Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Krajowy rynek akcji znów gorszy od Zachodu

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, co się dzieje na światowych giełdach.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Inwestorzy na światowych giełdach objęli dziś strategię _ na przeczekanie _. W wyniku braku istotnych publikacji makroekonomicznych, giełdy kończą sesję w pobliżu kreski.

Kurs indeksu WIG20 kilkukrotnie w ciągu dnia przebijał wartość oznaczającą wczorajsze zamknięcie i ostatecznie zamknął dzień na 0,06-procentowym plusie. Dużo lepiej poradziły sobie szersze grupy spółek mWIG40 zyskał 0,83 procent, z kolei sWIG80 urósł o 0,61 procent.

Inwestorzy w Warszawie wpisali się w nastroje panujące na zachodnich parkietach, jednak wzrosty cen akcji pod koniec sesji w Europie okazały się nieco większe. Niemiecki DAX rośnie dziś niecały procent, francuski CAC40, rzutem na taśmę, wzrósł o około 0,1 procent. Sesja po raz kolejny pokazała słabość krajowego rynku względem parkietów na Zachodzie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż duża większość giełd krajów _ emerging markets _ zachowuje się podobnie do krajowej giełdy GPW.

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tymczasem najważniejsze indeksy przy Wall Street kontynuują wzrosty z otwarcia sesji. S&P500 zyskuje niecałe 0,7 procent, przemysłowy Dow Jones ponad pół procent, z kolei technologiczny Nasdaq rośnie o 0,9 procent. To między innymi efekt publikacji z tamtejszego rynku pracy - okazało się, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w minionym tygodniu zamknęła się na poziomie 339 tysięcy, względem wyniku 355 tysięcy w poprzednim tygodniu

Europejskie giełdy dziś na remis. Jak będzie na Wall Street?

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:25

Indeks WIG20, przy obrotach przekraczających pół miliarda złotych, spada o około 0,3 procent. Nieco lepiej radzą sobie szersze grupy spółek, które są dzisiaj nad kreską.

Podobne nastroje panują na najważniejszych parkietach w Europie. Niemiecki DAX wyszedł na 0,3-proc. plus, tyle samo zniżkuje francuski CAC40. Najbardziej rosną dzisiaj spółki z Grecji, Athex zyskuje niemal dwa procent.

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dobre wiadomości pojawiły się z amerykańskiego rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla nowych bezrobotnych w minionym tygodniu zamknął się na poziomie 339 tysięcy względem prognoz na poziomie ponad 350 tysięcy i wyniku 355 tysięcy w poprzednim tygodniu, podał tamtejszy Departament Pracy.

Największy wzrost dokumentów dotyczył Kalifornii (+24 tysiące), Teksasu i Florydy, odpowiednio 3,050 i 2,623 tysięcy. Liczba wniosków spadła zaś w Nowym Jorku, Michigan i New Jersey, odpowiednio o 14,113, 5,998 i 4,204 tysiące. Z najnowszych informacji wynika, że 4-tygodniowa średnia wynosi dla całych USA ponad 357 tysięcy.

Giełdy na Wall Street pozytywnie reagują na te doniesienia. Notowania kontraktów na najważniejsze indeksy sugerują, że sesja w USA rozpocznie się od wzrostów.

GPW: Dobre dane z Europy. Jak reagują inwestorzy?

Łukasz Pałka, godz. 12.50

Brytyjska gospodarka pokazała zaskakująco dobre wyniki za pierwszy kwartał - wynika z opublikowanych właśnie danych. Niemcy podali też lepsze prognozy wzrostu swojego PKB.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku brytyjska gospodarka rosła w tempie 0,3 procent k/k, co jest wynikiem lepszym od prognoz, a także od poprzedniego odczytu, który jeszcze wskazywał na recesję. To pozytywna niespodzianka dla rynku, podobnie zresztą jak nieznaczna weryfikacja w niemieckich prognoz wzrostu PKB o 0,5 procent w tym roku.

Główne indeksy na europejskich parkietach wahają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, wydaje się, że duża część inwestorów zdecydowała się poczekać na jutrzejszą publikację na temat amerykańskiego PKB.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród danych makro, które napłyną na rynek, warto będzie dzisiaj zwrócić jeszcze uwagę na popołudniowe informacje na temat liczby nowych bezrobotnych w USA.

Znamy wyniki spółek. Fatalne wieści z Hiszpanii

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły handel w okolicach wczorajszego zamknięcia. Najważniejsze przed rozpoczęciem sesji były wyniki trzech spółek.

Raporty kwartalne podały Bank Millennium, Bank BZ WBK oraz PKN Orlen. Zyski wszystkich trzech okazały się nieco lepsze od wcześniejszych prognoz rynkowych. Od początku sesji w indeksie WIG20 wyraźnie zyskuje tylko Boryszew, ponad 2 procent.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeżeli chodzi o dane makroekonomiczne, to rano poznaliśmy jeszcze fatalne informacje z rynku pracy w Hiszpanii. Według nich bezrobocie sięgnęło tam już 27 procent.

Pierwsze spółki podadzą wyniki. Szansa na wzrosty?

Łukasz Pałka, godz. 00:52

Giełdowe spółki pochwalą się w czwartek wynikami za pierwszy kwartał tego roku. Na rynek wpływ będą też miały spekulacje o zbliżającym się cięciu stóp procentowych w Eurolandzie.

Bank Millennium, Bank Zachodni WBK oraz PKN Orlen zapowiedziały na czwartek publikację swoich raportów po pierwszych trzech miesiącach tego roku. To początek sezonu wyników w Polsce, który może mieć wpływ na notowania głównych indeksów. Prognozy zysków dla tych trzech spółek wyglądają następująco: PKN Orlen: zysk netto 147 milionów złotych; BZ WBK: zysk netto 351 milionów złotych; Bank Millennium: 110 milionów złotych.

Wyniki kwartalne tych spółek w połączeniu z ich prognozami skupią uwagę inwestorów już przed rozpoczęciem czwartkowego handlu na warszawskim parkiecie. Jeżeli chodzi o spółki notowane w indeksie WIG20, to warto pamiętać o tym, że w czwartek wypada termin wypłaty dywidendy przez spółkę Synthos. Pierwsza transza wyniesie 50 groszy na akcję, czyli w sumie ponad 661,6 miliona złotych. Druga transza w wysokości 26 groszy na akcję ma zostać wypłacona inwestorom 11 lipca i pochłonie w sumie prawie 345 milionów złotych.

Można założyć, że tylko bardzo pozytywne i zaskakujące wyniki spółek mogłyby poprawić nastroje na rynku. Te od dłuższego czasu nie są bowiem najlepsze i kupującym z trudem udaje się obronić główne wskaźniki przed spadkami. Do wyprzedaży akcji inwestorów co chwilę skłaniają bowiem kiepskie dane makroekonomiczne, głównie ze strefy euro. W środę był to na przykład najnowszy odczyt niemieckiego wskaźnika Ifo, a wcześniej dane dotyczące wskaźników PMI w Europie.

Paradoksalnie tak kiepskie dane wywołały na rynku spekulacje na temat dalszych kroków, które dla wsparcia gospodarki będzie podejmował Europejski Bank Centralny. Wśród nich wymienia się dość prawdopodobną możliwość obniżki stóp procentowych przez EBC już w przyszłym tygodniu. Warto pamiętać, że stopy w Eurolandzie już w tej chwili są na poziomie najniższym w historii (0,75 procent). Tymczasem rynek spekuluje na temat cięcia o kolejne 0,25 punktu procentowego.

Jeżeli chodzi o politykę pieniężną, to warto odnotować, że również w czwartek inwestorzy w Polsce będą mieli szansę zapoznać się z najnowszym raportem po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Stanowisko jej członków w kontekście polityki monetarnej jest o tyle ciekawe, że ostatnie dane na temat bezrobocia czy sprzedaży detalicznej również zostały uznane przez ekonomistów za sygnał do kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce.

Gdy inwestorzy oswoją się już w czwartek z wynikami spółek oraz informacjami z banków centralnych, warto będzie jeszcze zapoznać się z najnowszymi informacjami z amerykańskiego rynku pracy. Poznamy nowe dane na temat liczby osób, które po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki dla bezrobotnych. O nastrojach na Wall Street zdecydują jednak przede wszystkim dopiero piątkowe doniesienia na temat amerykańskiego PKB w pierwszym kwartale.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)