomendacji i wyceny od analityków BRE Banku.

GPW: Inwestorzy nie kwapią się do kupowania akcji

Arkadiusz Droździel, godz. 12.45

Poza mWIG40, który zyskuje około pół procent, pozostałe główne indeksy warszawskiego parkietu tracą na wartości. Najwyraźniej WIG20, który w pewnym momencie znalazł się poniżej poziomu 2700 punktów.

Największym obciążeniem dla tego indeksu są akcje KGHM, które tanieją ponad dwa procent w następstwie spadku ceny miedzi na giełdzie w Londynie. Około procent spada kurs akcji PKN Orlen, PKO BP i Pekao SA. W przypadku tej pierwszej to reakcja na najniższy poziom ceny ropy od siedmiu tygodni.
Natomiast oba największe banki tanieją w efekcie pogorszenia się nastrojów na giełdach w Europie w następstwie gorszych od oczekiwań danych z gospodarki brytyjskiej. Okazało się, że PKB na Wyspach spadło o pół procent, a nie jak oczekiwano
wzrósł o pół procent.

GPW: WIG20 walczy, by nie spaść poniżej 2700 punktów

Arkadiusz Droździel, godz. 9:45

Dobre nastroje na giełdach za Oceanem oraz w Azji mają niewielkie przełożenie na europejskie parkiety. W tym także i na GPW.

WIG20 po otwarciu w okolicach wczorajszego zamknięcia zaczął tracić na wartości. Tym samym ponownie znalazł się w niewielkiej odległości od poziomu 2700 punktów. Traci również WIG i sWIG80, na plusie utrzymuje się natomiast mWIG40.

Spółką, która w największym stopniu ciągnie indeks blue chipów w dół jest KGHM. Jego akcje tanieją ponad 1 proc. w następstwie spadku ceny miedzi na giełdzie surowców w Londynie. Niemal 1 procent drożeją natomiast papiery Lotosu i to pomimo, że ropa jest najtańsza od siedmiu tygodni. Do zakupu akcji koncernu z Gdańska zachęca jednak zalecenie analityków Societe General, którzy wystawili spółce rekomendację _ kupuj _.

Na rodzimych inwestorach, jak również i na większości europejskich, większego wrażenia nie robią dobre nastroje, jakie panowały wczoraj na giełdach w USA oraz dzisiejsze - poza chińskim parkietem - w Azji.

GPW: Ruszymy w kierunku szczytów?

Paweł Zawadzki, godz. 6:40

Obrona poziomu 2700 punktów przez WIG20oraz optymizm podczas wczorajszej sesji na Wall Street powinny wesprzeć kupujących. Czy indeksowi największych spółek uda się przebić tegoroczne maksimum i ruszyć w kierunku 3 tys. punktów? Odpowiedź mogą dać piątkowe dane o amerykańskim PKB.

Inwestorzy handlujący za Oceanem, mimo braku wspierających wiadomości z gospodarki, pokazali wczoraj, że wciąż mają ochotę na kupowanie akcji. Wszystkie najważniejsze indeksy notowania zakończyły powyżej piątkowego zamknięcia.

Choć część tego ruchu została już uwzględniona w kursie WIG20, to takie zachowanie handlujących na amerykańskim parkiecie wskazuje na to, że kupujący jeszcze nie złożyli broni i mogą chcieć _ walczyć _ o kolejne szczyty. To powinno pozytywnie przełożyć się na notowania w Warszawie.

Tym bardziej, że podczas wczorajszej sesji na GPW, WIG20 zdołał obronić dość istotne wsparcie znajdujące się w okolicach 2700 punktów, co w krótkim terminie także może wspierać kupujących. Jednak dopiero przebicie poziomu 2800 pkt będzie sygnałem do mocniejszego ruchu w kierunku 3000 punktów.

W środę Fed zapewne podejmie zgodną z oczekiwaniami decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Jeśli jednocześnie nie ograniczy wartego 600 mld dolarów planu skupu obligacji, a dodatkowo w piątek nie rozczarują wstępne dane o amerykańskim PKB za IV kwartał, to atmosfera na giełdach powinna być dobra.

Wczorajsza sesja za Oceanem pokazuje, że już są chętni, aby _ zagrać pod pozytywne informacje _. Jeśli te nie zawiodą, do zakupów mogą przyłączyć się kolejni inwestorzy. Warto jednak trzymać rękę na pulsie. Pierwszym sygnałem, że byki zaczynają opadać z sił może być przebicie poziomów 1270 pkt (S&P500) i 11740 punktów (DJIA).

Z publikacji makro dziś warto mieć na uwadze z Europy: indeks zaufania niemieckich konsumentów i wydatki francuskich. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy natomiast wskaźnik obrazujący zmianę ceny sprzedaży domów jednorodzinnych w 20 amerykańskim metropoliach oraz indeks zaufania konsumentów.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)